YAZARLAR

Bahri Dağdaş, efsanevi Tarım Bakanı’ydı. Onu Konya Şeker Fabrikası’nın Teknik Ziraat Müdürlük yaptığı günlerinden tanıyordu Konya.

Dört dönem yaptığı Milletvekilliğinin üç dönemini Konya’dan, bir dönemini ise doğum yeri olan Kars’tan yapmıştı.

27 Ekim 1965’de Süleyman Demirel, Türk siyaset tarihine başbakan olarak girdiğinde, 1. Demirel hükümetinin Tarım Bakanı ise Bahri Dağdaş olmuştu.

28 Ekim 1965 tarihinde Tarım Bakanı olan Dağdaş, 11 Ağustos 1969 yılına kadar bu görevini yürüttü. “Efsanevi bakan” olarak nitelendirilen Dağdaş, Türkiye’yi açlıktan kurtaran adam olarak anlatıldı ve tanındı. 1965 yılında yazdığı “Türkiye’nin tarım politikası” adlı kitap, Ziraat Fakültesi öğrencilerine ders olarak okutulmaktadır. Şeker Fabrikaları’nın kurulmasına öncülük den Dağdaş’ın adına Konya’da Uluslar arası Bahri Dağtaş Araştırma Enstitüsü bulunuyor. Aynı zamanda Ereğli Şeker Fabrikası da onun adını taşıyor.

*/*/*/*/*

Bahri Dağdaş adını taşıyan Araştırma Enstitüsü 1. Sınıf tarım arazisine sahip bir Enstitüsü. Tarım şehri olan Konya’da birçok araştırma ve çalışma bu nitelikli ve özellik arz eden arazide yapılıyor.

Uzun yıllar sonra, bu arazi Karatay bölgesinde oldukça iştah kabartan ve göz dikilen bir konuma sahip, ancak şimdiye kadar bu araziye hiç dokunan olmamıştı. Bir kısmını alalım da üzerine bir şeyler konduralım diyen de çıkmamıştı.

Şimdi ise, şanslı Karatay’a yapılacak olan Şehir Hastanesi’nin mevcut yerinin yetersizliği ileriye sürülerek Enstitünün arazilerinden bin dekarlık bir alan arsa konumuna getirilerek, Enstitü’nün elinden alınıyor.

Bu arazi alındıktan sonra sanmayın ki bu şekilde kalacak!…

Yarın yine benzer açıklamalar yapılarak, Enstitü’nün arazisi kuşa döndürülecek!..

Bugün gelinen nokta budur!…

Türk Tarım Orman-Sen Konya Şube Başkanı Ziya Acar’ın bu durumla ilgili yapmış olduğu çağrısı ve hastanenin bir başka yere yapılması talebi, talep olmakla birlikte bir feryat. Ziya Acar’ın feryadına, hassasiyetine ve çağrısına kulaklarını tıkayanlar, eli kulağında bir haber bekliyorlar.

Büyükşehir ve Karatay Belediye Başkanları, Milletvekilleri, Konya Valisi, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığ’nın Tarım Araştırmaları Genel Müdürü, Mali ve İdari İşler Başkanı ile ciddi bir toplantı yaptıklarını söyleyen Sağlık Bakan Yardımcısı Agah Kafkas;”O arazinin neresinde yer alacağına dair bir çalışma yaptık. Bu merkez, dünya çapında önemli bir araştırma merkezi. Özellikle tohum üretimi konusunda… Hem onların çalışmalarını aksatmamamız lazım hem de şehrimize daha yakın bir noktada hastane yapılmasını amaçlıyoruz. Arkadaşlarımızla müzakere yaptık. 3 alternatifli bir çalışma hazırlandı. Hafta içinde Bakanlarımıza sunacağız ve önümüzdeki hafta içinde, makul olan bir çizgide, yerel yöneticilerimizin talepleri doğrultusunda, Konyalıların istediği şekilde, bir çözüme ulaşacağımıza inanıyorum.” demişti.

*/*/*/*/*

Konya’nın Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü’ne ait birinci sınıf tarım arazilerinin bir kısmı üzerine Şehir Hastanesi yapılması ne kadar doğru, ne kadar etik?

Enstitü’den alınan yer, tam bir kurnazlık ile Konyalıların istediği şekilde çözülüyormuş gibi takdim ediliyor.

Zavallı, Bahri Dağdaş Enstitüsü, Şehir Hastanesi için arana arana bulunan yer maalesef sana ait..

Sen ne bahtsız bir Enstitü’sün Bahri Dağdaş.

Statün uluslar arasından bölgesele indirilir, seyreder bu Konya.

Konya tarımına numune ürünler kazandıran nitelikli ve birinci sınıf tarım arazine hastane yaparlar, seyreder bu Konya.

Sağlık ve Tarım Bakanlıkları arazi üzerinde anlaşma yaparken, bu araziler Bahri Dağdaş’ın arazisidir verilemez, bir başka yer bulun, verin diyemez Konya.

Ayaklarındaki nasıra basılsa ciyak ciyak bağıran o meşhur Sivil Toplum Kuruluşları neredeler?

İktidar ve muhalefet partilerinin sözcüleri neredeler?

Tarımla uğraşan sektörler, kurumlar, kuruluşlar neredeler?

Birlikte Konya’yız diyenler, Konya dışındasınız herhalde.

Bahri Dağdaş’ın uluslararası statüsünü elinden alamayanlar, şimdi arazilerini elinden alarak, Enstitü’nün kolunu kesiyorlar.

Tarım şehri Konya’nın canına el birliği ile okuyorsunuz ve kimsenin gıkı bile çıkmıyor.

Tarım şehri diyeceğinize konut şehri deyin bari.

Sayın Vekillerden ses seda yok.

Merak etmeyin yarın, biz ne yapalım, iki Bakanlık anlaşmış, uygun görmüşler, bize de evet demek düştü der geçerler.

Demek ki, şanslı Karatay böyle olunuyor.

Birinci sınıf tarım arazilerine bile el konulabiliyor.

Anlayacağınız, “Bu arazi, bu enstitüye çok” deniyor. Yağma Hasan’ın böreği misali, ucunu kanatmanız lazımdı kanattınız, yarın ucundan , kenarından ala ala birde bakacaksınız Enstitü’nün dört duvarı kalmış.

Bu arazi adliye ile cezaevinin karşısında bir arazi.

Aslım bataklığı kurutularak, ıslah edilerek drenaj kanalları açılarak hazırlanmış bir arazi. Yarım asırdan fazla bu araziye emek verilmiş, çaba harcanmış, alın teri dökülmüş ve birinci sınıf sulanabilir bir tarım arazisi haline getirilmiş, Konya’nın bir tarım şehri olduğunun belgesi bu Enstitü ve arazisi.

Bu araziyi “ARSA” hükmüne sokma girişimini hayretle ve esefle izliyoruz.

Daha önce aynı arazi üzerine Hal Binası yapılma girişimi sonuçsuz kalmış. Bu sefer iş gördüğünüz gibi sıkı değil, sımsıkı tutuluyor, karar çıktı, çıkacak.

Bahri Dağdaş’ın yerini almak demek, Konya tarımını hançerlemek demek değilse nedir? Dünyanın hiç bir yerinde böyle bir girişime evet denmeyeceği gibi insanlar ayağa kalkarlardı. Susmakla bu meseleyi çözeceğini düşünenler, Allah’tan da mı korkmuyorlar?

Geri verin Bahri Dağtaş’ın yerini. Dokunmayın Konya tarımının mihenk taşına. Böyle bir karar gerçekleştiğinde, ne tarih, ne şehir, ne de sesini çıkaramayan insanlar sizleri affetmeyecekler haberiniz olsun!…

> Yeni Meram >Yazarlar > Geri verin Bahri Dağdaş’ın yerini!…
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.