Ruşeym Torku

Gökbel Öğrencilere Hedeflerini Anlattı

  • Giriş Tarihi: 11.05.2013 16:56
  • Güncelleme Tarihi: 23:20
Gökbel Öğrencilere Hedeflerini Anlattı

Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hakkı Gökbel, Avicenna Öğrenci Topluluğu’nun düzenlediği ‘Hasb-i Hal Zamanı’na katıldı.

Why Note!?

Tıp Fakültesi öğrencilerinin oluşturduğu toplulukla bir araya gelen Rektör Prof. Dr. Gökbel, yaşam öyküsünü anlatıp öğrencilerden gelen soruları yanıtladı. Selçuk Üniversitesi’nin emin adımlarla hedeflerine ilerlediğini belirten Rektör Prof. Dr. Gökbel, ilk 500 yolundaki verilerin çok iyi olduğunu da söyledi.

Araştırma yapmayı ve okumayı çok sevdiğini söyleyen Rektör Prof. Dr. Gökbel, “Fizyoloji alanı araştırma ve okumayla iç içe olan bir alandır. Bunun için Fizyolojiyi çok seviyorum. Zamanınızın çoğu eğitim ve araştırmayla geçiyor. Ben de zaten okumayı, araştırmayı ve yazmayı çok seviyorum. Özellikle de alanım olan spor fizyolojisine zaman ayırmaya çalışıyorum” dedi.

TÜRKİYE’DE İLK 5

Hedeflerini öğrencilerle paylaşan Gökbel, “Selçuk Üniversitesi hem fiziki şartları hem öğretim elemanı kapasitesi hem de bulunduğu şehir açısından dünya üniversiteleri arasında ilk 500’e girme, hatta daha da ileriye gitme potansiyeline sahip. Bu hedefi koyarken kendime güvenmenin yanı sıra Selçuk Üniversitesi’ne ve Türkiye’ye de güvendim. Şu anda üniversitelerin başarısını ölçen 7-8 tane kurum var. Bu kurumlar genelde yapılan yayınlar, bunlara yapılan atıflar, öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı, çeşitli alanlarda alınan ödül sayısı gibi birçok alanda değerlendirmeleri dikkate alıyor. Yapılan ölçümlerde Selçuk Üniversitesi şu anda Dünya’nın en iyi ikinci 500 üniversitesi arasında bulunuyor. Hedefimiz ilk 500 arasında yer almak. Türkiye’nin önümüzdeki yıllarda Ar-Ge’ye ayırdığı payın da artmasıyla daha fazla üniversite ilk 500’e girebilecek. Biz de bu dilim içerisinde yer almak istiyoruz ve bunu başarabilecek potansiyele sahibiz. Yaptığımız arama konferansında çalışma arkadaşlarımız bir de Türkiye’de ilk 5 hedefini koydular. Hedeflerimiz doğrultusunda güzel gelişmeler yaşıyoruz” diye konuştu.

ANADOLU’NUN YILDIZI

Hedeflerine doğru ilerlediklerini rakamlarla ifade eden Rektör Prof. Dr. Gökbel,. “TÜBİTAK’ın destek verdiği makaleler açısından geçen yıl 6’ncı sıradaydık. TÜBİTAK’ın Teknoloji Transfer Ofisleri’ne vereceği yıllık bir milyon TL desteği alan 10 üniversite içerisinde yer alan tek Anadolu üniversitesiyiz. Bunun yanında Türkiye’deki 49 Teknokent arasında Teknokentimiz yine ilk 10’a girmeyi başardı ve şu an 7’nci sırada. Hem Teknoloji Transfer Ofisi hem de Teknokenti ilk 10’a giren sadece 3 üniversite var. Bunların ikisi Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve Gazi Üniversitesi, diğeri de biziz. Yani bu sıralamaya Anadolu’daki üniversitelerden sadece Selçuk Üniversitesi girmeye hak kazandı. Dünyanın önemli uluslararası derecelendirme kuruluşları arasında yer alan İspanya Scimago Enstitüsü’nün verilerine göre 2012 yılında yükseköğretim kurumları arasında dünyada 724’üncü sıraya yükseldik. Yani şu anda zaten üniversitemiz ikinci 500’de yer alıyor. İlk 500’e girmemiz de çok da zor değil. Selçuk Üniversitesi bunu başarabilecek kapasitededir. Buna yürekten inanıyorum” dedi.


ETİKETLER

> Yeni Meram >Arşiv > Gökbel Öğrencilere Hedeflerini Anlattı
HABER YORUMLARI