YAZARLAR

■ Bizi idare edenler, hükümetler ve gazetelerdir.
***

Sürekli tartışma konusu olmuştur;

Gazeteci kime denir?

Kestirmeden yanıt, gazeteci, gazetecidir.

Ancak ne var ki son dönemde, göreceli bir konuma gelmiştir. Teoride ve pratikte mesleğe bakış açısı değişmektedir. Bu yaklaşıma karşın kuşkusuz her eline kâğıt kalem alan gazeteci değildir ya da gazetecilik mesleği yolgeçen hanı hiç değildir. Mektepli ya da alaylı olsun gazeteciliğe giden yol bilgi, birikim, yetenek,

özveri, tutku, istek, aşk çiçekleriyle doludur. Bilgi birikimi olmayan, gazetecilik tutkusu bulunmayan gazetecilik denizinde yüzemez, yüzmeye kalksa bile boğulur, gider.

Katılımcı ve çoğulcu demokrasilerde yargı, yürütme ve yasama erklerinden sonra basın, dördüncü güç konumuna gelmiş, bu niteliği basına kamusal bir görev de yüklemiştir.

Eskilerin “ matbuat “ dediği “ basın” sözcüğü gazetecilik yapan kitle iletişim araçlarını kapsarken yazılı ve elektronik olmak üzere iki ana bölüme ayrılmakta, yazılı basın gazete ve dergiyi, elektronik basın görsel , işitsel , internet, videotext ve teletext gazeteciği ile haber içerikli kısa metrajlı ve belgesel filmler ve sinemayı içine almaktadır. Son dönemde elektronik basın “sosyal medya nitelemesiyle değerlendirilmektedir. Halkın gören gözü, konuşan dili ve duyan kulağı olan basının uyarı, eleştiri eğitim, bilgilendirme, haber

verme eğlendirme, ,hakemlik görevlerinin yanında politik bilinçlenme ile demokrasiye, imaj ve prestijin güçlenmesine, uluslararası iletişime ve ekonomiye katkı sağlamak, halkla yasama ve yürütme organları arasında bağlantı kurmak, azınlığın sorunları yansıtmak yöneticilerin, bunlara eğilmelerine olanak vermek -görevleri de bulunmaktadır.

Kime gazeteci denir; gazetecilik yapan kitle iletişim araçlarının haber üretiminde çalışan fikir işçilerine gazeteci denilmektedir.

Gazetecinin tanımı konusunda yerli ve yabancı bilim adamlarınca kimi görüşler vardır. Sosyal Bilimler Akademisine göre;

Esas işi olayları toplamak , yazmak ve yorumlamak olan kişiye gazeteci denir .

Kısa bazı tanımlar da şöyle;

■ Gazete yayınlayan kimsedir ■Gazeteci, haberi kaleme alan kişidir. ■ Yazan, haber toplayan, gazetenin yazı işlerinde çalışmayı iş edinenlere gazeteci denilmektedir.

Basın kartları yönetmeliğine göre, bir kişiye gazeteci denilebilmesi için sarı ya da mavi basın kartı sahibi olması gerekir. Yürürlükteki 5953 sayılı yasanın 1.mad. kimlere “gazeteci “ denileceği yazılıdır;

■ Bu kanun hükümleri, Türkiye’de yayınlanan gazete ve mevkutelerle, haber ve fotoğraf ajanslarında her türlü fikir ve sanat işlerinde çalışan ve iş kanundaki “işçi” tarifi şümulü haricinde kalan kimselerle , bunların işverenleri hakkında uygulanır. Bu Kanun şümulüne giren fikir ve sanat işlerinde çalışanlara da gazeteci denir.

Günümüzde gazetecilik, bir kavram kargaşası içindedir. Üstelik meslekler içinde istismara en uygun olanı gazeteciliktir.
Basın dünyası, yolgeçen hanı olmaktan kurtarılmalıdır. Örneğin bazı ölçütler öne çıkarılmalı, kimlerin gazeteci olacağı ya da olamayacağı kesin çizgileriyle saptanmalıdır.

Basında yaşanan ve giderek yoğunlaşan etik sorunlarına alt yapıdaki başıboşluk neden oluşturmaktadır. Siyasal aktörler de mesleğe burunlarını sokunca, ortada bir de “yandaş medya” üretilmiş ki, birlik ve beraberlik de oksijen çadırına kaldırılmıştır.

■ Üç gazete, beni yüz sancaktan daha çok korkutur.

BİR DAMLA:


Gazete, entelektüellerin sabah duasıdır.

Gazete insanların hayatlarını bağırarak anlatır ve ülkenin ayakta olduğunun habercisidir.

Bir damla mürekkep bir milyon kişiyi düşündürebilir.

> Yeni Meram >Yazarlar > GAZETECİ KİME DENİR?
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.