YAZARLAR

Geleneksel Kültürün Korunmasında…-Orhan Şener-Yeni Meram Gazetesi

Kahramanmaraş…
Dışarıdan yardım almadan düşman işgaline direnen yiğitlerin diyarı (12 Şubat 1919).
Tarihte “arslanlar şehri” olarak bilinen bu kenti anlatmaya devam edeceğiz. Sütçü İmam ve Arkadaşlarının şu tarihi ve destansı sözleri her Kahramanmaraşlının kalbinde titreyerek yer almaktadır.
“MARAŞ BİZE MEZAR OLMADAN
DÜŞMANA GÜLİZAR OLMAZ”.
Konya’dan bu köşemden selam olsun Kahramanmaraş’ın yiğit halkına.
Geleneksel Sporlar-Oyunlar Sempozyumuna bildirimi sunmak üzere bu tarihi şehre davet edildim. Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet ERKOÇ’un himayesinde Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı saygıdeğer Cevdet KABAKCI ve yardımcısı İbrahim ÖZDEMİR’in gayretleri ile yapılan bu kongrede Türk Dünyasının değerli bilim adamlarını buluşturan ve aynı zaman ev sahipliği yapan Prof. Dr. Mehmet TÜRKMEN vardı. Bu organizasyonun en büyük özelliği Türk dünyasında unutulmaya yüz tutmuş spor oyunlarının ortaya çıkarılması ve yaşatılmasıdır.
Bu Sempozyumda Manas Üniversitesinden Prof. Dr. Mehmet TÜRKMEN “geleneklerimizin yaşatabilmesi, tanıtabilmesi ve gelecek nesillere yazılı belgeler halinde aktarılmasının milli bir görev olduğuna” vurgu yapmıştır.
Elazığ Fırat Üniversitesinden Prof.Dr. Cengiz ARSLAN, antik çağlardan günümüze kadar toplumlardaki değerini incelemiş ve farklı ritüellerde tüm uygarlıkların vazgeçilmez sporlarından birisi olduğunu belirterek ve en eski arkelojik kazılardaki güreş formlarının bugün bile aynen yapıldığını ortaya koymuştur. Mersin Üniversitesinden
Prof. Mehmet Akif ZİYAGİL ve arkadaşları Geleneksel ve Olimpik güreşler karşılaştırılmasında, hem Google web arama hem de Youtube arama motorlarında yağlı güreş sırasıyla serbest güreş, karakucak ve Grekoromen güreşten daha yüksek oranda araştırıldığını bildirmişlerdir.

Bizi diğer milletlerden ayıran özelliğimizin kendimize özgü örf ve adetlerimiz ile ahlak ve terbiye anlayışlarımızın olduğunu belirtilen Gazi Üniversitesinden Doç.Dr. Atilla PULUR ise, Mustafa Kemal ATATÜRK’ün “‘Bir Millet; zenginliği ile değil, Ahlak değeri ile ölçülür’ özdeyişine vurgu yaparak spor ahlakının önemine dikkatleri çekmiştir.

………………………….

Bu kongrenin sosyolojik ve duygusal yönlerine de şahsım adına değinmeden geçemeyeceğim. Otuz dört yıldır görmediğim Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesinden değerli bilim adamı ve sınıf arkadaşım Prof. Dr. Osman İMAMOĞLU ile karşılaşmanın mutluluğunu yaşadığım gibi eski öğrencilerimizden Konya Selçuk Üniversitesi mezunu Muş Alpaslan Üniversitesi yöneticisi Prof. Dr. Hüseyin KIRIMOĞLU’nu görmemden gurur duydum.
Bilimsel kongreler insanları kaynaştıran ve tanışmalarına vesile topluma mesajlar verilen önemli toplantılardır. Ayrıca bu kongrede Türkiye Üniversite Sporları Federasyon Başkanı Prof. Dr. Kemal TAMER ve Eğitim Kurulu Başkanı Dr. Öner KABASAKAL olsun buraya ismini yazamadığım onlarca bilim adamı ile tanışmamın kazanç olduğunu düşünmekteyim.

–Sağolsunlar, varolsunlar.

> Yeni Meram >Yazarlar > Geleneksel Kültürün Korunmasında…..
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.