YAZARLAR

Gençler ümitleriyle, ihtiyarlar anılarıyla yaşarlar.

***

Ali Sait telefon etti;

-Ağabey dedi, geçmişte birlikte çalışan gazeteciler için gece düzenledik. Seni de mutlaka bekliyoruz!

Ali Sait, sevdiğim, takdir ettiğim, enerjik, çalışkan ve çok yönlü bir gazeteci dost.

“Kesin geleceğim” dedim; ancak sözümde duramadım. Evdeki hesap çarşıya uymadı.

Düzenleyici arkadaşlar, Ali Said ve Ahmet beylerden, Yadigâr, Yıldız ve Zeliha Hanım, örnek oluşturacak bir ahde vefa gösterdiler.

Vefa Gecesi’ne katılan Gazeteci Tekin Gürel öylesine duygulu ve içtenlikli bir yazı yazmış ki, kutluyorum. Düzenleyicilerden özür dilemek bağlamında da Gürel’in abisi sayıldığım ve kendisine ulaşma olanağım da bulunmadığından izinsiz aktarıyorum;

“Konya’daydım. Eskimeyen Dostlar adında düzenlenen ve 20 yılı aşkın gazetecilik mesleğinde görev yapan bizler adına tertip edilmiş bir geceye katıldım. Şimdi sizlerle organizasyonun içeriği hakkında konuşmayacağım. Yıllar önce başlayan arkadaşlıkların bizlere inat hiç yaşlanmadığını görmek beni çok mutlu etti. Salonu dolduran gazetecilerin konuşma yaptığı anlarda insan gözlerini kapatıp geçmişe daldı bazen. Anılar tek tek tazelendi bu esnada. Göz bebeklerim büyüdü, bazen küçüldü, bazen buğulandı da. Anıların içeriğine göre yüzüm bazen tebessüm etti, bazen gözyaşı süzüldü yanaklarımdan. Belli belirsiz ‘keşke’ sözü döküldü bazen farkında olmadan dudaklarımdan. Cumartesi akşamı Konya’da düzenlenen bir programda ben bunları yaşadım iç dünyamda peş peşe.

Bizim yaşımızdakilerin ve bizden büyüklerin daha kötü şartlarda yaşadığı birçok gazetecilik anısı olduğunu hatırladık tekrar. Acısıyla tatlısıyla. Herkesin sorununu yaşayan, yazan bizlerin, tek bir sorununu dile getiremeden yılları devirmesinin gururunu ve hüznünü yaşadık bir anlamda o akşam. Salonda arkadaşlarımız mikrofon başına gelip birlikte olmaktan duyduğu mutluluğu, benim gibi konuk olarak katılanlarla paylaşırken, yine gözlerimi kapatıp daldım bir süre. İlk yaptığım haberi, bundan duyduğum ilk hazzı ve hayata dair hiç yaşanmaması gereken ilk hatalarımı bir bir hatırladım adeta. Mesleğe başladığım 1986 yılından sonraki dönemlerde emeklilik hesapları yapmak ne kadar uzaktı diye düşündüm bir an. Yıllar sonra ise dilekçemi SSK’ya verip ‘Artık ben yokum’ derken hissettiklerim düştü aklıma. Tüm bunların içinde bir olay, bir an, bir kişi, bir dost, bir arkadaş, bir yer, bir zaman, bir konuşma, bir yaşanmışlık, bir unutulmuşluk girdabı sardı bedenimi. Kesinlikle yaşadığım kısa döngülü geçmişle buluşup hesaplaşmayı, salonu dolduran onlarca gazeteci arkadaşımın da hissettiğine inanıyorum. Tüm insanların içinde o ‘bir’ mutlaka vardır. Bazen o ‘bir’ paylaşılır birileri ile bazen içinde yaşar o ‘bir’ sonsuza kadar. İnsan anılarla yaşamaya başlamışsa ihtiyarlıyor demektir aslında. Son dönemlerde anılara çokça daldığıma göre üzerime kondurmasam da galiba yaşlanıyorum. İhtiyarlığa doğru hızla giderken, bizden önce bu dünyayı çok acele ederek terk eden ağabeylerime, kardeşlerime ve dostlarıma inat, acele gitmeyi düşünmüyorum. Gidersem de, büyüklerim, yaşıtlarım, birlikte yaşamışlığım olan dostlarımla, aynı amaç uğruna yürüdüğüm insanlarla birlikte göçüp gitmeyi isterim. Ama insanın tek doğduğu gibi tek gideceği gerçeğini de bilerek.”

BİR DAMLA:

İnsanları acı hatıralar kadar hiçbir şey birbirine bağlayamaz.

Anı yazmak, ölümün elinden bir şey kurtarmaktır.

Hayatımızda en yüce, en güçlü, en faydalı dayanağımız ana baba evinde kalan anılarımızdır.

İster tatlı, ister acı olsun, anılar insana ıstırap verir.

Öyle hatıralar vardır ki; anlatırken güzelliği gider.

> Yeni Meram >Yazarlar > GAZETECİLER VE ANILAR
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.