YAZARLAR

Atatürk’ün sağlığında Fransa neden Ermeni soykırımını gündemine almadı?

Atatürk’ün sağlığında Fransa, Hatay sorunu diye ortaya çıktı, boyunun ölçüsünü aldı, yerine oturdu.

Gazi Paşa, çocukları bile güldürecek komik tehditler savurup, tekrar kuzu kuzu göndereceği elçisini geri çekmezdi.

Gazi Paşa, askerinin başına çuval geçirten komutanlara ordusunu teslim etmezdi.

Gazi Paşa, ülkesinin istihbaratını bir başka devlete vermez, o bir başka devletlerin Türk milletinin dostları olmadıklarını, düşmanı olduklarını, son yirmi yıldır ne acı ki; komutanlarca da sık sık dile getirilen ‘Amerika stratejik ortağımız’ sözünü asla kullanmaz, halkını oyalamazdı.

Gazi Paşa kanla, canla, alın teriyle, uykusuz, aç, susuz geçen, yırtık çarık, pırtı elbiselerle kazanılan bu topraklara üs kurdurmazdı.

Gazi Paşa Türk milletine hiç bir devletin hakaret etmesine izin vermezdi. Zaten onun sağlığında Amerika, Rusya dahil dünyadaki hiçbir devlet ve devlet başkanı böyle bir şeye kalkışamazdı.

Gazi Paşa Türk oluşuyla övünür, Türk dilinin gelişmesi için çalışır, Türkçe dışında yurt genelinde, okullarda resmi devlet dili olarak Türkçe kullanılmasına sahip çıkardı.

Gazi Paşa’nın sağlığında, tabelalarda Türkçe dışında yazılar asla düşünülmezdi.

Belediyeler yasasında ‘Tabela isimleri Türkçe yazılır, eğer yabancı bir markanın satış yeri ise Türkçe yazısının yarısı küçüklüğünde parantez içinde yazılır’ şartı vardı.

Konya’dan örnek verelim. Sizce Konya Türk şehri görüntüsü veriyor mu?

Bütün çay, kahve, yemek evleri; cafe, kafe, restorant oldu.

Yetmedi cafe, kafe, restoran isimlerine İngilizce, Fransızca, İtalyanca, Almanca genellikle de sömürge gibi İngilizce isimler koyuyoruz.

Ayakkabı mağazası, spor giyim, gece giysisi, bayan -bay elbise mağazası yerine ne anlam taşıdığını bilmediğiniz mağazalardan giyinip, ne anlama geldiğini bilmediğiniz yerlerden çay, kahve içip, yemek yiyorsunuz.

Aldığınız mallar; Türk malı değil!

İzlediğiniz televizyonların isimleri yüz karası. Eğlence TV, Yıldız TV, Nergis TV, Tilki TV demek neden televizyon sahiplerini utandırıyor?

Bir kişi çıkıp neden bu televizyonlara bunu sormuyor? Neden, neden Türkçe’den utanılıyor?

Fransız’ın malını boykot etmeden önce; bütün yabancı sözcükleri boykot et!

Önce televizyonlarda dizi çeken yapımcıları uyar, uyar ki; bay bay, okey, kanka demekten vazgeçsinler.

Modacıyız diye ekranlarda boy gösteren, kendilerinin çok kültürlü olduğunu kanıtlamaya çalışan, ulusal duygulardan yoksun zavallılar Türk halkına seslendiklerini unutmasınlar! Ya da programlarını Fransa’da, İtalya’da, Amerika’da dillerini konuşmaya bayıldıkları halka sunsunlar! Tabii kendilerini adam yerine koyan olursa oralarda! Çünkü konuşmalarını anlamak için bir de tercüman getirmeleri gerekiyor!

Peki Konya bu kadar Türkçe dışında tabelaya, yeme, içme yerine teslim olmuşken, Fransa’ya pek öfkeli olduklarından hiç şüphe etmediğim Büyükşehir Belediyesi’nin Sayın Meclis Üyeleri neden ‘Yabancı Sözcükle Yazılan Tabelalardan’ neden iki, üç misli vergi alarak değiştirmelerini, Türkçe isimler koymalarını özendirmez?

Neden Sayın Tahir Akyürek böyle bir girişimi başlatmaz?

Karaman’dan neyimiz eksik? Vatan sevgimiz mi? Milli duygularımız mı?

Türkçe utanılacak bir dil mi? Neden sahip çıkılmıyor?

Üniversitemize ne demeli? Onca profesör, dekan, öğretim üyesi neden Türkçe’ye ve Türk diline sahip çıkmıyor?

Elinize 1921 yılında hazırca verilen alfabene sahip çıkmaz isen; ABD’nin, Fransa, İngiltere, Almanya, İtalya… Kısacası tüm AB ülkelerinin bastırması ile bu topraklarda, eyaletler oluşup, her eyalet kendi dilini konuşup, yarısı Kürtçe yarısı Arapça, yarısı İngilizce konuşan, birbirine yabancı bir ulus olacağız.

Boykot önce Türkçe’ye sahip çıkmakla başlamalı.

Boykot Sayın Haluk Temel’in söylediği gibi Türk Malı kullanmakla başlamalı.

Arapça selamlaşıp, İngilizce helalleşmeyi bırakarak Türk olduğumuzu, Türkçe kullanarak birlik ve beraberliğimizi sağlayacağımızı unutmayarak, dilimize sahip çıkarak, sadece Fransa’ya değil içteki ve dıştaki hainlere de tavrımızı göstererek yapılır.

Özentiyi bırakın!

Çok geç olmadan herkes özüne dönmeli ve ulus olduğunu unutmamalı.

> Yeni Meram >Yazarlar > FRANSIZ ‘A KIZMADAN ÖNCE TÜRKÇE ‘NE SAHİP ÇIK!
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.