YAZARLAR

***

“HAYAT ne gideni getirir ne de kaybettiğin zamanı geri çevirir. Ya yaşaman gerekenleri zamanında yaşayacaksın ya da ‘yaşayamadım’ diye ağlamayacaksın.”

***

BİLMEMİZ GEREKENLER…

Ayakla oynanılan top oyunlarının MÖ. 3000’li Hun Devleti ’ne ulaştığı bilinmektedir. Hunların oynadığı oyunu Çinliler görerek geliştirmiş ve Cuju adlı oyunu çıkarmıştır.

Yani ilk futbolu Hun ve Çinliler çıkarmıştır.

Orta Asya Türkleri’nin de kız ve erkeklerden kurulu karma takımlarla, topa elle dokunmadan, sadece ayak ve kafa ile vurup rakip kaleden içeri atmaya çalışarak oynadıkları, kaynaklarda yer alıyor. İçlerinde Kaşgarlı Mahmut’un da bulunduğu pek çok tarihçinin kitaplarında da Türklerin oynadığı “Tepük” isimli oyundan bahsedilir. Bu oyunun kuralları günümüz futboluna benzer. Elle oynamak yasaktır, faullü hareketler tespit edilmiştir; top, oyun alanının dışına çıkamaz.

Futbolun Avrupa’daki tarihi ise tartışma konusudur. Fransızlar, İngilizler ve İtalyanlar ilk defa kendi ülkelerinden yayıldığını iddia etmektedir. Ancak bugünkü haline en yakın şeklini 19. yüzyılda İngiltere’de almıştır.

KURALLAR ve ÇİZGİLER…

Futbol sahası uzunluğu 90-120 metre, genişliği ise 45-90 metredir. Uluslararası maçlarda bu ölçüler uzunluk 100-110 metre, genişlik 64-76 metredir.

Oyun alanı beyaz çizgilerle belirlenir. Bu çizgiler sınırladıkları alana dahildir. Bütün çizgiler en fazla 12 cm genişliğinde olmalıdır.

İki taç çizgisi arasında uzanan ve alanı tam ortasından ikiye bölen çizgiye orta çizgi adı verilir. Orta çizginin tam ortasında başlama noktası bulunur. Başlangıç noktası merkezli 9,15 metre yarıçapında bulunan çembere orta yuvarlak denir.

Taç çizgisi ile kale çizgisinin birleştiği noktaya köşe denir. Her köşeye, en az 1.5 m. yüksekliğinde, ucu sivri olmayan ve bayrak takılan bir direk dikilir. Bu direklere bayrak direği denir. Bayrak direkleri taç çizgisinin en az 1 m. dışına dikilebilir.

Kale çizgilerinin tam ortasında birer altıpas ) denir.

Ceza alanı içerisinde kalenin ortasından 11 metre uzaklıkta penaltı noktası bulunur. Penaltı noktası merkezli 9,15 metre yarıçapında ceza sahası dışında yer alan ve ceza sahası çizgilerinde sonlanan yaya ceza yayı denir.

FİFA ANA KARARLARI…

1-Eğer üst direk yerinden çıkar veya kırılırsa, oyun üst direk tamir edilip yerine takılıncaya kadar durdurulur. Eğer tamir imkanı yoksa, oyun tatil edilecektir. Üst direk yerine ip kullanılmasına izin verilmez. Tamir imkanı varsa maç, başladığı dakikadan itibaren devam eder.

2-Kale direkleri ve üst direk tahta, metal, plastik veya onaylanmış diğer cins malzemeden yapılmalıdır. Şekilleri; kare, dikdörtgen, yuvarlak veya elips olabilir ve oyunculara asla tehlike yaratmamalıdır.

3-Oyun alanına her türlü ticari reklam koymak yasaktır. Özellikle kalelere, ağlara, bayrak direkleri ve bayraklarına hiçbir reklam malzemesi konamaz. Bu gereçlere hiçbir yabancı madde takılamaz.

***

Maçları Cumartesi’ye bırakalım.

> Yeni Meram >Yazarlar > Futbol tarihi..
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.