YAZARLAR

■ Büyük insanlar taraf tutmaz.

***

Konya Gazeteciler Cemiyeti Başkanlığı görevini yürüttüğüm yıllarda özellikle sanatsal etkinliklere sıkça yer verir, örneğin her hafta ya da her 15 günde bir ülkemizin ünlü Tiyatro topluluklarını

Konya’ya getirir halkımıza seyir zevkini tattırmaya çalışırdık. Ayrıca ünlü şair ve tiyatro sanatçıların katılımıyla şiir günleri düzenler, düşün, edebiyat ve sanat havası solurduk.

Oyunlar şimdi Konya Devlet Tiyatrosu olan Kitaplıkta ile Şahin Sinemasında, Şiir günleri Orduevi Bahçesi ile Roket Lokantasında yaşama geçerdi.

Sözü yazı başlığına “Futbolumuz Nasıl Kurtulur’a getirmek istiyorum. Yazı başlığı

Geçmiş dönemlerin en ilgi çeken Tiyatro oyunu “ Asiye Nasıl Kurtulur” dan esinlenip konulmuştur, öncelikle bunu ifade edeyim.

Oyun Konya’da da büyük ilgi görmüş, beş gün süreyle kapalı gişe temsil edilmişti.

Asiye Nasıl Kurtulur? Ünlü yazar Vasıf Öngören tarafından 1969 yılında yazıldı. Oyun’un sahnelenmesi 60-70’li yıllar içinde Türk Tiyatrosu gelişiminin doruğunda olduğu bir döneme rastlamasına karşın tam anlamıyla Brechtyen olamadı. Dünyada yükselen Bertolt Brecht ve epik tiyatro trendi, Türkiye’de ilk başlarda çok da iyi özümsenemedi. Episodik yapı, yadırgatma efektleri ve şarkılar sanki yazılı bir reçete varmışçasına sahneye uygulandı. .

Vasıf Öngören’in kurduğu Ankara Birliği sahnesinde kendi rejisi ile sahnelendi. Oyun İsveç Kraliyet Tiyatrosu’nun Göteburg repertuarına alındı.Rusça, Azerice, Kazakça, Yugoslavya ve Fransızca’ya çevrilen oyun Sovyetler Birliğinde TV filmi oldu; bizde de

Dostlar Tiyatrosunca sahnelendi. Nejat Saydam ve Atıf Yılmaz tarafından filme çekildi. Oyun ve film olarak ana temada “Asiye “ adlı bir hayat kadınının bataklıktan nasıl kurtulacağının mücadelesini yansıtmaktadır.

***

Sona geldiğimizde, futbol dünyamız tam toz duman içindedir. Stat olaylarının dışa da taşmasını toplumsal patlamanın içgüdüsel bir görüntüsü olarak değerlendirenler var.

Özellikle Galatasaray- Fenerbahçe final karşılaşması ile Akhisar Belediyespor ile Rize Çaykur, süper lige mücadelesinde yaşanan spor etiğine ters düşen utanç görüntüler sorunu gündeme getiriyor;

Türk futbolu nasıl kurtulur!

Sadece son karşılaşmalar mı, hayır sadece süper ligde mi, hayır! Bank Asya’da diğer liglerde hatta amatörler de bile. Şiddet, belki şiddet üstü. Taş, sopa, döner bıçakları, tabanca, sandalye, koltuk, çakmak, taş, biber gazı, meşale, tazyikli su. Evet, utanç verici, karanlık görüntüler;

■ Futbol maçında karşı takımın varlığı her şeyi karmaşık, çetrefil yapar.

Spora siyaseti, siyasetçiler değil, kendimiz

alet ediyoruz. Saraçoğlu’nda Galatasaray şampiyonluk kupasını alamayınca Rize’ deki Başbakan’dan yardım istedik;

■Latin Amerika’da futbol ve politika iç içe girmiştir. Milli takımın yenilmesinden sonra görevden alınan birçok hükümet sayabilirim size.

Konu futboldan açılınca Konyaspor’u es geçmek olur mu hiç? Transfer yasağından sezona “düşme” korkusuyla başladık, ancak süper ligi, ufak tefek yanlışlarla kaçırdık. Başarının sırrı kadronun genç ve Konya çocuklarından oluşmasında saklıydı. Takım borç içinde kıvranırken, Ankara’nın sahip çıkmadığını da hemen vurgulamak isterim. Konyaspor konusunda da “Ankara’da Konya yok1” Ben bunu bilir, bunu söylerim. Ben hatice’ye değil, neticeye bakarım. Maalesef acı gerçek bu. Bu ağır yük, başta yöneticiler ve üç-beş idealistlerin omuzlarındadır. Şimdi vuslat, Play Off’a.kaldı. Elimde fener güpegündüz Ankara’da Konyaspor’ a sahip çıkacak siyasetçi ve bürokratları arıyorum.

BİR DAMLA

■ Futbolun amacı eğlencedir. Theatcher)

■ Ben yaşamı futboldan öğrendim.

> Yeni Meram >Yazarlar > FUTBOLUMUZ NASIL KURTULUR?
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.