YAZARLAR

Konya bölgesinde ticaretin, tarihin derinliğindeki izlerinde Hititler, Firigyalılar Helenler, Romalılar, Bizanslılar, Selçukiler, Osmanlılar çağ ve dönemlerini geride bırakırken Cumhuriyet devri ticari hayatını Atatürk ilke ve inkılapları ile vücut bulan Odalar, Borsalar ve Dernekler marifeti ile disipline edildiğine tanık olmaktayız.

Konya bölgesi Ticaret ve Sanayi Odalarının kuruluş tarihleri de Cumhuriyetimizle birlikte ticaret hayatımızın da kademe kademe yerlerini almışlar ve tarihin derinliğine yüz akı sayılacak izler bırakmışlardır.

Arşivlerimizin derinliğine inildiğinde ticaret oda ve borsalarının bir kamu kurumu niteliğinde olan varlıklarının denetim faaliyetleri önceleri Mıntaka İktisat Müdürlüğü, sıfatıyla faaliyetini sürdürürken, sonradan Mıntaka Ticaret Müdürlüğü adı ile hizmet verdiğini görmekteyiz.

Konya’nın ticaret hayatı kayıtlarında yer alan bankacılık alanında yer almış on beş anonim mahiyetli şirketlerden 1930’larda sadece yüz bin liranın üzerinde sermayesi olan altı kuruluşu görmekteyiz. Bunlardan birinci sırayı Akşehir Bankası 600 bin, sonrasında Türk Ticaret Bankası 500 bin, İktisadi Milli Bankası 150 bin, Teşebbüsatı Ümraniye Ş. 100 bin ve Anadolu Milli Mahsülat Şirketi 200 bin, yer aldığı görülmektedir,

Konya Ticaret ve Sanayi Odası kayıtlarında ise, sadece 55 esnafın kayıtları görülüyor. Buna mukabil Akşehir Ticaret Odası kayıtların da 203 esnafın ilçe ticaret hayatına can verdikleri görülmektedir. Bu arada Karaman Ticaret Odası’na kayıtlı 23, Ereğli Ticaret Odası’nda ise 85 esnafın kuruluşlarının adı geçmekte ve diğer ilçelerimizdeki esnafların kayıtları görülmemektedir.

Konya’mızın iktisadi bünyesine bir bakış dönemleri bu günkü ticaret hayatımızın dev açılımlarının tohumları olma özelliği Cumhuriyetimizin mucizevi atılımlarla ne denli inkişaf ettiğine tanık olmaktayız.

Görünen odur ki Konya ve ülke iktisadiyatı çağımız dünyası teknolojisi ile bütünleşip bir yere geldi ise, bu atılım ve açılımların gelişmiş dünya devi ülkelerinkinden ne yazık ki yüz yıl gerideyiz dersek, mubala sayılmamalı, Geri kalmış bilhassa İslam Ülkeleri içinde Türkiye Cumhuriyeti’nin o geri kalmışlardan tamı tamına 200 yıl ileride olduğunu ayan, beyan görüyor. Onlarınsa çağdaş dünyanın 300 yıl gerisinde oldukları ortadadır.

Dünya siyasi ve iktisadi platformunda bu acı gerçeği görerek üzülmemek elde değildir. Bizim Konya Ticaret Odası, tarihi her biri değerli Konya çocuklarının sayi gayreti ile devleşmenin adımlarını ata ata bu günlere gelmiş. Şimdilerde otomobilin uçağın, tank ve tüfeğin en modernini yapabilme azim ve kararlılığı içindedir.

Öztürk başkana geçtiğimiz Perşembe günü yaptığım ziyarette, hedefini sorduğumda, Konya’yı İstanbul’un, Ankara’nın, İzmir’in önüne çekerek bir dünya ticaret kenti yapma azim ve kararlılığını öğrendiğimde başka söze gerek olmadığını düşündüm.

Öztürk Başkan Doğanhisar’ın Başköyü’nden kırsalın acımasız hayatından sıyrılıp bir teknik adam olup Konya Ticaret Odası’na Baş olmayı amaçlarken bu güzide kuruluş içinde ötekileşmeyi değil birlik ve beraberliği özleştirerek yolu devamda kararlı olmayı yeğlemektedir.

Konya iktisadi hayatının ileri hep ileri hamlelerle hem üyelerine dorukta hizmeti ve hem de MÜSİAD gibi bir kuruluşta geçen kalfalık döneminin ustalık meyvelerini Konya Ticaret Odası yönetiminde yerine getirecek, odasında çalışan 82 kişiye bir baba şefkati ile bakacak. Bu ocakta sadece inancın, ahlakın, helal kazancın dumanı tütecek, kardeşliğin, şefkatin, barışın tohumları yeşerecektir.

Öztürk başkana yürek dolusu sevgi ve başarı dileklerimizi sunarız…

> Yeni Meram >Yazarlar > GEÇMİŞTEN GELECEĞE KONYA TİCARET ODASI VE ÖZTÜRK BAŞKAN DÖNEMİ
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.