YAZARLAR

Rahmetli Metin Toker’in çok yerinde bir saptaması vardır;

“ Doğru yapıldığı takdirde, dünyanın en iyi mesleği gazeteciliktir.”

Gazetecilik, Eğitim ve Tıp’ta olduğu gibi insan ve toplumla doğrudan bağlantılı, renkli ve heyecanlı bir meslektir. Gazetecilik aynı zamanda kamu görevi niteliği taşıdığından toplumsal açıdan önde gelen mesleklerden biridir. Ancak, merhum Toker’in de vurguladığı gibi gazetecilik doğru, düzgün ve düzeyli yapıldığı takdirde dünyanın en iyi mesleğidir.

Kimi istismarcılar tarafından ayağa düşürüldüğü durumlarda ise aynı iyimserlikte değiliz. Alaylı ve mektepli gazeteci olarak bunun tartışmasına girmeyeceğim. Yasama, yargı ve yürütmeden sonra dördüncü güç olan basında çalışanların, kültürlü ve donanımlı olmaları ön koşuldur.

Gazeteci başta, iletişim, hukuk, yabancı dil, felsefe, mantık, ekonomi, istatistik, sosyolojiyi, psikoloji, tarih, coğrafya olmak üzere, diğer alanlarda da mutlaka bilgi sahibi olmalıdır. Yazmada, konuşmada ve sormada bilgisi, birikimi ve deneyimi bulunmayanların yolun sonuna kadar gitmeleri olanaklı değildir. Saman alevi gibi, parla ve geçerler.

Bir başka soru da sıkça yinelenmektedir;

“Gazeteci olunur mu, doğulur mu?”

Bireysel görüşüme göre; hem doğulur, hem de olunur. Gazetecilik dünyanın en iyi mesleğidir aynı zamanda zor ve çetin uğraştır Tatili yoktur, zamanla yarış içindedirler. Öğrencilerim soruları üzerine sıkça dile getirdiğim bir görüşüm vardır;

Günlük çalışma süresi 24 değil, 25 saattir.

Haber değeri olan olay/olgu ve sorunların rutinler dışında ne zaman gerçekleşecekleri önceden belli olmamaktadır. Örneğin, doğal afetler ve kazalar gibi. Tetikte olmak zorunluluğu vardır. Su uyusa da, gazeteci uyanık kalacaktır.

Gazetecilik lüks değildir. Gösteriş mesleğin sivrisinekleriyle ilişkilidir. Gerçek gazeteci kendi kendini sorgularken “ Ne oldum değil, hep ne olacağım?” sorunun yanıtını aramalıdır.

Düzgün ve doğru gazetecilikte mesleksel deontolojiye uymak, başarı yollarından biridir;

Haberde yer almamak, öznel değil, nesnel olmak, haberi önce almak ancak ondan önce doğru almak, doğruluğu kanıtlamak, kaynağa saygı duymak, içeriğe müdahale etmemek , çarpıtmaya yer vermemek amborga kayıtlarına uymaktır.

Başarıda ve devamlılıkta, daha başka yan ilkeler de vardır. Her günün yeni bir başlangıç olduğunu gözden ırak tutmamak gerekmektedir.

Gazetecilik, bir bakıma da ivme kazanmış bir sevda ve tutkudur. Bu sevda ve tutku yüzeysel değil, kökten gelirse, başarı kapılarının tek tek açılacağı kuşkusuzdur. Gazeteciliğin en önemli niteliklerinden biri de, kamunun gözü önünde olmasıdır. Kendi kendinizle baş başa kalmanız olanaksızdır. Sürekli biri ya da birileriyle, çoğu kez de toplumun bütün katmanlarıyla yüz yüze konumdasınızdır. Diyorum ki;

Basın mesleğini seçenler günün 24 saatinde toplum önünde bir sınav ve yarış içindedirler. ,

Eline kâğıt kalem alıp da “gazeteci oldum” demekle gazeteci olunmuyor. Merdivenin ilk basamağı yeterli bilgi ve donanımdan sonra verilecek kararla birlikte başlamaktadır.

AKÇAKOCA AİLESİNE GEÇMİŞ OLSUN

Genel Yayın Yönetmenimiz Oğuz Akçakoca ve değerli eşleri Esra Akçakoca, benim İletişim Fakültesinden çok değer verdiğim, donanımlı ve iyi yetişmiş öğrenicilerimin başında gelirler.

Sevgili Oğuz önemli bir ameliyat geçirdi. Kentin sağlık onuru Başkent Konya Hastanesinden bu alanda ünlü iki bilim adamı- doktor tarafından gerçekleştirilen ameliyat başarıyla sonuçlandı.

Yeni kuşağın, dinamik, yansız, gerçeklere ulaşmak için gözünü budaktan sakınmayan genç ama usta bir gazetecidir, Oğuz Akçakoca.

Konya basınında ayrıcalığı bulunan yazıları ses getiren eleştiri ve özeleştiriyi nesnel temeller üstüne kuran, özenli ve özverili çalışmalarıyla çevremizin saygı ve sevgisini kazanan bir Oğuz Akçakoca için ne yazılsa azdır. O, gazeteci doğdu ve sonra da dört dörtlük gazeteci oldu.

Oğuz’a ve sevgili eşi Esra’ya, bütün aileye geçmiş olsun diyorum. Oğuz’un kısa sürede sağlığına kavuşmasını ve başarılı çalışmalarını sergilemeye devam etmesini içtenlikle diliyorum. R-B

> Yeni Meram >Yazarlar > GAZETECİ OLUNUR VE DOĞULUR…
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.