YAZARLAR

On yıl önce, merkezi ezan gelmişti gündemimize, şehrin en güzel ezan okuyan imam ve müezzinleri, ses denen özelliğin Allah vergisi olduğunu, biraz eğitim ve terbiyeden sonra, şehrin havasını nasıl değiştirebileceklerini, insanları nasıl mest edebileceklerini göstermişlerdi bilenlere-bilmeyenlere.

Konya’nın billur sesli din görevlileri, öyle güzel sabah ezanları, öyle hoş Cuma salaları okudular ki, beş vakitte, insanların kulaklarının pası silindi!

Konya bu özelliği ile anılır ve yad edilir oldu!

On yıl boyunca, şehrin insan gönüllerine sular serpen hatipleri, vaizleri, en fazla birkaç bin kişiye hitap ederken, şehrin neredeyse tamamına hitap ettiler kürsülerden.

O camiler doldu taştı, o camilere gidemeyenler, o hatiplerin anlattıklarından bulundukları camilerde mahrum kalmadılar.

Oysa, on yıl önce, sohbet ve vaaz ortamından uzaklaşıldığı ileriye sürülmüştü.

Teneke cızırtısına benzetilen bir sinyalle başlatıldığı iddia edilen ezan “teneke ezan” olarak yazılıp, çizilmişti!

İmamların cemaatinden koparıldığı, imam ve cemaat arasında diyaloğun merkezi ezan ve merkezi vaazla bitirilmeye çalışıldığı düşünceleri ortaya atılmıştı.

Bu on yılda;

Güzel seslerin makamıyla okudukları ezanlar, Konya gibi bir şehirde, insanları cezbetti. Şehri ziyarete gelen turistler yanık ezan sesinden öylesine etkilendiler ki, İslamiyet’le müşerref oldular.

Makamıyla okunan, ruha hitap eden, gönüllere serinlik veren, kalplerdeki titreşimleri direkt etkileyen Ezan için, sadece müminleri namaza davet diyebilir misiniz?

İnsan ruhuna işleyen ezan sesinin camilere koşturduğunu, insanları hislendirip ağlattığını, manevi alemlere alıp götürdüğünü nasıl görmezden geleceksiniz?

Geçtiğimiz yıl, 40 yıldan beri İngiltere’de yaşayan kardeşim aradı. Her aradığında bir saate yakın sürer konuşmamız. Konuşmanın ortalarına doğru Hacıveyiszade Camii’nden merkezi ezanla ikindi ezanı okunmaya başladı. Kardeşim Abi dedi, okunan ezan değil mi? Biz ezana hasretiz biliyorsun, okuyanda çokta güzel okuyor. Konuşmayalım da ezanı dinleyeyim. Ezan bitene kadar tek bir kelime konuşmadık. Kardeşim çok şükür dedi, kaç yıldır böyle güzel bir ezan dinlememiştim!

On yıl sonra, merkezi ezan sona erdi. Şehrin en ünlü hatiplerinin vermiş olduğu birbirinden güzel ve etkileyici vaazlarda.

Dün merkezi ezana ve vaaza karşı çıkanlar, İrşadın değerinin ne olduğu, ezanın değerinin ne olduğu sanırım bundan sonra daha iyi anlayacaklar!

İnsanların Müftülüklere başvurup neden böyle bir uygulama yapıldığını sorguladığını bilmediğinizi söylemeyin, çünkü bu sorgulamayı yapanlara şahit biri olarak, bu satırları yazıyorum.

Vatandaşlarımızın bu duruma hiçbir anlam veremediklerini de, ifade etmek istiyorum.

Mesela, Merkezi sistemle bir vefat haberinin çok daha fazla insana duyurulması mümkünken, bu türden bir haber, sadece vefat edenin oturduğu evin bulunduğu mahalle camisinden duyurulacak!

On yıl öncesine dönülmesi, bu uygulamaya başından beri karşı çıkanları memnun etmiş olabilir! Ezan okunurken birbirine karışan makam ve sesten eser bulunmayan okuyuşlardan mutlular mı?

Konya milyonluk nüfusuyla ve İstanbul’dan sonra Türkiye’nin en fazla camisine sahip yapısıyla neler kaybettiğini henüz anlayamadı.

Diyelim ki, Diyanet İşleri Başkanımız yada ünlü hatiplerimiz Hacıveyiszade Camisi’nde vaaz ediyor. İnsanımızı bu insanları dinlemekten hangi hakla mahrum bıraktığınızı kime açıklayacaksınız?

Türkiye’nin en güzel ezan okuyan sesleriyle bu şehrin insanları arasına setler çekmenin vebalini nasıl taşıyacaksınız?

Merkezi ezan ve merkezi vaaz, Diyanet içinde bilinmeyen, fark edilmeyen, farkına varılmasına imkan tanınmayan birçok insanı, şehrimize ve ülkemize kazandırmıştı.

Dilerim, Müftülükler, tekrar içine kapanma, kapılarını kamuoyuna sessiz, sedasız kapatma dönemine geri dönmezler!

> Yeni Meram >Yazarlar > Ezanın on yıl öncesi, on yıl sonrası!..
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.