Ruşeym Torku

Genç Mahkumlar Sanatla Hayata Bağlanıyor

  • Giriş Tarihi: 22.07.2013 12:59
  • Güncelleme Tarihi: 23:18
Genç Mahkumlar Sanatla Hayata Bağlanıyor

Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) ve Konya E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu işbirliğiyle, cezaevinde yatan 18-25 yaş arasındaki mahkum ve tutuklular, kültür ve sanat etkinlikleri ile hayata bağlanıyor.

Why Note!?

Konya E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda yaklaşık 6 ay önce hayata geçirilen “Hükümlü-Tutuklu Çocuk, Ergen ve Gençler için Eğitim” projesi ile hayatlarının baharında cezaevine giren gençlerin, rehabilitasyon ve topluma kazandırılma süreciyle faydalı bireyler olması amaçlanıyor.

Gençlerin ellerinden tutmak, hayatın tüm güzelliklerini yaşatmak adına başlatılan sosyal sorumluluk projesiyle, cezaevindekiler günlerini sanatla ve meslek edindirme kurslarıyla değerlendiriyor.

Proje sorumlusu NEÜ Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi Psikoljik Rehberlik ve Danışmanlık Bölümü Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Barbaros Yalçın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hükümlü-tutuklu çocuk, ergen ve gençler için başlatılan eğitim projesinin olumlu sonuçlar verdiğini söyledi.

Projeyle cezaevindeki gençlerin rehabilite edilmeleri için etkinlikler düzenlendiğini belirten Yalçın, “Burada çeşitli suçlardan ceza almış gençler için müzik, resim, spor, kitap okuma gibi faaliyetler yürütüyoruz. Amacımız; onların cezaevinden çıktıktan sonra topluma faydalı bireyler olmaları” dedi.

Proje fikrinin cezaevi yetkililerinden geldiğini anlatan Yalçın, “Mahkumların topluma entegre edilmesi ihtiyacı vardı. Biz de üniversite olarak, sosyal sorumluluk adına üzerimize düşeni yapmaya karar verdik. Mahkumların cezaevinden çıktıktan sonra toplumla bütünleşmesi gerekiyor. Onların öz güvenlerini artırarak, sosyal ve donanımlı kişiler olması amacıyla projeyi başlattık” diye konuştu.

Yalçın, hükümlü ve tutukluların yaş dağılımına göre sınıflara ayrıldığını belirterek, çocuk, ergen ve gençlerin psikolojik durumlarına göre analizler yapıldığını dile getirdi.

– En çok ilgi halk oyunları ve müziğe

Proje kapsamında hükümlü ve tutuklu aileleriyle de görüşüldüğünü aktaran Yalçın, şunları kaydetti:

“Projede önemli mesafe katedildi. Faaliyetlere başlamadan önce bireyin, ‘fizyolojik, güvenlik, sevgi ve statü kazanma’ eğilimlerini belirledik. Doğuştan gelen yetenekleri ortaya çıkaracak testler yaptık. Beceri ve ilgiye göre müziğe eğilimli gençlere müzik eğitimi veriliyor. Bu kapsamda, halk müziği ve sanat müziği korosu kuruldu. El becerilerini geliştirmeye yönelik müzik aleti yapımı kursu, tekstil destek kurslarıyla gençler meslek edinmeye çalışıyor. Proje kapsamında mahkumlara, bilgisayar, tekstil, tiyatro, ebru, resim, halk oyunları ve müzik dallarında kurslar veriliyor. Mahkumlar, projeden çok mutlu olduklarını söylediler. Çok istekliler, yüksek katılım oranı var. Kendilerini geliştirdiklerini hissediyorlar Bu nedenle istekleri artıyor. En çok halk oyunları ve müziğe ilgi gösteriyorlar. Programımız, önümüzdeki eğitim öğretim yılında daha da zenginleşecek. Kendi bölümümüzde öğrenim gören üniversite öğrencileri de bu projede yer alacak. Mahkumlara, ‘akran’ olarak psikolojik destek sağlayacaklar.”

– Hem meslek, hem de sabrı öğreniyorlar

Konya E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Müdürü Yusuf Kafadar ise genç kader mahkumlarının enerjilerini sosyal aktivitelere yönlendirdiklerini ifade etti. Kafadar, ödüllendirme sisteminin de bulunduğu proje ile mahkumların sanata ilgilerinin memnuniyet verici olduğunu dile getirdi.

Amaçlarını; “Mahkumları, buraya geldikleri gibi değil de rehabilite ederek göndermek lazım. Burada amaç insanları topluma kazandırmak” cümleleriyle açıklayan Kafadar, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu faaliyetlerin faydalarını görüyoruz. Atölyede çalışanların, diğer odalarda kalanlardan daha az disiplin işlemi oluyor. Bunun nedeni; diğer koğuşlarda kalan mahkumlardan kendilerini ayrıcalıklı hissetmeleridir. Düzenli bir yaşantıları var. Yemek saati belli, dönüş saati belli. Böylelikle hayatlarını planlamış oluyorlar. Buradaki insanların çoğu sabretmeyi bilmedikleri için buradalar. Kader mahkumları, hem meslek hem de sabrı öğrenmiş oluyor.”


ETİKETLER

> Yeni Meram >Arşiv > Genç Mahkumlar Sanatla Hayata Bağlanıyor
HABER YORUMLARI