YAZARLAR

29 Temmuz 2005 tarihi itibariyle Cengiz İnşaat’a devredilen Seydişehir Eti Alüminyum A.Ş.’nin özelleşmesi öncesinde çok hareketli günler yaşadık.

Çalışanlar gibi Seydişehir halkı da bu sıkıntıdan nasibini aldı. İşçilerin fabrikada çalışmalarına devam etmesini gönül isterdi; ama olmadı.

Neticede eski çalışanlardan az bir kısım tesislerde kaldı, diğerleri 4/C statüsünde çeşitli kurumlara dağıtıldı, kalanı da emekli oldu.

2005 yılından buyana yaklaşık 5.5 yıldır Cengiz İnşaat bünyesinde bulunan Eti Alüminyum A.Ş. beklentilerin aksine üretimine aralıksız devam etti. Tesislerde modernizasyon çalışmaları başlattı.

Edindiğim bilgiye göre geçen zaman içinde 200 milyon dolar yatırım yapıldı. 200 milyon dolar daha yatırım yapılacak.

Özelleşme ile birlikte tesislere işçi alınacağı açıklanınca binlerce kişi iş başvurusunda bulunmuş, yeni işçiler alınmış, yeniler kısa sürede fabrikaya adapte olmuş üretimin çeşitli aşamalarında başarılı olarak aldıkları ücretleri hak etmişlerdir.

2008 yılına kadar çok sıkıntı olmadan geçen çalışma hayatı, patlak veren kriz sebebi ile yerini endişeye bıraktı. Çalışanlar çok iyi bilir. “Aramızdan acaba kaç kişi işten çıkarılacak” dedikoduları işçiler arasında dolaşmaya başladığında, şu anda eleştirilen Çelik-İş Sendikası Başkanı Muharrem Oğuz, “Çalışanlarımız işten çıkarılmasın, biz de üzerimize düşeni yapacağız” diyerek göğsünü siper ettiğinde çalışanlar derin bir nefes almıştı.

BURASI ÖZEL SEKTÖR

Eti Alüminyum A.Ş. özel sektör olarak hizmet veriyor. Yani işveren istediğini işe alır, istediğini işten çıkarır, hiç kimse de çıkıp “Sen ne yapıyorsun” diyemez.

İşten çıkarılanların kamudaki gibi mahkemeye gidip kazandıkları takdirde, işe geri dönme imkanları da yok.

Sendika üyesi olmayan çalışanlara işverenin daha fazla zam verdiğini gerekçe göstererek hareket başlattınız. Özel sektörde işveren personeline ne kadar ücret vereceğini sormaz. Siz olsaydınız sorar mıydınız?

650 lira ücret alırken seyyanen 150 lira zam yapılmıştı. Zam oranı % 25 e gelirken diğer çalışanlara % 2 ile 8 arasında zam yapıldığında da aynı tepkinin gösterilmesi gerekmez miydi?

Bunu tüm çalışanlar iyi düşünmeli ve ona göre hareket etmeli.

O ZAMAN NİYE İTİRAZ EDİLMEDİ

Kriz sona erip ekonomik hayat ülkede normale dönmeye başlayınca Çelik-İş Sendikası, işveren ile masaya oturdu, pazarlıklarını yaptı, sözleşme imzalandı. 3 yıl olarak imzalanan sözleşmede çalışanların alacakları zam oranı da kamuoyuna açıklandı.

Ancak şu sıralarda sendika üyesi olmayan çalışanlara daha fazla zam yapıldığı gerekçesi ile bir grup çalışan, sendikayı eleştirerek, istifa etmek için girişimler başlattı.

Arkadaşlar, ne gelirse yokluktan gelir. Elbette ülkedeki tüm çalışanların olduğu gibi Eti çalışanlarının da daha fazla ücret almasını gönülden isterim.

Şimdi soruyorum. Toplu sözleşmenin imzalanmasının akabinde “Bu ücret az, bize yetmez, daha fazla istiyoruz” diyerek, niye itiraz etmediniz. Niye o tarihte sendikadan istifa etmeyi düşünmediniz.

İşçi arkadaşlar ile yaptığım görüşmelere göre işçiler de bu hareketten tedirgin, ilk gün 17, ikinci gün 17, üçüncü günde 5 kişi sendikadan istifa etti.

Anladığım kadarı ile işçiler kendilerinin sendika tarafından dinlenmesini, bilgilendirilmesini, ilgi gösterilmesini istiyor. Sendika yönetimi de bu konuda biraz esnek olursa çözüm çok yakın olur.

ÇALIŞANLAR SAĞDUYULU OLMALI

Arkadaşlar; bu tür hareketler çalışma barışını bozar. İşveren çalışma barışının bozulmasını istemez. Siz işveren olsanız işyerinizde çalışma barışının bozulmasına izin verir misiniz?

Eti Alüminyum A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı, üyeleri ve yöneticileri son derece iyi niyetli insanlar. Eminim ki ilk fırsatta çalışanlarını göz önüne alacaklardır.

Her iki tarafa da tavsiyem sağduyulu olalım.

Öfke ile oturup zararla kalkmayalım”

> Yeni Meram >Yazarlar > “Eti Çalışanları Sağduyulu Olmalı”
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.