YAZARLAR

Seydişehir’ in tanıtımına ve ilçe ekonomisine katkı sağlayacak festival tarzı etkinlikler yapılması veya 5 Ağustos Ekonomik Kalkınma Bayramının etkin hale getirilmesi konusunda zaman zaman halkımızdan talepler geliyor.

Ancak; zaman içinde Ekonomik Kalkınma Bayramının kutlanması gerek halkımızın gerekse idarecilerimizin gündeminden düştü. Zira 5 Ağustos tarih olarak da iyi bir zaman değil.

Amacımız Seydişehir’ in tanıtılması,Ulusal veya Uluslararası bir etkinliği yapmak. Ancak 5 Ağustos tarihi okulların kapalı olması, tatil mevsiminin tam ortasında bulunması, en önemlisi ise Meclisin tatilde olması sebebi ile geçmiş yıllarda da ne tanıtımda istediğimiz sonuca ulaştı ne de devlet erkanından beklenen ilgiyi gördü.

Bu sebeple şayet böyle bir etkinlik yapılacaksa Mayıs ayının son günleri ya da Eylül ayının ilk günleri değerlendirilmeli.

FESTİVALE DÖNÜŞTÜ

Geçen yıl 13.08. 2012 tarihinde kaleme aldığım “Festivale dönüştürülebilir” başlıklı yazımda, “Seydişehir Belediye Sarayı önünde Ramazan ayı boyunca cuma ve cumartesi günleri gerçekleştirilen programlar büyük bir coşkuyla izleniyor.

Genç, yaşlı, çocuk binlerce Seydişehirli hem eğleniyor, hem de Ramazanın manevi atmosferini yaşıyor. Geleneksel hale getirilen İftar çadırında günde 1.300 kişiye yemek veriliyor, bunun yanında hasta, yaşlı ve kimsesiz vatandaşların da evlerine Belediye tarafından sıcak yemek servisi yapılıyor.

Halkımız Ramazan akşamlarını iple çekiyor, her geçen yıl programların kalitesi ve çeşitliliği artıyor, halkın rağbet ettiği sanatçılar getiriliyor.

Etkinlikler, Ramazan Ayının birinci günü Teravih Namazından sonra Mehteran eşliğinde Seyit Harun Cami önünden Uludağ Caddesi ve Seyit Harun Bulvarını takip ederek Belediye’ ye kadar festival havasında yürüyüş ile başlıyor, Ramazan ayı sonuna kadar da Cuma ve Cumartesi günleri Belediye önünde devam ediyor.

Yani Ramazan ayı süresince dolu dolu etkinlikler halkımızın beğenisine sunuluyor.” demiştim.

Bu yılda Ramazan etkinlikleri gerçekten hem göz doldurdu hem de halkın büyük beğenisini kazandı. Etkinliklerin yanısıra Atatürk Caddesi gibi çok önemli bir kazanım elde edildi.

Görsel güzelliği ile hemen hemen herkesin beğenisini kazanan cadde akşam saatlerinde araç trafiğine de kapatılınca beklentilerin üzerinde bir memnuniyet yarattı.

Halkımız her geçen gün caddeye daha fazla ilgi gösterdi, bu durumda beraberinde seyyar satıcılardan tutun, el işi yapan vatandaşlarımızın ürünlerini sergilediği, ayrıca açık hava sergi salonu olarak da hizmet vermeye başlayınca cadde tam bir panayır havasına büründü.

Halkımız Belediye önünden, Milli Egemenlik caddesini takip ederek Atatürk caddesi anıt önüne kadar yürüyüş yapıyor, çocukları bisiklete biniyor, paten kayıyor, koşuyor, oynuyor, zıplıyor gecenin geç saatlerine kadar hoşça vakit geçiriyor.

Sizin anlayacağınız Ramazan etkinlikleri ve Atatürk caddesi birbirini tamamladı.

Gelecek yıllarda halkımızın gerek ramazan etkinliklerine, gerekse Atatürk caddesine çok daha fazla ilgi göstereceğine inanıyorum.

Ama bu yıl bile “FESTİVALE DÖNÜŞTÜ” diyebilirim.

> Yeni Meram >Yazarlar > Festivale dönüştü
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.