Ruşeym Torku

Gönül Elçileri Konya’da Eğitiliyor

  • Giriş Tarihi: 22.05.2013 13:57
  • Güncelleme Tarihi: 23:19
Gönül Elçileri Konya’da Eğitiliyor

Uluslararası Mevlana İmam Hatip Lisesi’nde eğitim gören 17 ülkeden 90 öğrenci, aldıkları eğitimin yanı sıra Türkçe’yi de kısa sürede öğrenerek seslendirdikleri İstiklal Marşı, şiirler ve ilahilerle dikkati çekiyor.

Why Note!?

Asya, Afrika, Balkanlar’dan gelen öğrenciler mezuniyetlerinin ardından kendi ülkelerinde Türkiye’nin tanıtımı için gönüllü elçiler olacak.
Konya Milli Eğitim Müdürü Mukadder Gürsoy, 2012-2013 eğitim öğretim yılında eğitime başlayan Uluslararası Mevlana İmam Hatip Lisesi’ne kent halkının sahip çıktığını söyledi.
Gürsoy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Uluslararası İmam Hatip Lisesi Projesi kapsamında Kayseri ve İstanbul’un ardından 15 Ekim’de Konya’da eğitime başlandığını belirterek, lisede 17 ülkeden 90 öğrencinin eğitim gördüğünü dile getirdi.
Eğitimin ilk dönemini Türkçe öğrenimine ayırdıklarını anlatan Gürsoy, öğrencilerin kısa sürede Türkçeyi güzel şekilde konuşmaya başladıklarını ifade etti.
Projenin amacının; diğer ülkelerle Türkiye arasındaki dostluğun pekiştirilmesi olduğunu aktaran Gürsoy, şunları kaydetti:
“Kayseri ve İstanbul’da eğitim gören öğrencilerimiz şu an 3. sınıfta eğitim görmekteler. Konya’da ise bu yıl eğitime başlayan öğrencilerimiz okuma, anlama, yazma, ifade etme, konuşma eğitimi alıyor. Bunların düzgün bir aksanla öğrenilmesine, yazı dili ve konuşma dili olarak öğrenilmesine dikkat ediyoruz. Bu süreçte tabii dil, kültür ile birlikte yaşayan bir şey olduğu için kültürü de birlikte öğrenmeleri gerekiyor ki Türkçeyi daha güzel öğrensinler, güzel konuşsunlar. Bu kapsamda özellikle okul yöneticilerimiz öğrencilerimizin hem ülkemizi daha yakından tanımaları, hem de kültürel değerleri daha yakından görmeleri amacıyla çeşitli etkinlikler düzenliyor. Bu anlamda Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerinin büyük katkısı var. Uluslararası İmam Hatip Lisesi’ni aslında Konya sahiplendi. Bu anlamda çocuklarımız da Konya’yı sevdiler. Şu anda proje gayet iyi gidiyor.”

-Hafızlık yarışmasında birinci oldu-

Gürsoy, düzenlenen kültürel etkinliklere öğrencilerin tamamının katıldığını, 90 öğrenciden 64’ünün Kur’an-ı Kerimi okumasını bildiğini, bu öğrencilerden 6’sının ise hafız olduğunu bildirdi.
Konya’da İmam Hatip liseleri arasında düzenlenen hafızlık yarışmasında Uluslararası Mevlana İmam Hatip Lisesi’nden Senegalli Serigne Sidy Amadou Diallo’nun birinci olmasına çok sevindiklerini anlatan Gürsoy, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Öğrencilerimiz çok başarılı. Kentte düzenlenen bir çok etkinlikte dereceye girerek bizleri gururlandırdılar. İlk yıl olmasına rağmen elde edilen başarılı sonuçlar sevindirici. Öğrencilerimizin kültürel adaptasyonunun sağlanması için sinema, tiyatro, sportif ve sosyal faaliyetler açısından her hafta belli programlar yapıyoruz. Öğrencilerimizi sosyal etkinliklerin dışında çarşıya, pazara da götürüyoruz. Ülkemizi tanımaları, dili ve iletişimi öğrenmeleri için bu tür etkinlikler düzenliyoruz. Cuma namazlarını her hafta bir tarihi camide halkla birlikte kılıyoruz.”

-Fenerbahçe aşkı ve Necip Fazıl-

Senegalli 15 yaşındaki Dam Gai, 4 ay önce Türkiye’ye geldiğini ve Konya’da eğitime başladığını belirtti. Türkiye’de bulunduğu ve lise eğitimi aldığı için çok mutlu olduğunu dile getiren Gai, İslam dinini ve Kur’an-ı Kerim’i en iyi şekilde öğrendiklerini vurguladı.
Fenerbahçe hayranı olan ve sarı-lacivertli futbolcu Moussa Sow’u çok beğendiğini söyleyen Gai, Türkçe şiirler okumayı çok sevdiğini, Necip Fazıl Kısasürek’in “Sakarya” şiirini okumaktan büyük gurur duyduğunu anlattı.
Senegalli Salih Mbacke de okuduğu İstiklal Marşı ile kendisini dinleyenleri hayran bırakıyor.


ETİKETLER

> Yeni Meram >Arşiv > Gönül Elçileri Konya’da Eğitiliyor
HABER YORUMLARI