YAZARLAR

GEÇİCİ MUHACİR PAZARININ KAPISI!-Erol Sunat-Yeni Meram Gazetesi

Pazara gitmek bir alışkanlık. Birçoğumuz için pazara gidememek, pazarı dolaşamamak hayıflandığımız, hatta üzüldüğümüz bir konu. Pazar aşinalığına oldukça önem veren bizler için, alıştığımız pazarlarla birlikte, alışveriş yaptığımız pazarcıyı da yerinde, görmek isteriz.
Pazarda aldıklarımızı pazar arabalarıyla taşıyan çocukları bile gözlerimiz arar o pazarlarda. Alışveriş yaptığımız pazarcıları göremediğimizde ise komşularına ne oldu, niçin gelmedi sorularını sorarız, birçoğunu ismen, hatta memleketleriyle birlikte biliriz.
Pazar dolaşmak, şöyle bir pazarı dolaşıp geleyim demek, pazardan iyi-kötü bir şeyler aldım demek, pazarda eşinizi-dostunuzu, arkadaşınızı görmek, Pazar yorgunluğuna birebir gelir denmesi, pazarın aslında tatlı bir yorgunluk olmasından kaynaklanır.
Pazar konusuna neden girdiğimize gelince…
Konya’nın en meşhur, en çok bilinen, Konyalının, şehrin bir öteki ucundan koşup geldiği Muhacir Pazarının yerini geçici Muhacir Pazarının alması…
Efendim malumunuz, hepimizin bildiği Muhacir Pazarı kapalı bir pazardı. Kapalı pazarın, çökme tehlikesi taşıyan devasa çatısının yeniden elden geçirileceği, tehlike tamamıyla önlendikten sonra, Pazarın yeniden hizmet vermeye başlayacağı haberlerini biliyorsunuz.
Ancak, gün verme ve verdiği gün konusunda, açıklanan gün, tarih ve sürelere uyamama sorunu yaşayan kurumlarımız göz önüne alındığında, ister istemez şöyle söyleniyor; üzeri açık, yağmura, yağışa, doluya, bekleme süresi kışa kadar uzarsa kar yağışına açık nur topu gibi bir geçici Pazar yerimiz oldu!
Bu sözler, sevgili belediyemize ne kadar ulaşıyor bilemiyoruz!
Ben duymadım, konuşanlardan ve konuşulanlardan hiç haberimiz olmadı, bize intikal eden böyle bir konu yok diye diye en basit mevzularda dahi topu taca ve auta göndere göndere, gelindi inkıtaların yani uzatmaların sonuna.
Görevli kardeşlerimiz!
Yeni, geçici belki de uzunca bir süre kalıcı olabilecek bu pazarın eksikliklerini görmek gibi bir girişimde bulunmanızı bekliyor Konyalı!
Meram Belediye Başkanı Fatma Toru Hanımefendi, geçici Muhacir pazarını görmeyen kalmasın babından dev bir yazı yazdırmış ve demiş ki;
“ Geçici Muhacir Pazarınız hayırlı olsun!”
İnsanlar şöyle konuşuyorlar!
Sağ ol mu diyelim?
Amin mi?
Ya da teşekkür ediyoruz mu?
Pazar geçici olunca, soruları da ardı ardına soruyorlar!
Mesela;
Ne kadar süreliğine geçici?
Mesela;
Eski Pazar yerinin eski haline kavuşması ne kadar sürecek?
Mesela;
Geçici Pazar yerinde geçici olan bazı konular var, bu geçici sürede çözülebilecek mi?
Mesela;
Eski Stadyum tarafından gelenler için konulmuş tel örgüler arasındaki kapı nasıl bir kapı!
O daracık Pazar kapısını Fatma Toru Hanımefendiye hiç gösterdiniz mi?
Başkanım bu kapıdan geçin, pazara bu kapıdan girin dediniz mi?
Pazar yeri geniş mekanlara, geniş kapılara, ferah ortamlara, alışveriş yapacak insanlara kolaylıklar sağlayacak imkanlara açılmalı diye düşünüyoruz! Yanlış mı düşünüyoruz?
İki kişinin yan yana geçemediği kapı olur mu?
Pazar geçici olunca, ister istemez kapısı da geçici oluyor demek ki…
Muzibin biri, Abi dedi Pazarın kapısı, Belediyenin kapılarına benzemiş, oldu olacak Pazar kapısının önüne birde görevli koysalardı.
Kapının adını da, “Eski Stat Pazarı Kapısı” filan deselerdi!
Yemin olsun, pazardan içeriye doğru bakan olmazdı. Olanda “Pazar ola” diye seslenir geçerdi.
Abi be…
Hani, Açık kapı, Beyaz Kapı, Mavi Kapı vardı ya…
O kapılara döndürmüşler bu kapıyı.
Tek farkı, bu kapıdan içeriye girebiliyoruz.
Allah’tan sorgu yok, sual yok!
Birde üstüne üstlük, neden geldin niye geldin, niçin geldin diye sorsalar ne yapacaktık, ne diyecektik ki, o zaman?
Valla billa Pazara geldik mi?
İnsan pazara niye gelir Abi?
Böyle kapılardan geçmek için mi?
Ne derdi büyüklerimiz, “Pazara, pazara aman gelme nazara!” Nazara mı geldik abi biz?
Geçici Pazarın geçici kapısı genişletilmesi hatta, tel örgüde dahil olmak üzere tamamen kaldırıp atılması vatandaşımızın dileği.
Madem ki, geçici Pazar yeri yaptılar, insanımızı tecrit görüntüsü veren bu görüntülerden kurtarmalarını rica ediyoruz diyorlar.
Sevgili okurlar, sanırız bizler bu geçici Muhacir Pazarında, sadece pazarın girişini değil, kapısını değil, pazarcı kardeşlerimizin yerlerini de kaybettik.
Pazar alışkanlığımızı bu geçici Pazar yeri darmadağın etmiş görünüyor.
İlgililere, bilenlere, bilmeyenlere, görenlere ve dahi görmeyenlere arz olunur!

> Yeni Meram >Yazarlar > GEÇİCİ MUHACİR PAZARININ KAPISI!
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.