Torku Jelifest

Geleneksel tıpta önemli adımlar

  • Giriş Tarihi: 21.08.2019 17:33
  • Güncelleme Tarihi: 17:33
Geleneksel tıpta önemli adımlar

TAMAMLAYICI ve geleneksel tıbbın eğitimli kişilerce uygulanmasının önleyici tedavide önemli bir yeri olduğunu belirten Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Mehmet Portakal, kendi merkezlerinde de bu konuda hizmet verdiklerini söyledi.

Mutlu Akü

Ozon tedavisinden fitoterapiye kadar birçok alanda hizmet verdiklerini belirten Dr. Portakal, merkezde yeni bir üniteyle hizmet vermeye başladıklarına da dikkat çekti. Geleneksel ve tamamlayıcı tıbbın son yıllarda daha yetkin ve kontrollü yapıldığına dikkat çeken Fizik Tedavi Rehalibitasyon Uzmanı Dr. Mehmet Portakal, önleyici ve tamamlayıcı tıbbın öneminin arttığını da söyledi. Sağlık Bakanlığının çalışmalarıyla 15 geleneksel tıp dalında doktorların tedavi yapabilmesinin önünün açıldığına vurgu yapan Dr. Portakal, “Sağlık Bakanlığımız yaptığı çalışmalarla fitoterapi, tamamlayıcı ve geleneksel tıp alanında önemli gelişmeler yaşanıyor. Bizim tarihimizde de yeri olan geleneksel tıbbın uygulanmasında yapılan değişikliklerle oluşan yanlış algılar yerini daha iyi tedavilere bırakacak. Bu konuda önemli bir yol alındı” diye konuştu.

15 DALDA UYGULAMA YAPILACAK

Bezmi Alem Üniversitesi’nde de fitoterapi alanında ders verdiğini belirten Dr. Portakal, Dr. Portakal Yaşam Merkezi’nde GETAT ünitesi açarak, tamamlayıcı ve geleneksel tıp alanlarında da hizmet vermeye başlayacaklarını söyledi. Dr. Portakal, özellikle hacamat, ozon oksijen tedavisi, fitoterapi, sülükle tedavi ve aromaterapi konularında şu anda hizmet verebildiklerine dikkat çekerek, “Bilindiği üzere alternatif ya da tamamlayıcı tıp konusunda biraz geride kalmış durumdaydık. Birçok yerde merdiven altı tabir edilen uygulamalar oluyordu. Sağlık Bakanlığımız 15 alanda düzenleme yaptı. Bu anlamda Dr. Portakal Yaşam Merkezi olarak biz de bu hizmetleri veriyoruz” diye konuştu.

HACAMAT VE SÜLÜK TEDAVİSİNİN FAYDALARI

Geleneksel ve tamamlayıcı tıp hakkında da bilgiler veren Dr. Portakal, bilimsel gerçekliği ispatlanmış geleneksel tedavilerin doğru zaman ve doğru kişilerce yapılması gerektiğini söyledi. Dr. Portakal, sıkça tercih edilen tedavilerin önemli katkıları olduğuna da vurgu yaparak, “Bahsettiğimiz tedavi alanlarından hacamat, vücuttaki hastalık yapıcı etkenleri, yaşlanmış hücreleri alarak detoks etkisi vardır. Vücudun yenilenmesini sağlar, enerjiyi artırır. Elbette sağlıklı sonuç alabilmek için hijyen şartlarına uygun, eğitimini almış doktorların bu uygulamaları yapması gerekir. Keza sülük tedavisi de sadece kan emme olarak görülmemelidir. Sülüklerin salgıladığı enzimler vücut için önemli yararı olan enzimlerdir” dedi. Haber MERKEZİ


ETİKETLER

> Yeni Meram >Konya > Geleneksel tıpta önemli adımlar
HABER YORUMLARI