YAZARLAR

Haber, gazetelerin olmazsa olmazıdır.

Habersiz bir gazete düşünülemez. Teoride haberin yedi değeri vardır; Zamanlılık, yakınlık, önemlilik, etkili ilgililik, ilginçlik, gerçeklik ve sonuç. Bunlar olmadan haber olmaz ya da eksik olur. Zamanlılık değerinde üç bileşke var; yenilik, anilik ve geçerlilik.Yenilik üç yönlü değerlendirilmektedir. Birincisi; haber konusu olay/olgu/fikir ve sorunun, günce; yani yeni olmasıdır. İkincisi; daha önceleri oluşmuş; ancak yeni meydana çıkmışlarda da yenilik bileşkesine uygundur. Eski; ancak ortaya çıkışı “şimdi” ise, o da yenidir. Araştırmacı ga­zeteciliğin özel ça­lışmaları sonucu kamuoyunun bilgisine sunulan haberler, “eski”; ancak “şimdi” fark edilmiş ise yenidir. Unutulmuş, ih­mal edilmiş bir enformasyonun gün ışığına çıkarılması ona ye­nilik değeri kazan­dırmaktadır.

Üçüncüsü; geçmişteki olay/olgu/fikir ve sorun toplum­sal yaşamda yeniden öne çıkmaktadır. Böylece olayın içeriği güncellik kazan­mak­tadır. Örneğin, Kıbrıs Barış Harekâtı’nın yıldönümlerinde Rumların Türklere karşı giriştikleri soykırım benzeri eylemleri yeniden gündeme getiril­mekte, anım­satma da bileşkeyle örtüşmektedir. Yakın çevremizden örnek; Çumra İlçesi yakınında milattan öncesinin uygarlığını yan­sıtan Çatalhüyük’te şehir kalıntısı vardır. Devam eden kazılarda çeşitli uygarlıklara ait bulgular meydana çıkarılmakta­dır. Kırmızı topraktan yapılmış kadın süs eşyaları arasında yer alan bir çeşit “ruj” bulunması yıllarca önce yapılmış olmasına karşın bugün bulun­duğundan, yenidir.

Habere konu olan olay/olgu/fikir ve sorunu yeni olması ge­rekmektedir. Yenilik bileşkesine uyulmadığı takdirde, haber eskimiş olacaktır. Yenilikle güncellik eş anlamlıdır. Eylem ya da söylem yeni gerçekleş­miş­tir. Bunlar genelde, “spontan” ya da “rutin” haberlerdir. Başka bir deyişle kendiliğinden meydana gelmiş haberlerdir. Yenilik, anilik ve geçerlilik bileşkelerine uyulmayarak haber vaktinde yazılmazsa, verilmezse, unutulursa, eskitilirse, sonra yayınlanmasında kamu yararı söz konusu olmadığı gibi, belki de nesnelliğini yitirecektir. Meydana gelişi “eski”, ortaya çıkışı “şimdi” ise bu haber de yenidir.

Geçmişte haber değeri olan öylesine çok olaylar geçti ki, üstleri örtüldüğü için gün ışığına çıkarılmadı. Günümüzde yavaş da olsa sır perdeleri açılmaya başladı. Örneğin, faili meçhul cinayetler, darbe girişimleri, hırsızlık ve yolsuzluklar, ihalelere fesat karıştırma, hortumlamalar, kalpazanlıklar, vergi iadesi sahtekârlığı, vb.

Demokrasilerde haber değeri olan olaylar kapalı kalmamalı, kesin aydınlatılmalıdır. Bu denli yaklaşımlar, güveni pekiştirecektir; şeffaf yönetimlerin gereği de budur.

Geçmişe, şimdiye ve geleceğe dönük tüm kapı ve pencereler sonuna dek açılmalı ki,

Demokrasimiz tam rayına oturmuş olsun.

BİR DAMLA:

HABERDİR!

Yeniçeri ağası, Yahudi bezirgânı yakalamış ve azarlamış;

Hazreti İsa’yı siz çarmıha gerdiniz!”
Bezirgân kendini savunmuş;

“Aman ağam iki bin yıl önce olandan benim günahım ne?”
Yeniçeri ağasının yanıtı yenilik bileşkesinin adeta tanımı gibidir;

“Olsun, ben yeni duydum!”

R-B

> Yeni Meram >Yazarlar > FAİLİ MEÇHULLER VE HABER
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.