YAZARLAR

Bu dünyadaki bütün değerler bizlere atalarımızdan miras olarak kaldı, ama işin doğrusu bu değerleri miras olarak değil çocuklarımızdan ödünç aldığımızdır.

Miras alınan mı yoksa ödünç alınan mı daha değerlidir? Miras olan bizimdir; ama ödünç alınan şey başkasına aittir. Onu aldığınız gibi veremezseniz bir daha bir şey alamazsınız.

Bu sebeple atalarımızdan kalan miras aynı zamanda çocuklarımızdan aldığımız ödünçtür.

Dünya bizlere ödünç olarak verilmiştir. Geleceğimizden ödünç aldığımız, bizlere geçmişten taşınandır. Bugün sahip olduğumuz ise çocuklarımıza aktaracağımız bir değer değil midir?

GEÇMİŞTEN GELECEĞE KÖPRÜ

Seydişehir Belediyesi Geçmişten geleceğe köprü vazifesi yapacak çok önemli bir esere imza attı. Kültürel ve tarihi mirasımızı gelecek nesillere taşımak amacıyla bir süredir restorasyonu sürdürülen “Seydişehir Kültür-Sanat Evi” projesi tamamlandı.

Belediye Başkanı Abdulkadir Çat’ın ev sahipliğini yaptığı bir toplantıda Kaymakam Tuncay Sonel, Seydişehir’deki Kanaat önderleri, emekli öğretmenler, iş adamları, esnaflar, sanayiciler, vatandaşlar ve basın mensuplarının katılımı ile bu önemli eser tanıtıldı.

Kısaca burada geçmişten geleceğe köprü vazifesi yapacak güzel bir eser Seydişehir’e kazandırılmış oldu.

BİR NEVİ MÜZE

Bir nevi müze işlevini görecek “Seydişehir Kültür- Sanat Evi”nde, geçmişte Seydişehirliler tarafından kullanılan ve kültürel mirasımızı yansıtan, unutulmaya yüz tutmuş her türlü eşyalar sergilenecek, geleneksel kültürümüzün gelecek nesillere aktarılması sağlanmış olacaktır.

HEDİYE EDİN

Tarihi Seydişehir halk giysileri, süs eşyaları, ayakkabı, takunya örnekleri, kadın ve erkek çorapları, çeşitli keseler, oyalar, çerçeveler, peşkirler, bohçalar, yatak örtüleri, gelin, damat kıyafetleri, damat tıraş takımları, süs eşyaları, eski mutfak malzemeleri, yöresel halı, kilim ve dokuma tezgahı, her çeşit alet, üretim araç-gereçleri, Osmanlı devri yayları, okları, çakmaklı tabanca ve tüfekler, kılıç ve yatağanlar, Osmanlı şerbet kazanları, güğüm, leğen, sini, kahve tepsisi, sahanlar, taslar, mum makasları ve benzeri ev eşyaları, kısaca kullanılan her eşya “Kültür ve Sanat Evi”ne HEDİYE edilebilir.

Kaybolmaya yüz tutmuş ve esasen birçoğunu da zaman içerisinde çoktan yitirdiğimiz bu eşyaları evlerinde saklayan Seydişehir halkını, bu çok önemli hayır işine davet ediyorum.

ATALARIMIZDAN MİRAS ALDIK

Atalarımız bu dünyayı ve yukarıda bahsettiğim ev eşyalarını bizlere miras olarak bıraktı. Bizlerde bu mirası çocuklarımıza bırakacağız, ancak bu dünyayı çocuklarımızdan ödünç aldığımıza da unutmayalım. Yani nasıl aldıysak öyle verelim.

Onlara geçmişten geleceğe köprü olacağımız gibi, tertemiz yaşanabilir bir dünya bırakmayı da ihmal etmeyelim.

> Yeni Meram >Yazarlar > Geçmişten Geleceğe Köprü
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.