YAZARLAR

Seydişehir Belediyesi Konya bölgesinde, geleceğimizi inşa etmek için önemli ve ilk projeye imza attı. Belediye güvenli yapılaşma için jeolojik, jeoteknik çalışmalara başladı.

İlk olarak 1989 yılında yapılan Şehir İmar Planı başlatılan proje ile revize edilecek.

Ülkemizde son yıllarda yaşanan deprem felaketi tüm Türkiye’de olduğu gibi Seydişehir’de de sağlıklı ve güvenli binalarda oturmaya olan ilgiyi artırdı. Seydişehir’de 22 yıl önce yapılan şehir imar planlarının günümüz ihtiyaçlarına cevap verememesi ve uygulamalarda yaşanan sorunlar revizyonun yapılması gerekliliğini ortaya çıkardı.

Bu durumu gören belediye önemli bir projeye imza atarak 2009 yılında hazırlanan halihazır haritasının ardından revizyon imar planını İller Bankası’nın yatırım programına aldırarak, nazım imar planına esas Konya da ilk olarak jeolojik- jeoteknik etüd çalışmalarını başlattı..

Etüd raporlarının tamamlanmasının ardından imar planı çalışmalarına start verilecek olup Seydişehir’in modernleşmesine, sağlıklı ve düzenli yapılaşmasına, ıslah ve geliştirme çalışmalarının daha sağlıklı yürütülmesine de olanak sağlanmış olacak.

Seydişehir’in revizyon imar planının hazırlanmasına alt yapı oluşturacak olan jeolojik, jeoteknik çalışmalar kapsamında ilk sondaj Belediye Başkanı Abdulkadir Çat, meclis üyeleri, basın mensupları ve belediye çalışanlarının katılımı ile İller Bankası ekipleri tarafından başlatıldı.

Başkan Abdulkadir Çat, burada yaptığı açıklamada; Seydişehir’de yaşayan vatandaşların öncelikli olarak güvenli ortamlarda yaşamalarına yönelik olarak planlanmış en büyük hizmetlerden bir tanesine başladıklarını söyledi. Çat, “Ülkemiz deprem kuşağında yer aldığı için bizler de depremle yaşamayı öğrenmeliyiz. Maalesef millet olarak deprem afetini çabuk unutuyoruz. 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi ve 12 Kasım 1999 Düzce Depremi’nin yanı sıra son olarak Van’da yaşanan ve 600’ün üzerinde vatandaşımızın yaşamını yitirdiği deprem felaketi ülkemizde jeolojik, jeoteknik etüdlerin önemini artırmakla birlikte depreme dayanıklı, güvenli yapılara ve sağlıklı yapılaşmaya olan ihtiyacın gerekliliğini bir kez daha ortaya koymuştur. Başlatmış olduğumuz imar planına esas jeolojik, jeoteknik etüd çalışmaları, olası depremlerde yaşanabilecek can ve mal kayıplarına karşı şimdiden önlem almamızı sağlayacağı gibi, bizden sonraki nesillere bırakabileceğimiz güzel bir Seydişehir’i inşa etmek için temel oluşturacaktır. Seydişehirli vatandaşlarımızın güvenli ortamlarda yaşamaları bizim en önemli önceliğimizdir. Bu çalışmalar Seydişehir’in yarınları için atılmış en önemli adımlardan bir tanesidir” diyerek konunun önemine işaret etti.

4600 HEKTARLIK BÖLGEDE ZEMİN ETÜDÜ YAPILACAK

Başlatılan çalışma ile 4 bin 600 hektarlık bölgede zemin etüdü yapılacak, bina yapımına elverişlilik için rehber oluşturulacak.

Doğuda; Karakavak, batıda Anabağlar, kuzeyde Bahçelievler ve güneyde Değirmenci mahallelerini kapsayacak şekilde, 48 sondaj kuyusundan alınacak toprak ve kaya numuneleri İller Bankası laboratuarlarında jeoteknik deneylerle incelenerek rapor haline getirilecek. Üzerine yapılacak yapıların tasarımı sırasında kullanılacak zemin bilgilerinin saptandığı çalışmada, değişik derinliklerdeki toprak, taş cinsi, yerin deprem riski açısından derecesi, fay hattına olan uzaklığı, bina yapımına elverişliliği gibi bilgiler derlenecek. Belediye de şehrimizin sağlıklı, güvenli ve düzenli yapılaşması için bu rapordan yararlanacak, ilçemizin gelişimi ve değişimine önemli katkı sağlanmış olacak.

HER ZAMAN BİR ADIM ÖNDEYİZ

Seydişehir olarak bölgemizdeki yerleşim birimlerinden her konuda bir adım önde olduğumuzu belirtmek istiyorum.

Halkımızın yaşam standartlarını artırmak, güvenli ve rahat bir yaşamın altyapısını oluşturmak için resmi ve özel kurumlar başta olmak üzere toplumun her kesimi çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Bu çalışmalar Seydişehir’in her zaman bir adım önde olduğunun en önemli göstergesidir.

> Yeni Meram >Yazarlar > Geleceğimiz İnşa Ediliyor
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.