YAZARLAR

2014 yılının Eylül ayı, 62. Hükümetin kurulduğu ve güvenoyu alacağı ay olacak. Eylül ayı ortalarına doğru gerçekleşecek bu süreç sonrasında Milletvekilliği seçimlerine 9 ay kadar bir süre kalacak.

Hükümetin güven oylamasını kazanması sonrasında, beklenti içerisine giren o kadar çok kesim var ki…

Torba yasa var, memurların durumları var, emeklilerin promosyon beklentisi var, atama bekleyenlerin tayin beklentileri var, esnafın, sanayinin, iş dünyasının, tarım sektörünün beklentilerinin çözüm ayı bir anda Eylül ayı oldu çıktı.

Dış politikada ülkemizi bekleyen sorunlarında çözüm beklediği ayların başlangıcı Eylül.

Bir bakıma beklentiler ve yeni başlangıçlar ayı olan Eylül’ü yani önümüzdeki Pazartesi gününü bekliyoruz.

Beklenti içerisinde olan şehirlerden bir tanesi de şüphesiz Konya.

Konya’da yatırımların bitirilmesi beklentisi ile birlikte siyasi beklentiler sanki daha yoğun.

Bu beklentiler çok fazla dillendirilmese de, kalpler gümbür-gümbür atıyor dense yeri.

Milletvekili olup ta, Bakanlık yapmak istemeyen, bu duygu içinden geçmeyen olur mu?

Bu mümkün değil.

Kabinenin yeni yeni şekillenmeye başladığı bu günlerde, Konya’dan bir de Bakan çıkabilir mi?

Hadi canım, rüya mı görüyorsun diyebilirsiniz!

Konya rüya göre göre bu günlere gelmedi mi?

Çok çok ne olur?

Konya’nın gerçekleşen bir rüyası daha olur!

Hem de bayağı iyi olur!

Siz, siz olun olmaz , olamaz diyeceğinize, neden olmasın deyin.

Olmaz olmaz deme, olmaz olmaz dememişler mi?

Demişler diyorsanız, mesele yok!

Birçok şehir kendi milletvekillerini Bakan olarak görmek istiyor. İllerin haber sitelerini dolaşırsanız, Bakan olmasını istedikleri Milletvekillerinin özelliklerini saydıklarını göreceksiniz.

Konya ne yapıyor?

Başbakan bizden çıktı diye sevindirik oldu, ayağı yere değmediğinden aklına Bakanlık gibi konuları getirmiyor.

Daha sevinmesi bitmedi çünkü!…

Başbakan Davutoğlu yarınlarda o kadar çok meşgul olacak ki, Konya’ya yıl içerisinde geleceği günler sayılı olacak, böyle bir durumda en azından bir Devlet Bakanımız olsun istemez misiniz?

Şu mu olur, bu mu olur konularına hiç girmeden, uygun görülen bir ismin Bakan olmasının Konya adına aşırı bir talep olmayacağını düşünüyorım.

Konya geniş bir hinterland’a sahip artık. Hele ki KOP Projesi dikkate alındığında, etrafındaki Aksaray, Niğde ve Karaman gibi illerde hesaba katılırsa bu talep çokta yadırganacak, olmaz denecek bir talep değil gibi!

Yeni Bakanlar kurulunun nasıl şekilleneceğini, kimin kalıp, kimin gideceğini henüz bilmiyoruz.

Eylül ayı beklentilerinin içine birde Bakan beklentisi eklemenin kime ne zararı var?

*/*/*/*/*

Bakanlık beklentileri bir yana, tamam mı, devam mı konuları da, yeni hükümetle birlikte, yüreklere çökecek ince bir sızı olacak.

Harun Tüfekçi ve Kerim Özkul üç dönem Milletvekilliği yaptıklarından parti tüzüğü gereğince 2015 seçimlerinde aday olamayacaklar. Bir dönem beklemeleri gerekiyor.

Bu iki isim, son üç seçimde de, Milletvekili olarak TBMM’de Konya’yı temsil etmişlerdi..

Ak Parti’nin seçimlere girdiği 22. Dönemden itibaren, “Hasan Angı : 22. ve 23. dönem, Ahmet Büyükakkaşlar. 22. ve 23 dönem, Muharrem Candan : 22. ve 23.dönem, Abdullah Çetinkaya: 22. ve 23 dönem, Orhan Erdem : 22. ve 23 dönem, Sami Güçlü: 22.ve 23 dönem. Özkan Öksüz: 22.ve 23 dönem, Mustafa Kabakçı: 23.ve 24. dönem, Ayşe Türkmenoğlu: 23. ve 24. dönem.” iki dönem Milletvekilliği yaptılar.

Bu vekillerimiz aday gösterilir yada gösterilmezler ancak parti tüzüğüne göre bir dönem daha Milletvekili olma hakları var. Ondan sonra bir dönem bekleyip, tekrar siyasete dönebilecekler.

Gelelim bir dönem Milletvekilliği yapmış olanlara;

Önümüzdeki günlerde kendisine Hükümeti kurma görevi verilecek olan Ahmet Davutoğlu ile birlikte İlhan Yerlikaya, Cem Zorlu, Hüseyin Üzülmez, Mustafa Baloğlu, Mustafa Akış ve Gülay Samancı, bir dönemlerini doldurmak üzere olan, 24. Dönem Milletvekilleri.

Hüsnü Tuna ve Ali Öztürk: 23. Dönemde bir dönem Milletvekilliği yapmışlardı.

Remzi Çetin, Ahmet Işık, Mehmet Kılıç, Mustafa Ünaldı ve Halil Ürün, 22. Dönemde, bir dönem Ak Parti Milletvekilliği yaptılar.

Bu vekillerimizin de, aday gösterildikleri takdirde iki dönemleri daha var.

Gidipte dönmemek var, Gelipte görmemek var derler ya, bu söz siyaset sahnesinde vekiller için söylenmiş hüzün dolu bir söz adeta.

Ak Partinin siyaset sahnesine girmesiyle birlikte son üç dönemdir Ak Partiden 25 isim görev yaparken, bu isimlerden Sami Güçlü Tarım Bakanı, Ahmet Davutoğlu ise Dışişleri Bakanlığı görevlerinde bulundular.

24. dönem Ak Parti listesi içerisinde bir önceki dönemden Kerim Özkul, Ayşe Türkmenoğlu, Mustafa Kabakçı ve Harun Tüfekçi dışında diğer isimlerin hiç birine yer verilmemişti.

Kamuoyuna göre oldukça radikal bir karar olarak nitelendirilmiş, ancak listenin başına Ahmet Davutoğlu gibi, listeyi çok rahat sürükleyebilecek güçlü bir isim konularak, üçüncü bir seçim zaferi daha kazanılmıştı.

Listede olması gerektiği çok konuşulan Orhan Erdem ise Milli Eğitim Bakan Yardımcısı yapıldığında, kamuoyu tarafından, bir şekilde gönlü alındı şeklinde yorumlarla karşılandı. Listeye giremeyen ancak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı yapılan Halil Etyemez’e 2015’te şans verilmesi de, sanırım sürpriz olmayacak!

*/*/*/*/*

Sevgili okurlar, yeni dönem için çok erken olmakla birlikte, saymış olduğumuz isimlerden hemen hiç bir toplantıyı kaçırmayan, ben buradayım diyen isimlerin yeniden listelere girme mücadelesini çok önceden başlattığını belitmemiz gerekiyor.

Bu arada beklenti içerisinde olan yeni, yepyeni isimlerde yok değil. O isimleride ilerleyen günlerde sizlerle paylaşacağız.

> Yeni Meram >Yazarlar > Eylül beklentileri!..
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.