YAZARLAR

Türk siyasi hayatı, ülke bütçesini aşan, vaat ve afaki istek ve arzularla doludur. İstek ve arzular diyorum. Ülkenin gelir ve gider dengeleri içindeki istek ve arzular olsa, can feda. Çok partili hayata geçtiğimiz 1950’li yıllarda idi. Milletvekili adayları köy kent dolaşıp milletten oy isterken bizim Karapınar’ın mezra ve köylerine uğrarlar.

Mezra, yayla ve köy sakinlerinin ahırlarda, ağıllarda, yaşadıkları hayat tarzının çok ağır ve dayanılmaz olduğunu görürler. Şehir hayatında bile konforun, lüksün sınırları zorlanırken, şehirli kızların koca talepleri, ‘AĞALARA VARACAM. BEYLERE VARACAM. HEYKELİN ÖNÜNDEKİ EVLERE VARACAM. PARİSİ PENÇERE DÜDÜKLÜ TENCERE. ANASIZ KOCA. DUMANSIZ BACA İSTERİM’ türkü ve dualarının olduğu dönem. Malum hayal büyük; ama gerçekleşmeler sadece binde birlerle sınırlı.

Karapınar bölge köylülerine biz de sizleri böylesi göz kamaştıran bir hayat tarzı içine çekeceğiz, bu köylere ve mezralara apartmanlar yapacağız, sizleri bu hayattan kurtaracağız vaadini sıralarlarken, uyanık köylü her şeyi anladık da, ‘Bu apartmanlara sizinkiler gibi güzel hanımları nereden bulacağız?’ sorusunu sıralarlar. Sonuçta o nasıl adaletse Osman Bölükbaşı’nın ili kin ve husumetin siyasi ihtirasın kurbanı olarak Kırşehir ilçeye indirilir.

İstanbul’muza ikinci boğaz ve sonrasında bir yeni İstanbul’u İNŞA ETMEK herhalde halihazırdaki İstanbul’da yaşayan milyonların tüm ihtiyaçlarının giderip, mutlu ve müreffeh bir hayat yaşayan insanların şehri yapmak ön planda olur.

Böyle bir şehrin mevcudiyeti gelir düzeyi yeterli, fakir ve yoksulu zenginlerden yüzlerce kat fazla insanların olamaması şeklinde tecelli etmelidir. Her gün hak isteriz eşitlik isteriz diye sokaklarda bas bas bağıran insanların sokak terörü estirdiği bu yere bir ikinci KANAL İSTANBUL inşa etmenin hangi akılla mümkün olacağını anlamak çok zordur.

Ankara için açıklanan ÇILGIN PROJE’nin de İstanbul’unkinden farkı maalesef yoktur. Yeniden kurulacak 300 BİN NUFUSLU YENİ ANKARA’larda da kimler ikamet edecek? Buralara yeni nüfus transferi nerelerden yapılacak? Köyden şehre göçün önlenmesi projeleri askıya mı alınacak? Bu hususların derinliğine fizibilite edilmesi gerekmez mi?

Bu çılgın projelerin hayata geçirilmesi için lüzumlu olan devlet bütçesi ve gelirlerinin evvelemirde açıklanması gereği ortadadır. Günümüz dünyası plansız programsız. Hiçbir projenin hayata geçirilemeyeceği gerçeği asla ve asla göz ardı edilemez.

Gönül ister ki dünyada çok nadir ülkelerin kaderinde olmayan bir zenginliğimizin önündeki, kara perdeler aralansın ve bu cennet vatan dünyada eşi ve benzeri bulunmayan bir ELEKTRİK VE ENERJİ CENNETİ OLSUN. Nasıl mı? Bu sütunlara zaman, zaman aktarıp okurlarıma sunduğum gerçek. Karadeniz’e dökülen YEŞİLIRMAK, KIZILIRMAK, SAKARYA; Ege Denizi’ne dökülen GEDİZ, B. MENDERES, K. MENDERES; Akdeniz’e dökülen SEYHAN, CEYHAN, GÖKSU; Mezapotamya’ya akıp giden FIRAT, DİCLE gibi dev suların ana ve tali kanalları üzerine kurulacak binlerce HİDRO ELEKTİRİK SANTRALLARI. Bu yetmedi Suriye, Irak ve İran sınırlarımızın boyunda sınırın bir karış ötesinde, gümbür gümbür kuyularından petrol çıkarılırken bizim bir karış sınır içi topraklarımızdan çıkarılmayan petrolün önündeki kara perdenin kaldırılması. Ya şu Eskişehirimiz deki Dünya TORYUM REZERVİNİN YÜZDE SEKSENİNE SAHİP yer altı nükleer enerji hammaddenizden, çevre kirliliği yapmayan, enerjimizi üretip ülkemizi keza bir ENERJİ CENNETİ yapamamamız gaflet ve delaletinden sıyrılmamız halinde yetmiş beş milyonun dünyanın en zengin insanları olma fırsatını gölgelemenin vebal ve günahından arınma çalışması yerine, çılgın projelerle aldatmaca oynamamızın kim önüne geçecek?

Milletin vekilliğine soyunan değerli yurttaşlarımızın partiler üstü bir özveri ile bütünleşip, sadede gelmeleri dileğimizi YÜCE RABBİMİZE niyaz ederiz…

> Yeni Meram >Yazarlar > GEÇMİŞTEN GELECEĞE ÇILGIN PROJELERE PÜR DİKKAT BAKIŞ !!
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.