Ruşeym Torku

Garanti Anadolu Sohbetleri Yapıldı

  • Giriş Tarihi: 28.05.2013 16:22
  • Güncelleme Tarihi: 23:19
Garanti Anadolu Sohbetleri Yapıldı

Garanti Bankası, 2002’den bu yana düzenlediği ve bu yıl 11. yaşını kutlayan Garanti Anadolu Sohbetleri’nin 85. buluşmasını, Konya’da gerçekleştirdi.

Toplantıda, Konya’nın ekonomisini daha rekabetçi kılacak çözüm önerileri ve Konya Ovası Projesi’nin kente sağlayacağı sürdürülebilir kalkınma modeli uzman konuşmacıların rehberliğinde tartışıldı. Dünya Gazetesi Başyazarı Osman Saffet Arolat’ın yönettiği etkinliğin açılış konuşmasını Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Recep Baştuğ yaptı.

Baştuğ, “Konya, tarım ve sanayideki gelişmişlik düzeyiyle Anadolu’ya özgü kalkınma modelinin öncülüğünü yapıyor. Bu modelin sürdürülebilmesi içinse; kuraklık ve enerji darboğazı sorunlarına kalıcı çözümler bulunması gerekiyor. KOP Projesi, bu doğrultuda hayata geçirilen ve bölgede sürdürülebilir kalkınmanın sağlanabilmesi için büyük fırsatlar sunan önemli bir girişim. Toplantımızın, Garanti Anadolu Sohbetleri kapsamında 3. kez ziyaret ettiğimiz Konya’nın yol haritasını çizmesine somut katkılar sağlamasını ve geleceğine yeni açılımlar getirmesini diliyorum” dedi.

KOP KONUŞULDU

Açılış konuşmasının ardından, Konya Ovası Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı Danışmanı Prof. Dr. Bayram Sade, proje kapsamında Konya’nın tarımdaki dönüşümüne ışık tutan önerilerini katılımcılarla paylaştı. Lojistik Yönetim Danışmanı Atilla Yıldıztekin, KOP bölgesinin ihtiyaç duyduğu lojistik planın esaslarını ana hatlarıyla aktardı. Marmara Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tanay Sıdkı Uyar, Konya’nın güneş enerjisindeki potansiyeline değinerek “temiz enerji” alanındaki fırsatlara dikkat çekti. İstanbul Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Asaf Savaş Akat ise makroekonomik veriler ışığında Konya’nın bugününü ve geleceğini inceleyen bir konuşma yaptı. Toplantı, yerel yöneticilerin değerlendirme konuşmalarıyla son buldu.


ETİKETLER

> Yeni Meram >Arşiv > Garanti Anadolu Sohbetleri Yapıldı
HABER YORUMLARI