YAZARLAR

Günümüzün anahtar sözcüğü Fezleke’dir. Deyim yerinde ise, son günlerde adeta fezleke ile yatıp fezlekeyle kalkar hale geldik. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu , 9 Kasım 2011’de Silivri Cezaevi’ne yaptığı ziyaret sonrasındaki açıklamalarına ilişkin Silivri Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, “adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs etmek ve kurum halinde çalışan kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret etmek” savıyla soruşturma başlatılması, Kılıçdaroğlu ’nun dokunulmazlığının kaldırılması için fezleke düzenlenmesi yeni gündem konusu oldu;

Fezleke!

Şu anda TBMM’de bekletilen fezleke sayısı 622’e ulaştı; Kemal Kılıçdaroğlu’nun 13 fezlekesine bir yenisi daha eklenince sayı 14 oldu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’a ilişkin üçer fezleke bulunduğu öğrenildi.

Gündem değiştirmede şampiyonuyuz ya! Önce Uludere’de 34 yurttaşımızın yanlış istihbarat sonrası terörist sanılıp öldürülmesi,

Eski Genel Kurmay Başkanı Başbuğ’un terör örgütü kurma iddiasıyla tutuklanması… Olay ve iddialar üzerine fikir jimnastiği yaparken bir bomba daha patladı; Fezleke!

Fezleke, krizine ilişkin tartışmalar siyaset, medya ve dış dünyada sür-git devam ediyor;

■ CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, kendisi hakkında hazırlanan fezlekeye ilişkin “olması gereken olmuştur” sözlerini eleştirerek, “Sayın Başbakan’ın ifadesi, fezlekenin düzenlenmesinden haberinin olduğunu gösterir” diyor.

Fezleke, Arapça kökenli bir sözlüktür anlamı “ bir tahkikat evrakına ilişkin kararın kısaca yazılması, özetidir.

Ceza kovuşturmasında araştırmayla görevli makamların düzenlediği, araştırma sonuçlarını içeren rapor.

11 Ocak 2012 – 09:25 Bir kararın kısaca yazılması.

11 Ocak 2012 – 09:25

Herhangi bir olayla ilgili olarak elde edilen bilgi, belge, doküman, tanık ifadelerinin bir araya getirilerek ve ek bir yazı yazılarak hazırlanan tutanağa verilen isim.
Üst makama gönderilen fezleke, iddianame hazırlanmadan, yani dava açılmadan bir önceki aşama olarak da adlandırılır.

***
“ Fezleke” ünlü yazar ve gezgin Katip Çelebi’nin bir yapıtının da adıdır. Tarih- coğrafya ve bibliyografya alanında yapıtlar verdi. İstanbul’da Şubat 1609’da doğdu,

6 Ekim 1657’de öldü. Asıl adı Mustafa’dır. Doğu’da Hacı Halife, Batı’da ise Hacı Kalfa adıyla da tanınır. 14 yaşına kadar özel eğitim gören Kâtib Çelebi, 1623’te Anadolu Muhasebesi Kalemi’ne girdi. IV. Murad döneminde girişilen Doğu seferlerinde kâtib olarak katıldı. 1635’te İstanbul’a dönerek kendisini tümüyle okuyup yazmaya verdi. Dönemin ünlü bilginlerinin derslerine katıldı. Tarih, tıp, coğrafya ve astronomi dahil geniş ilgi alanı vardı.

Takvimü’t-Tevarih yapıtıyla Şeyhülislam Abdürrahim Efendi aracılığıyla kalemde ikinci halifeliğe getirildi. Bundan sonra da öğrenme ve öğretme yolundaki çabalarını sürdüren Kâtib Çelebi peşpeşe yapıtlar vermeye başladı. Telif ve çeviri olarak yirmiyi aşkın kitap yazdı Tarih alanındaki yapıtlarının ilki 1642’de tamamladığı Arapça Fezleke’ydi; Fezleketi Akvâlü’l-Ahyâr fi İlmi’t-Tarih ve’l-Ahbar

Yapıtta İslam tarihçiliğine uygun olarak dünyanın yaratılışından 1639’a dek kurulan devletler ve meydana gelen önemli olaylar kısaca sıralanmıştır. Arapça Fezleke’nin devamı niteliğindeki Türkçe Fezleke 1591-1654 arasındaki olayları anlatan bir Osmanlı tarihidir. Olayların kronolojik sıralamasının ardından her yılın sonunda o yıl içerisinde ölen devlet adamları ve bilginlerin yaşam öykülerinden ve yapıtlarından da kısaca söz eder. Adem Peygamber’den 1648’e kadar geçen tarihsel olayların bir kronolojisidir.

BİR DAMLA:

Yasalarda düşüneceğimiz tek şey, bizi erdeme götürüp götürmedikleridir.

> Yeni Meram >Yazarlar > FEZLEKE
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.