Torku Jelifest

Gelir testinde başvuru uyarısı

  • Giriş Tarihi: 22.03.2015 14:34
  • Güncelleme Tarihi: 14:34
Gelir testinde başvuru uyarısı

Konya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı İsmail Turan, gelir testine girmediği için yüklü borçla karşılaşanları uyararak ay sonuna başvuru yapmaları gerektiğini bildirdi.

Turan, yaptığı açıklamada, test sonucuna göre Genel Sağlık Sigortası borcunun silineceğini ya da azalacağını ifade ederek, Torba yasa ile Genel Sağlık Sigortası primi borçlularına bu borçtan kurtulma yolunun açıldığını hatırlattı.

Bu kapsamda 3 kesime imkan sağlandığını aktaran Turan, “Gelir testi yaptırmaması nedeniyle en yüksek tutardan borç çıkarılanlar, teste geç girdiği için en yüksek tutardan borçla karşılaşanlar ve test yaptırmasına rağmen borcunu ödemeyenleri kapsıyor. Bu doğrultuda bugüne kadar hiç gelir testi yaptırmayan vatandaşlarımız teste girecek ve sonucuna göre ya borcundan kurtulacak ya da borcu azalacak” dedi.

Gelir testini geciktirenlerin de bu sürede tavandan biriken borçlarının yeniden hesaplanacağını vurgulayan Turan, şunları kaydetti:

“Gelir testine giren ama borcunu ödeyemeyenlerin ise yapılandırma imkanı var. Genel Sağlık Sigortası borcuyla karşılaşan vatandaşlarımız 31 Mart günü mesai bitimine kadar bulundukları yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına gelir testi için başvurması gerekiyor. Daha başvuru yapmayan 3 milyon kişi var. Test sonucunda, hane içinde kişi başına geliri brüt asgari ücretin 3’te 1’inden yani şu an için 400,5 liradan az olanların borcu silinecek. Bu şekilde borcu silinenler sağlıktan da yararlanmaya başlayacak. Eğer kazanılan gelir bu rakamın üzerindeyse, gelir oranında belirlenecek prim geçmişe yönelik olarak yeniden hesaplanacak. Yapılacak hesaplama sonucunda en yüksek limitten çıkarılan borçtan kurtulmak imkânı mümkün olacak. Çıkan borcu da istenirse vatandaşlarımız taksitle ödeyebilecek.”> Yeni Meram >Ekonomi > Gelir testinde başvuru uyarısı
HABER YORUMLARI