Torku Jelifest

Fazla mesai ödemeyen tazminat öder

  • Giriş Tarihi: 18.01.2015 8:40
  • Güncelleme Tarihi: 8:41
Fazla mesai ödemeyen tazminat öder

Çalışanlar fazla mesai yaptıklarında parasını alamazlarsa bunu haklı fesih sebebi sayarak tazminat alabilirler. Ayrıca alacak davası açma imkanı bulunuyor.

Mutlu Akü

Mesai yapmasına rağmen parası ödenmeyen çalışanların bu konuyla ilgili bazı hakları bulunuyor. Çalışanların yaptıkları ek mesai  saat başı ücret olarak ay sonunda ödenmek zorundadır. Bunu yapmayan işleri için bazı hukuki yaptırımları söz konusudur. Öncelikle bu konuyla ilgili çalışanın haklı fesih hakkını kullanma imkanı var. Böylece işten ayrılarak tazminat talep edebilir. Ayrıca alacaklar ile ilgili olan durum için de dava açma hakkı bulunuyor. Haklı fesih için dilekçeyi noterden almak çalışanın lehine olacaktır.

Peki mesai zamanımızı nasıl ispatlarız ?
Mesai yaptığınız iş yerinizin giriş çıkış kayıtları, ya da çalıştığınız dönemlerdeki giriş çıkış sürelerinde imzaladığınız belgeler ve iş yerindeki diğer şahitlerle ispatlayabilirsiniz.

 

İşten ayrılma hakkımızı nasıl ararız ?
Mesaileri ödenmeyen çalışan haklı fesih hakkını kullanmak istiyor ise durumu muhakkak ALO 170 numaralı telefona ihbar etmelidir. Burada ihbar yapan kişilerin kimlik bilgilerini gizli tutma hakkınız bulunuyor. Gerekli incelemeler yapıldıktan sonra da iş yeri ile ilgili gerekli işlem başlatılıp bu durumun fark edilmesiyle hakkınızın alınması sağlanabilir.

 

İSTEYEN DİNLENİR
Mesai yaptıktan sonra parasını almak istemeyen buna karşı serbest zaman kullanabilir. Tamamen çalışanın isteği ile gerçekleşecek bu uygulamada ne kadar süre mesai yapılmışsa onun yüzde 50 kadarı izin olarak kullanılıyor. Örneğin 1 saat mesai yapan bir çalışan bunun karşılığında 1 saat 30 dakika izin yapabiliyor.> Yeni Meram >Ekonomi > Fazla mesai ödemeyen tazminat öder
HABER YORUMLARI