Torku Jelifest

Eski CHP Milletvekili Hüsnü Bozkurt ADD Başkanlığına aday oldu

  • Giriş Tarihi: 26.11.2020 11:21
  • Güncelleme Tarihi: 11:21
Eski CHP Milletvekili Hüsnü Bozkurt ADD Başkanlığına aday oldu

CHP eski milletvekili Hüsnü Bozkurt, yaklaşan Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Kurulunda Genel Başkanlığa aday olduğunu açıkladı.

Cumhuriyet Halk Partisi 25. ve 26. Dönem Milletvekili Hüsnü Bozkurt, yaklaşan Atatürkçü Düşünce Derneği’nin (ADD) seçimlerinde Genel Başkanlık için aday olduğunu resmen duyurdu.

ADD Başkanlığına adaylığını yazılı açıklama ile duyuran Hüsnü Bozkurt, Türkiye’nin, emperyalizmin 21. Yüzyılın Sevr’i olarak yürüttüğü BOP (Büyük Ortadoğu Projesi) ile dört yandan kuşatıldığını ve içerinden de yoğun saldırı altında olduğunu ileri sürdü.

“Ulusal birliğimizi tarumar eden bu ağır saldırılara karşı, halkımızı birleştirebilecek tek güç; kuşkusuz Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün emaneti ve düşünceleridir. Atatürk sevgisi ve Atatürkçü düşünce sistemi, toplumumuzun çimentosu olarak günümüz koşullarında yaşamsal önemdedir.” diyen Bozkurt, “Bunu bilenler, açık ve gizli saldırılarını, büyük Atatürk’ün şahsına ve tabii Kemalizm’e yöneltmektedirler. Ne acıdır ki, Cumhuriyetimize ve Atatürk’e yapılan saldırılar giderek sıradanlaştırılmakta, umursamazlık ve kanıksanmışlık iklimi yaratılmak için her türlü algı operasyonu yapılmaktadır.” ifadelerini kullandı.

“Hüsnü Bozkurt ve Arkadaşları” adıyla yapılan açıklama şöyle:

“Bu saldırıları göğüslemesi gereken kurum ve kuruluşlar ise, yeterli ve etkin tepki verememekte; hatta zaman zaman sessiz kalmanın ötesinde, bu kurumların içinden de sinsi ve açık saldırılar gelebilmektedir.

Cumhuriyetimize ve büyük Atatürk’e yapılan saldırıların, gelecekte daha da yoğunlaşacağını gören Prof. Dr. Muammer Aksoy önderliğindeki 50 Cumhuriyet aydınının 1989 yılında kurduğu Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD), bu ihanete tek başına kalsa da dimdik karşı durabilecek en önemli demokratik kitle örgütüdür.

ADD, kurucularınca büyük hedeflerin örgütü olarak kurulmuştur. Varlık nedeni; ‘Türk İstiklâlini, Türk Cumhuriyetini ilelebet muhafaza ve müdafaa etmek’, emperyal tuzakları bozmak, ülkemizi ve ulusumuzu bölmek isteyen emperyalistler ve işbirlikçilerinin hain emellerine engel olmaktır. Bu, dün olduğu gibi bugün de zordur; emek, bilgi, inanç, kararlılık ve cesaret ister ve elbette bedel ödemeyi gerektirir.

Nitekim; Kurucu Genel Başkanımız Prof. Dr. Muammer Aksoy, bu bedeli canıyla ödemiş, sonraki yıllarda Genel Başkan Yardımcımız Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı ve bazı şube başkanlarımız da tıpkı O’nun gibi emperyalizm uşağı dinci-faşist çetelerce katledilmiş, bazı genel başkan ve yöneticilerimiz ise aşağılık kumpaslarla zindanlara atılmıştır.

‘Karmaşa ortamı ADD’ye de uzandı’

İçinde bulunduğumuz karmaşa ortamı, üzücüdür ki ADD’ye de uzanmıştır. Etkisizleşmiş, güçsüz düşürülmüş, kendi içinde bölünmüş örgütümüz; bu saldırılar karşısında sesini yeterince duyuramamış, geniş halk yığınları bu sessizlik nedeniyle umutsuzluğa kapılmıştır.

Kemalizm’in gerçek anlam ve değerini, geçmişin övüncü olmasının ötesinde, geleceğin pusulası olduğunu bilen, günümüze ilişkin çözümler üreten, halka umut aşılayan bir ADD, sadece üyelerimizin değil; bütün yurtsever halkımızın özlemidir.

Güçlü ve bütünleşmiş bir ADD yönetimi, ülke geneline yayılmış özverili örgütümüzü ayağa kaldıracak, böyle bir gücün varlığı saldırganlara meydanın boş olmadığını gösterecek, caydırıcı olacak, dostta güven, düşmanda korku ve kaygı yaratacaktır.

Bugün Atatürkçü devrimcilerin en önemli görevi, Muammer Aksoy’un örgütünü ayağa kaldırarak Cumhuriyetin kurucu ayarlarına dönme hedefini halkımızın önüne koymaktır.

Bu görevi gerçekleştirebilmek için, korona salgını nedeniyle ertelenen Olağan Genel Kurulumuzda, Saygıdeğer örgüt yöneticilerimizin de görüşlerini alarak, deneyimli bir kadro ile Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Merkez Yönetimine aday olduğumuzu örgütümüz ve kamuoyu ile paylaşıyoruz.

‘Yaraları saralım, küskünlük ve kırgınlıkları aşalım’

Yaraları sarılmış, küskünlük ve kırgınlıkları aşılmış, herkesin birbirine sevgi ve saygı ile sarıldığı bir ADD; ancak güçlü bir önderliğin yaratacağı eşgüdüm ve ortak istek ile olanaklıdır.

Bu ortak isteği yaratabilmek için, örgüt kültürümüze ve geleneklerimize uygun olarak herkesi kucaklayacağız.

Kimseye karşı önyargı taşımaksızın, başka adaylar olsa da uygarca yarışacak, sonuç ne olursa olsun; omuz omuza, yılmadan, yorulmadan hedefe yürüyeceğiz.

Kim olduğumuzu, varlık nedenimizi, görevimizi biliyoruz. Hiç bir siyasi yapının arka bahçesi asla olmayız, ancak siyasete yön verir, yol gösteririz. Mustafa Kemal Atatürk’ten başka fikir önderi aramayız. O’nun dışında kimsenin askeri olmayız. Buldukları her kıbleye seccade serenlerle de, neoliberal rüzgârlarla savrulanlarla da, saray kapılarında icazet arayanlarla da yürüyecek yolumuz yoktur.

Salgın nedeniyle şimdilik tarihi belirsiz olan Genel Kurulumuzla ilgili çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Yakında bilginize sunmaya hazırlandığımız program ve projelerimize, örgütümüzün siz değerli üyelerinin çok istediğimiz ve önemli saydığımız katkılarını bekliyoruz.

Yeniden güçlü bir ADD için, örgütlerimizi yurdumuzun her yerinde Kemalizm’in kutup yıldızı yapmak için birlikte yürümeye kararlıyız.

Bu kararlı duruşumuz ve sarsılmaz inancımızla bütün yönetici ve üyelerimizi en içten duygularla selamlıyor, saygılarımızı sunuyoruz.”

Hüsnü Bozkurt kimdir?

1950’de Çanakkale’nin Ezine ilçesinde doğan Mustafa Hüsnü Bozkurt, ilkokul ve ortaokulu Eceabat ve Susurluk’ta okudu. 1967’de Bursa Erkek Lisesi’ni bitirdi.

1973’de Kara Kuvvetleri Komutanlığı bursu ile okuduğu İstanbul Tıp Fakültesi’nden Tabip Teğmen olarak mezun oldu.

Kıta hizmetini 1974-1977 yılları arasında Tekirdağ’ da tamamladı.

Ankara GATA’ da aldığı uzmanlık eğitiminin ardından 11 Kasım 1980’de Konya Asker Hastanesine KBB Uzmanı olarak atandı.

Zorunlu hizmet süresi bitiminde, Mayıs 1987’de, TSK’den ayrıldı ve serbest hekim olarak mesleğini sürdürdü.

1992-1997 yılları arasında Konya SSK Hastanesi Başhekimliği görevini yürüttü.

Refahyol Hükümetince görevden alınması üzerine emekli oldu ve kamu hizmetinden ayrıldı.

ADD Konya Şubesi, ÇYDD Konya Şubesi, Konya Tenis ve Dağcılık Kulübü Derneği kurucularındandır.

Bir dönem Konyaspor Asbaşkanı olarak görev yapmıştır.

1998-1999 yılarında CHP Konya İl Başkanı olan Bozkurt, 2010 yılından itibaren görev yaptığı Özel Medline Hastanesi’nde Başhekim iken, 7 Haziran 2015 Seçimlerinde CHP’den Konya Milletvekili seçildi, 1 Kasım 2015’de yenilenen seçimlerde tekrar seçilerek milletvekilliği görevini 24 Haziran 2018 tarihine kadar sürdürdü.

Bozkurt, evli ve iki çocuk babasıdır.> Yeni Meram >Güncel > Eski CHP Milletvekili Hüsnü Bozkurt ADD Başkanlığına aday oldu
HABER YORUMLARI