YAZARLAR

-Devleti oluşturan toplum, toplumu oluşturan bireyler olduğuna göre, sürücü bireylerimizin 10 da 9 unun  araçta  sinyal vermemesi midir, geri kalmışlık?

-Bilim adamı (Prof.) olarak katıldığı açık tartışmalarda, bilimsel kıstaslara  göre değil de,  siyasal ve kör inatlaşma duygularına göre  konuşan  kişi, bir geri kalmışlık  örneği midir?

-Sert siyasal politikaların, halk arasında gerginlik yarattığı, bunun  da  sosyal barışa çok zarar verdiği ve ekonomiyi olumsuz etkilediği  bilindiği, görüldüğü halde, bu tutuma  oylar  etrafımızda kilitlensin de seçimi kaybetmeyelim, diye devam etmek  geri kalmışlık  değil midir? Demokraside  iktidarlar zaman içinde değişebilir demek  gerekmez mi?

-Siyasal çekişmelerde, idareyi elinde bulunduran (iktidarın)  kuruluşun yaptığı iyi ve doğru şeyleri de  kabul etmeyerek, toptan kötüleyen muhalefet, bir geri kalmışlık değil midir?

-Muhalefet olarak iktidara, “evet, şu şu iyi şeyleri yaptınız, ama  biz olsaydık daha iyisini, daha ucuza yapardık, işte hesapları” diyememek bir geri kalmışlık değil midir?

-Demokratik idarenin baş niteliklerinden biri olan muhalefetle görüşmemek, onlara  ülke sorunları hakkında bilgi vermemek,  yeri geldiğinde  onların görüşlerini almamak, onları küçümsemek, horlamak bir geri kalmışlık  değil midir?

-Köylerimizden  kasabalarımıza kadar, hiçbir yerde  kolay otopark bulamıyoruz. Halkımız ihtiyaçları olan otolarına kavuşmuş, ne güzel. Ne var ki, sürücülerimiz  birbirlerinin otoparkını kapıyorlar ve hatta  kavga ediyorlar.  Seyir halinde de  yol vermemekten silahlı kavgalar oluyor. Bu nasıl bir geri kalmışlık?

-Geçenlerde ABD, ithal ettiği, bazı geri kalmış (gelişmekte olan) ülke mallarına bu arada Türkiye’nin  mallarına uyguladığı  gümrük muafiyetini kaldırmış, Türkiye’yi  gelişmekte olan sınıfından gelişmiş sınıfına  geçirmiş. Buna sevinmek gerekirken  öyle olmuyor. Kötü niyetli ABD  ihracatımızı zorlaştırıyor. Yazık ki ekonomimiz sıkıntılı ve biz  gelişmiş ülke  sınıfına girmek istemiyoruz.

-Değerli Okuyucularım, geri kalmışlık yalnızca birtakım  mali cetvellerde  görülmez. Yukardakiler gibi, hayatımızdan birkaç basit örnekle de  bu  anlatılabilir,anlaşılabilir diye düşünüyorum. Saygılarımla.

 

> Yeni Meram >Yazarlar > GERİ KALMIŞLIK NEDİR?
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.