YAZARLAR

G-20’DEN GERİYE KALANLAR-Ayşe Hilal Savran-Yeni Meram Gazetesi

Bu hafta sonu gözüm kulağım oldu Arjantin. Dünya’ya hükmetmeye çalışıp, güç yarışında ortadaki pastadan pay almaya çalışan hangi ülkenin hangi lideri varsa çoğunu bir arada gördük. Putin, Trump, Macron, Merkel, Başkan Erdoğan ve diğerleri. Zaten G-20 yi de bu denli önemli atfeden de bu liderlerin tutum ve davranışlarıdır…
Zirveye katılan devletlerin, eteğindeki taşları dökmek için bir yerde fırsatta denilebilir G-20…

Ele alınan konulara bakıldığında ortak kaygıların konsensüs yarattığının toplantıya yansımasını anlarsınız. Aslında burada konulardan çok dünya liderlerinin birbiri ile olan tutumları zirveyi farklı yöne saptırdı. Kim kimle, kime nasıl tavır alındı her şeyin en kısa özetiydi. Bu çıkarımlar bile zirveden gereken sonuçların elde edilemeyeceğinin sinyaliydi. Bir uzlaşının olmaması ülkeler arası krizin ne denli karanlıklara gideceğinin göstergesi de denilebilir. Bu denli küresel nitelik taşıyan zirvelerin değer yaratacağı aslında katılımcı devletler açısından her zaman ehemmiyet teşkil etmiştir. Ekonomik zirve gibi görünen G-20 aslında bu yaşanılanlara bakıldığında siyasi zirve tutumunda denilebilir.

Daha G-20 gitmeden katılımcı bazı ülkelerin bile ne tutumda ilerleyeceği keskin gözlü analizciler tarafından birer tablo halinde deklare edilmeye çalışıldı. Burada belirttiğim husus G-20 zirvesinden önce hangi devletin, hangi devlet ile yaşadığı siyasi kriz var ise bu noktada bütün ipleri kopardı denilebilir. Kaşıkçı olayı G-20’de katılımcıların ortak değer yargısı gibi görünse de Prens Selman ile görüşen ülkelere bakınca aslında bu olayın bile unutulduğunun, hiç kimsenin Türkiye dışında bunun yanından dahi geçmediğini gösterdi. Burada en çok göze çarpan Prens Selma’nın küstahça tavır takınmasıydı. Ben bir katilim ama yine de buradayım, hiçbir şey beni bu zirveden alıkoyamaz havası ruhuna yakışıyor desem bu konuda yanılmadığımı anlarsınız. Bunu takiben sosyal medya ve basın aracılığı ile gündeme yansıyan fotoğraf kareleri de bunları doğrular nitelikte.

Göze çarpan fotoğraf karesi Rusya lideri Putin ile yaptığı çak işareti oldu. Üzerine çok yazılır, çok da çizilir. Ama velakin görünen o ki Rusya’da bu konuda sınıfta kaldı. O tepkiyi Trump’tan beklerken, Putin’den gelmesi de olayı daha çok ikircikli hale getirdi. Kaşıkçı olayı yaşandığı zamanlarda Putin’in tepkisi netti aslında. Trump yapmış olduğu ikircikli açıklamalarla, bir taraftan da Prens Selman ve ülkesine açık kapı bıraktı. Bu da herkes tarafından G-20’de Trump’u, Selman’a yakın olabilir düşüncesine yuvarladı. Bütün bu düşünceler fotoğraf kareleri ile pasivize oldu. Prens Selman’ın Trump’ı gördüğü andaki yüz ifadesi de her zaman hizmetindeyim, burada beni görmesen de dedirtti.

Karelerin bizim açımızdan da önem atfettiği atlanılmaması gereken detaylar arasındadır. Trump’ı görünce muzip olan yüz ifadesi Başkan Erdoğan’da aynı kareyi yansıtmadı. Türkiye’nin Kaşıkçı olayından bu tarafa olan tutumu hep net olmuştu. Kızgınlığı en başta ne ise buraya da böyle yansıdı. Bu Prens Selman’ın yüz ifadesinde de görüldü. Burada olaya kendi açımızdan bakıldığında kocaman alkış dedim Türkiye Cumhuriyetine ve Başkan Erdoğan’a. Kendini bilmez bir katilin yüzüne bile bakma gereği hissetmediği için. Bunu sadece benim bakış açımdan düşünmeyiniz aynı anda dünyanın bazı yerlerinde #WeLoveErdogan etiketi ile hastag oluşturuldu. Bu davranışın her zaman, her yerde devleti müşkülata sokan olaylarda da tavır ve gaye edilmesi dileğiyle. Saygılar…

> Yeni Meram >Yazarlar > G-20’DEN GERİYE KALANLAR
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.