YAZARLAR

O kadar narin,

O kadar nazik,

O kadar zarif,

O kadar nazlılar ki, ağaçların dallarındaki duruşları, bakışları, birbirleriyle öpüşüp koklaşmaları, meraklı gözlerle gökyüzüne çevrelerine bakışları onları gökyüzünün melekleri yapıyor.

Savunmasızlar; fırtınaya, kasırgaya, tayfuna, pompalıdan atılan saçmalara, tüfekten gelecek kurşuna, sapanla atılan taşlara karşı savunmasızlar.

İncecik bacakları, minicik tırnakları ile tutundukları dallarda yine de o güzelim sesleriyle dünyanın en güzel şarkılarını söylerken, kötülükler, şiddet, kavgalar sigaranın dumanı gibi onların güzel şarkıları ile gökyüzüne doğru kayboluyor. Keşke sadece kuşların şarkılarını duysak. Sadece onların cıvıltıları doldursa dünyamızı. İnsan seslerinden yükselen hakaretler, kötü sözler, dedikodular, kırılan kalpler, yok edilen yaşamlar, hiç ulaşılamayan sevgiler hepsi hepsi onların şarkıları ile kapalı gönülleri açsa, sevgisiz yüreklere aşkı, umudu, bitmeyen sevgiyi aşılasa!

Bu gökyüzünün melekleri şahinler, doğanlar, keklikler, baykuşlar, kartallar, güvercinler, serçeler, sığırcıklar… Hiç sığırcıkların dansını gökyüzüne bakarak izlediniz mi?

Müthiş bir gösteri. En ünlü müzikal yapımcıları bile böylesine olağanüstü bir yapımı sahneye koyamazlar. Çizdikleri şekiller, yaptıkları dans inanın izlerken sizi kanatlandırıp, gökyüzüne doğru uçuruyor tüm sıkıntılarınızı, umutsuzluklarınızı ardınızda bırakarak yükseliyor… Yükseliyorsunuz.

Elleri titremeden gökyüzünün tüm meleklerine kurşun atanlar, kimseye zararları olmayan bu canlara kıyanlar nasıl bir dünya görüşü ile büyütüldüler ki böyle bir cinayeti tanrıdan korkmadan işleyebiliyorlar?

Ama onlara sevgiyle bakan, onları kollayan gözler de var, yaşamımızda.

Büyükşehir belediyemizin binasının çevresi artık Konya’mızda çok az rastladığımız yeşiller içinde. Yeşili seven, ağaçsız olamayan sığırcıkların da yuvası olmuş. Dinlenen, dinlenirken şarkılar söyleyen sığırcıkların dans saatleri gelince hepsi birden havalanırlar. İçlerinden birinin acı çığlıkları duyulur. Gönül kapısı açık olanlar bakarlar ki, ayağına dolanan ip nedeniyle hareket edemeyen sığırcık dansa katılamayışının acısı ile çırpınıyor.

Çevre Koruma Daire Başkanlığı Konya İtfaiyesi’ni arıyor. Her zaman tüm canlara ayırım yapmadan yetişen itfaiyemiz; o minicik, zarif, nahif, narin ayakları incitmemek için büyük bir dikkatle çalışıyor ve mutlu son, GÖKYÜZÜNÜN MELEĞİ göklere ait olduğu yere uçuyor.

İnsanın yüreği bir kez onlar için çarpmaya görsün, bu yürek artık sessiz canlardan uzaklaşamaz, onlara ulaşınca gönül onlarsız olamaz. Bunun en güzel örneğini Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Daire Başkanımız Sayın Ali Özer Bey’in kurtulan kuşun müjdesini veren sesinde duydum. Tutsaklıktan kurtulan kendisiymiş gibi mutluydu.

Kışın yağmurlu, sisli, puslu, karlı günlerinde açın gönüllerinizi bu canlara. Pencere kenarlarına, çöplerin çevresine, duvar kenarlarına, ağaç diplerine ıslatacağınız ekmek kırıntıları, onurlu, asla dilenmeyen, asla tanrıdan başka kimsenin önünde eğilmeyen, yaradılışındaki bu olağanüstü özelliği göremedikleri için de insanlar tarafından ‘NANKÖR’ diye haksız yere suçlana kediler ve her zaman uğradıkları onca haksızlığa, darba, işkenceye rağmen dostluğumuzdan vazgeçmeyen köpekler için de yemek artıklarınızı ve olmazsa olmaz olan sularını evlerinizin önüne bırakın.

Bir akşam, sizi sessizce gizlice gözetleyip, görünmekten korkarak bırakacağınız yemeği bekleyen bir çift gözü ve o gözlerdeki teşekkürü görürseniz, bu sizde alışkanlık yapacak ve o sizi sizde onu hep sessizce arayacaksınız.

Bir canlının yolunuzu bıkmadan gözetlemesinin hazzını bir kez yaşayın, göreceksiniz o bakış size neden yaşadığınızı anlatacaktır.

> Yeni Meram >Yazarlar > GÖKYÜZÜ MELEKLERİ
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.