YAZARLAR

Yıllardır kimseyi farklı görmedik.

Yıllardır kimseyi; söylediği şarkıda, okuduğu şiirde, yazdığı kitapta, konuştuğu dilde Türkiye Cumhuriyeti’ni aşağılamadığı, hakaret etmediği, TBMM’yi kendi meclisi gibi görmediğini söylemediği sürece, bayrağımıza, İstiklal Marşı’mıza, sınırlarımıza ve bu ülkeyi kurtaran GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK ve SİLAH ARKADAŞLARINA yan gözle bakmadığı ve onlara yokmuş gibi davranmadığı sürece ötelemedik.

Farklılık da neymiş?

Anadolu’nun her yöresinin meyvesi, sebzesi, ürünü farklıdır.

Anadolu’nun her yöresinde farklı peynir, farklı yoğurt, farklı yağ yapılır.

Anadolu’nun her yöresinde farklı yemek kültürü vardır.

Anadolu’nun her yöresinde gelin alma, gelin çıkarma, geline yapılan kına gecesi farklılıklar gösterir.

Anadolu’nun her yöresinde kandiller, aşure günleri, ibadetler farklıdır. Kimi cem evinde, kimi camide, kimi kilisede, kimi evinde ibadet eder.

Dini günler, kutsal aylar, kutsal günler Anadolu’da farklı inançlar ve farklı ibadetlerle yapılır.

Örnek mi istiyorsunuz?

Şivlilik toplamak Anadolu’nun pek çok yerinde bilinmez ama Konya bunu uygular.

Bafra’da gelin köprüden ayağı çıplak geçirilir ve eteğine doldurulan taşları köprüden aşağı suya atar.

Asker uğurlama, sünnet düğünleri, dürü götürmeler, başlık parası… Hepsi farklılıklarımız, geleneklerimiz, adetlerimiz, inançlarımızdaki özelliklerimiz, folklorümüzdür.

Ama… Türkiye Cumhuriyeti’nde okuyup, diploma alıp, maaş alıp, mal edinip, Kurtuluş Savaşı ile kazanılan, Türk insanınca kazanılan bu toprakların bir kısmına sahip çıkıp, burası KÜRDİSTAN, buranın bayrağı, marşı, yönetimi, ordusu, polisi, hakimi, savcısı, öğretmeni, doktoru KÜRT olacak, her yerde KÜRTÇE konuşulup, Kürtçe yazılacak, okullarda KÜRTÇE konuşulacak, kısacası bu toprakları bize verin, Fırat, Dicle ve tüm doğal kaynaklar bizim, biz ABD ile başımızın çaresine bakarız diyor ve bunu da birileri FARKLILIK GÖRÜP, FARKLILIKLARA SAYGI diyor ise bunun adı;

BÖLÜCÜLÜK, uygulaması da BÖLÜNME olur!

> Yeni Meram >Yazarlar > FARKLILIKLARA SAYGIYMIŞ..!
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.