YAZARLAR

Mustafa Özdemir, gönüller arasında köprüler kuran, sevenlerin yuva kurmasına, evlenemeyenlerin evlenmesine vesile olan Mehir Vakfının gülen yüzü.

Sempatikliği, içtenliği ve girişkenliği ile gönüllü bir arabulucu.

Sivil Toplum Kuruluşları arasında en fazla ilgi çeken Vakfın da başındaki isim.

Konya kamuoyunda yıldızı parlayan, hemen herkes tarafından sevilen ve takdir görenlerin içinde yer alıyor.

Uzlaşmacı yapısı Konya’nın ihtiyaç duyduğu, ne yazık ki nadir görülen hasletlerden.

Gelelim mevzuumuza!…

Bayram öncesinde onunla ilgili bir haber dikkatimizi çekti. Haber şöyle; Fas Kenitra’da 100 çiftin evlendirilmesi projesi için Fas Heyeti Başkanlığı görevini yürüten ekip bir araya geldi. Gerçekleşen toplantıda proje için yapılabilecek çalışmalar ele alınarak gerekli planlamalar yapıldı. Görüşmelerin ardından Fas Heyet Başkanı AK Parti Konya Milletvekili İlhan Yerlikaya, Fas’ın Kenitra şehrinde ihtiyaç sahibi 100 çiftin evlendirileceğini, böylece aramızdaki kardeşlik bağının daha da güçlenerek süreceğini belirtti. Başbakanlık Dış İlişkiler Müşaviri Cebrail Keyvan da, yapılacak olan çalışmaların takdire şayan olduğunu belirterek projede emeği geçenlere teşekkür etti. Mehir Vakfı Başkanı Mustafa Özdemir ise, sivil toplum kuruluşu olarak gençlerin geleceklerini kurmalarında yardımcı olduklarını ve bu projeler sayesinde gelecek nesillerin temellerinin atıldığını belirtti.

Bu haberden ne anladığımıza gelince;

Mehir Vakfı’nın sevimli Başkanı Mustafa Özdemir, şimdi de Fas’a gitmeye niyetlenmiş. Fas’ın bekarlarını evlendirmek üzere kolları sıvamış..

Mehir Vakfı kıtalararası hizmet veren bir Vakıf olma yolunda olunca, yollar kısalıveriyor.

Konya nere, Fas Kenitra nere demeyin!…

Atlıyorsunuz uçağa, birde bakmışsınız Fas’tasınız.

Ne demişler, yeter ki evlenecek ve evlendirilecek insan olsun. Mustafa Özdemir eskilerin tabiri ile Fizan’a bile gider!…

Mustafa Özdemir, insanları evlendirmeye devam ediyor. Dünyanın her köşesinde insanların mutluluklarına mutluluklar katıyor.

*/*/*/*/*

Madalyonun öteki tarafına gelince; Kızım sana söylüyorum, gelinim sen anla demiş büyüklerimiz. Konya’nın dışa açılma merakı az-uz bir şey değil.

Kendi başını bağlayamayan gelin başı bağlarmış derler ya, halimiz ahvalimiz aynen bu vaziyet.

Biz kendi başımızı da bağlarız, gelin başı da bağlarız diyecekler olabilir. Laf ile karadan gemileri yürütmek kolay. Sıra size de gelecek edebiyatları güzel. Hani evlenecek insan? Geldi de evlendirmedik mi demekte kolay!..

Daha önceleri de bu konulara değinmiştik. Koskoca Ramazan geldi-geçti. Fakirse, ihtiyaçlıysa, evlenecekse gelip müracaat etmedikçe olmaz düşüncesinden sıyrılın artık demiştik. Ağlamayan çocuğa meme vermezler, sözü bu millete ait bir söz olamaz da demiştik.

Görevli olarak kurumlara, derneklere vakıflara konulan arkadaşlar, koltuklarda oturmayacaklar, dolaşacaklar, gezecekler, tespitlerde bulunacaklar diye fikrimizi söylemiştik.

Gitmeyen, gezmeyen, dolaşmayan ne bilsin, ihtiyacı olanı, evlenecek olanı.

Böyle yapmayanların gelenlere ahret soruları sorduklarını örneklemelerle anlatmaya çalışmıştık.

Siz insanları böyle karşılarsanız gerçek fakir-fukara, gerçek ihtiyaç sahibi çıkıp da gelir mi?

Gelmeyince de, elinizdeki listelere bakıp yardım yapıldığını iddia edersiniz.

Vebal nedir, kul hakkı nedir konularında da zan altına girersiniz!…

Yardım kuruluşlarımız, vakıflarımız Konya merkezli olmalarına rağmen önce Türkiye’ye, sonra da açıldılar dünyaya.

Ortadoğu, Afrika, Asya derken yardım ulaştırmadığımız yer kalmadı.

Bu girişimler duygulandıran ve oldukça gurur veren hizmetler olmakla birlikte, kamuoyunda gereken karşılığını bulamadı.

Önce can, sonra canan demişler.

İnsanımız konuya şöyle yaklaşıyor ve diyor ki;

Konya’da, İlçelerinde, kasabalarında ve köylerinde yardım edecek, karnını doyuracak, giydirecek, kuşatacak, donatacak ve evlendirecek kimse kalmadığını ilan edin, sonra istediğiniz yere gidin!..

Gerçekten Konya merkez, ilçeler, kasabalar ve cümle köylerimiz yardıma doydu mu?

Bir çok yardım kuruluşumuzun Doğu ve Güneydoğuya yaptığı yardımların dışında, Kuzey Afrika ve Orta Afrika ülkelerine yardım götürdüğünü, Asya’da Moğolistan’a kadar gittiğini, biliyoruz.

Bu anlatılanlardan, dinlediklerimizden ve şahit olduklarımızdan şikayetçi olduğumuz sanılmasın!…

Yaşanan olumsuzlukları, duyulan endişeleri, çaresizlikleri yok mu sayacaksınız? Elinden tutulmayanları, tespit dışı kalanları duymayacak, görmeyecek misiniz?

Mesela, Konya merkezde ihtiyaç sahibi kalmadı mı?

Kapasite mi doldu, yardım edilebilecek herkesi tespit ettiniz bitirdiniz de, biz mi duymadık?

Konya Merkez’in kenar semtleri var. Merkez İlçelere bağlı kasabalar ve köyler var.

Konya’nın Derbent’i var. Emirgazi’si var. Derebucak’ı var. Hüyük’ü var. Halkapınar’ı var. Ahırlı’sı var. Yalıhüyük’ü var. Altınekin’i var. Güneysınır’ı var. Taşkent’i var. Çeltik’i var. Tuzlukçu’su var.

Bu İlçelere bağlı kasabalar ve köyler var.

Konya ilini merkez, kenar mahalleler, ilçe, kasaba ve köy köy baştanbaşa taradınız mı?

Mesela Mehir Vakfı bu şekilde taramalı bir çalışma yaptı mı?

Yapılmadıysa evlenemeyen gençler yazımızın başlığı olan ” Evlenecekler yasta, ne ararsın Fas’ta ” diyecek haberin olsun, Mustafa Özdemir kardeşim!..

> Yeni Meram >Yazarlar > Evlenecekler yasta, ne ararsın Fas’ta?
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.