YAZARLAR

Seydişehir Eti Alüminyum A.Ş. Çevre ve Orman Bakanlığı’ndan A Grubu Emisyon Belgesi aldı. Alınan belge Eti Alüminyum A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Cemil Tiryakioğlu, Çelik-İş Sendikası Şube Başkanı Muharrem Oğuz, Alüminyum Fabrikası Müdürü İbrahim Ekin ve Çevre Mühendisi Fatma Köseleci’nin katıldığı toplantı ile basına tanıtıldı.

Toplantıda Genel Müdür Yardımcısı Cemil Tiryakioğlu, “A Grubu Emisyon İzin Belgesi uzun süredir beklediğimiz bir belge” diyerek, Eti Alüminyum A.Ş. olarak 2005 yılından bu yana bacalara ve üretim aşamasındaki kısımlara filtreler dahil çevre düzenlemesi ve ağaç ekimi için 30 milyon dolar yatırım yaptıklarını söyledi.

Tiryakioğlu; “Yaptığımız yatırımlar ile önceki üretim aşamalarına kıyasla çevreyi % 95 oranında daha az kirletiyoruz. Elektroliz hanelerde yapacağımız yatırımlar ile kapalı devre sistem kuracağız, dışarıya hiç gaz salınımı olmayacak. Böylece yaptığımız ve yapacağımız yatırımlar ile çevreye verdiğimiz önemi göstermiş oluyoruz” dedi.

ÖZELLEŞTİRME SONRASI

Özelleştirmenin ardından tesislerde öncelikli olarak “Bilgi, Mühendislik ve Teknoloji alt yapısı oluşturuldu. Türkiye’de bugüne kadar hiç üretilmemiş stratejik Kimyasal Alüminyum Hidroksit, Kimyasal Alümina ara ürünleri ile Türkiye savunma sanayi için özel alaşımlı profil ve levha türleri üretiminde önemli adımlar atıldı”

260 bin ton olan yıllık alüminyum hidroksit üretim kapasitesi özelleştirme sonrası 400 bin tona çıkarıldı ve kapasite artışının yanında kalite yönünden iyileştirmeler gerçekleştirilerek dünya piyasalarında kabul görür hale getirildi.

İlk defa % 100 kuru hidrat üretimi gerçekleştirildi, dünya piyasalarına sunuldu, buhar kazanları yenilendi, yakıtı kömür ve doğalgaz olan yeni kazanlar yapıldı.

Dökümhane tamamıyla yenilerek, yüksek kaliteli, özel alaşımlı alüminyum üretimi gerçekleştirildi. Tüm fabrikada fuel-oilden doğalgaza geçildi. Daha sonra kömüre geçilerek yerli kaynaklar kullanılır hale getirildi ve dövizin dışa çıkışı engellendi. Baca emisyonları 2012 AB kriterlerine getirildi.

Bilimsel verilerle ağaçlandırma çalışmaları yapıldı. Bu çalışmalar neticesinde sera gazının elimine edilmesinde en önemli ağaç türlerinden olan yaklaşık 100 bin adet akasya, dişbudak ve ceviz ağaçlarının dikimi yapıldı.

250 MİLYON DOLAR DAHA YATIRIM

Özelleşme sonrasında 250 milyon dolar yatırım yapıldı, ilave olarak 250 milyon dolar daha yatırım yapılacak.

Yapılacak yatırımla elektrolizleri prebaked sisteme dönüştürerek daha yüksek kapasite ve verimlilikte ham alüminyum üretmeyi, alüminyum üretimindeki elektrik enerji tüketimini bir ton alüminyum için 16 bin kilovat saatten 13 bin tona düşürülmesi, ayrıca yıllık 60 bin ton olan alüminyum üretimini 70-95 bin tona çıkarılması hedefleniyor.

ÇEVRE TEMİZLİĞİNE VERİLEN ÖNEM

Yapılan yatırımlar ve yapılacak yatırımlarda çevreye verilen önemi de ihmal etmeyen Eti Alüminyum yönetimi 30 milyon dolar harcayarak baca filtrelerini yeniledi, buhar santraline dünyanın en modern filtre sistemini kurdu ve 100 bin ağaç dikti. .

Bütün bu yatırımların karşılığı olarak da Çevre ve Orman Bakanlığı’ndan A Grubu Emisyon Belgesi alındı.

Eti Alüminyum Önceki üretim aşamalarına göre çevreyi % 95 oranında daha az kirleterek çevreye verdiği önemi aldığı belge ile gösterdi.

> Yeni Meram >Yazarlar > Eti Alüminyum, Çevreye Verdiği Önemi Belgeledi
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.