Torku Jelifest

Faizler düştü sektör canlandı

  • Giriş Tarihi: 16.09.2019 10:53
  • Güncelleme Tarihi: 14:06
Faizler düştü sektör canlandı

Kredi faiz oranlarında yaşanan düşüşler gayrimenkul sektörünü hareketlendirdi. Emlakçılar Odası Başkanı Sedat Altınay, önümüzdeki süreçte sektörün daha da hız kazanacağını belirtti

Mutlu Akü

BANKALARIN kredi faiz oranların da düşüşe gitmesi konut sektörünü hız kazandırdı. Faiz indirimleri vatandaşların yüzünü güldürürken, inşaat ve emlak sektöründe büyük hareketlilik yaşandı. Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Konya Emlakçılar Odası Başkanı Sedat Altınay, daha önceden kredi faiz oranlarının yüksek olması nedeniyle vatandaşların kredi kullanamaz duruma geldiğini söyleyerek, faiz oranlarının düşmesi ile birlikte Konya’da gayrımenkül sektörüne can geldiğini belirtti. Ayrıca, kiralık ve satılık ev noktasında problemin bulunmadığını sözlerine ekleyen Altınay, tayinleri gerçekleşenlerin ve öğrencilerin yerlerine yerleştiğini söyledi.

“ÖZEL BANKALARDAN DA AYNI UYGULAMAYI BEKLİYORUZ”

Konya Emlakçılar Odası Başkanı Sedat Altınay, faiz oranlarının düşmesi ile birlikte gayrımenkul sektörünün hareket kazandığını söyledi. Özel bankalardan da aynı uygulamayı beklediklerini sözlerine ekleyen Altınay, “Hükümetimizin almış olduğu karar gereği faiz indirimi, özellikle konut sektörüne hareket kazandırdı. Çünkü daha önceden fazi oranları konut kredilerinde çok yüksekti. Bundan dolayı da vatandaşlarımız kredi kullanamaz duruma gelmişti. Devlet bankalarının ilk etapta faiz oranlarını düşürmesi ile birlikte, gayrımenkul sektörünün canlandığını söyleyebiliriz. Buda mevcut olan konut stoğunun bir nebze erimesine neden oldu. Geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamalar neticesinde 325 baz puanlık daha faiz indirimi gerçekleşti. İnşallah bununla birlikte sektör biraz daha hız kazanacak. Yalnız biz sadece Devlet Bankaları ile sınırlı kalınmaması, diğer özel bankalarında bunu uygulamasını istiyoruz. Bu şekilde olduğu takdirde piyasanın daha da hareketleneceği kanaatindeyiz. Biz Emlakçılar Odası olarak Konuta ve gayrımenkule yatırım yapmanın tam zamanı olduğunu söylüyoruz” diye konuştu.

“GEÇTİĞİMİZ SENELERE ORANLA DÜŞÜŞLER YAŞANDI”

Konya’da kiralık ve satılık ev noktasında herhangi bir problemin yaşanmadığını dile getiren Başkan Altınay, geçen senelere oranla hem satışların hem de kiralamaların düştüğünü söyledi. Altınay, “Diğer yıllara oranla bu yıl, hem kiralık ev noktasında hem de satılık ev noktasında bir durağanlık söz konusuydu. Ama hükümetimizin almış olduğu önemli kararların ardından hareketlilik başladı. Hem Konut Kredi Faiz oranlarının düşmesi, hemde tapu harçalarının yılsonuna kadar 1 puan aşağı çekilmesi gibi faktörler sektörün hareketlenmesine sebep oldu. İnşallah bundan sonra da daha hareketli olacağı kanaatindeyiz. Kiralık ev noktasında şuan Konya’da herhangi bir sıkıntı yok. Dışarıdan gelen öğrencilerimiz okullarına kayıtlarını yaptırdıktan sonra evlerini kiraladılar” ifadelerini kullandı.

“ODA ÜYESİ OLMAYAN KİŞİLERE GÜVENMEYİN!”

Başkan Altınay, kayıt dışı emlakçılar noktasında da vatandaşları uyararak, Oda üyesi olmayan kişilerden alım, satım ve kiralama yapılmaması gerektiğine dikkat çekti. Altınay, sözlerine şu şekilde devam etti: “Kayıt dışı çalışan açık, ayakçı ve seyyar olarak tabir ettiğimiz, emlakçı grupları var. Biz Konya Emlakçılar Odası olarak, vatandaşlarımıza uyarıda bulunuyoruz. Konya Emlakçılar Odası üyesi olmayan ve Ticaret Odası kaydı olmayan hiçbir emlak ofisinden alım, satım, kiralama yapmayın. Mağdur olmamanız için oda üyelerini tercih etmeliler. Ayrıca Konya Emlakçılar Odasından üyeler ile ilgili de bilgi alabilirler.” Hüseyin MENEKŞE


ETİKETLER

> Yeni Meram >Ekonomi > Faizler düştü sektör canlandı
HABER YORUMLARI