• Konya8 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Et Balık arazisi satıldı
10 Haziran 2011 Cuma 19:49

Et Balık arazisi satıldı

Meram Belediyesi’ne ait olan Et Balık Kurumu’nun bulunduğu arazi çıkılan ihaleyle satıldı. Arazinin 86 milyon TL bedelle satıldığı ve ihale sözleşmesinin bir ay içinde yapılacağı bildirildi

ET Balık Kurumu’nun bulunduğu ve Meram Belediyesi’ne ait olan arazi belediye tarafından çıkılan ihale ile satıldı. Yapılan ihaleyle ilgili bilgi veren Meram Belediye Başkanı Serdar Kalaycı, araziyle ilgili 1.5 yıl boyunca çalışma yaptıklarını söyledi. O bölgede bir belediye binasının yapılması karşılığında, belediyenin cebinden para çıkmadan alışveriş ve konut merkezi olarak bölgenin değerlendirilmesi prensibinin ortaya çıktığını belirten Kalaycı, “Neticede yaklaşık 18 bin metrekarelik belediye binasının oturduğu alan, 22 bin metrekare de inşaat alanı var. Aradan yol geçirerek, belediye binası, alışveriş merekezi ve konut merkezini ayrı tutacak şekilde bir imar çalışması yapıldı. Alışveriş merkezinin bulunduğu alan konutlarla beraber 90 bin metrekarelik bir arazı. 90 bin metrekarelik alanın en az 40, en fazla 60 bin metrekarelik bölümü alışveriş merkezine ayrıldı. Geriye kalan kısım ise konut olarak kullanılacak. Yatırımcı firmayı rahatlamak açısından böyle bir uygulama gerçekleştirdik. Firma isterse konuta isterse de alışveriş merkezine ağırlık versin. Bölgede bir alışveriş merkezi bulunsun istedik. Meram’ın alışveriş merkezi eksikliği var. Belediye binasının orada bulunması, alışveriş merkezi ve konutlarla beraber bölgenin hemen arka tarafından TOKİ’nin 2 bin 624 konuttan oluşan kentsel dönüşüm alanının yer alması bölgenin hareketlenmesini sağlayacak” dedi.

ALK MERKEZ OLACAK

Ticari binaları, belediyesi, kaymakamlığı, konutları ile beraber Et Balık Kurumu’nun bulunduğu Azerbaycan Caddesi’nden Antalya Yolu üzerinde yer alan Demirkıran Petrol’e kadar bölgenin tamamen bir alt merkez olacağını söyleyen Kalaycı, “TOKİ bölgede ilk etapta bin 243 konut yaparak arsa sahiplerine verecek. İkinci etapta ise geriye kalan konutları yapacak. 640 gün içinde TOKİ, tüm çalışmalarını bitirmiş olacak. TOKİ’nin bölgedeki çalışması sosyal konut değil lüks konut çalışmasıdır. Bunun yanında dini, sosyal, eğitim, sağlık alanında da çalışmalar yapılıyor” diye konuştu.

İHALE SÜRECİ

İhaleyle ilgili de bilgi veren Kalaycı, “Et Balık Kurumu’nun bulunduğu alan ile ilgili belediye binası yapılması karşılığında ihaleye çıkmıştık. İnternet sitemizde yayınladık, belirli bir limitin üzerinde olduğu için resmi gazetede de yayımlandı. Sadece Konya’daki firmalara değil, Türkiye genelindeki firmalara da gerekli duyurular yapıldı. İhale 8 Haziran Çarşamba günü saat 16.00’da ve 1.5 saat sürdü. 3 firma konsorsiyum olarak girdi, sözleşme süreci henüz tamamlanmadığı için ihale şartları ve firma isimlerinden bahsetmek istemiyorum. 3 firma içinde bir tane İstanbul firması, diğer iki tanesi ise Konya firmasıydı. Muayyen bedeli 26 milyon TL belediye binası yapımı, üstüne de 34 milyon TL para nakdiyle 60 milyon 200 bin TL değer fiyatı ile başladık, en son noktayı koyduğumuz rakam 86 milyona kadar arttı. Arttırma neticesinde A Proje Firması’nda 86 milyon TL’ye ihale kaldı. Fakat encümenin aldığı bu kararı belediye başkanlığının onay süreci var. Onaydan sonra da firmalara tebligat yapılacak. En uygun fiyatı veren firmanın sözleşmeyi onaylama süreçleri de bulunuyor. Bir ay içinde imzalanmış, para belediyenin kasasına yatmış ve inşallah inşaata da başlanmış olacak. Yaklaşık 22 bin metrekarelik alandan oluşacak Meram Belediye Binası için 20 ay yapım süresi bulunuyor” şeklinde konuştu. 

Bu haber toplam 5602 defa okunmuştur
YORUMLAR
nasıl olmalıydıki
selamun aleyküm bizim evlerimiz bu satılan arazinin yanında bizi kenara atıyorsunuz bu ralara konut yapıyorsunuz avm yapıyorsunuz nasıl olmalıydı yurdumuzdan ediyorsunuz anlaştık iş bittimi diyonuz
KONYA HABERLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Yeni Meram | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 332 345 24 24 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA