Torku Jelifest

“Ertuğrul 1890” filmi, Bursa’da tanıtıldı

  • Giriş Tarihi: 6.03.2015 23:10
  • Güncelleme Tarihi: 23:10
“Ertuğrul 1890” filmi, Bursa’da tanıtıldı

Türkiye ile Japonya arasındaki dostluk ilişkilerinin temeli olarak bilinen Ertuğrul Fırkateyni faciasının 125. yıl dönümünde düzenlenen “Bursa Japon Kültür Haftası” kapsamında, ünlü yönetmen Mitsutoshi Tanaka’nın çekimleri Japonya’da süren “Ertuğrul 1890” filminin tanıtımı yapıldı.

Gecede Mitsutoshi Tanaka’nın baş yapıtlarından “Rikyu’nun Yolunda” ve “Tomurcuklar Açarken” adlı filmleri gösterildi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Japonya İstanbul Başkonsolosluğu ve Bursa Uluyama Türk-Japon Kültür Derneği işbirliğiyle “Fuji Dağı’ndan Uludağ’a Japon Bahar Esintisi” temasıyla gerçekleştirilen etkinlikler çerçevesinde, Ördekli Kültür Merkezi’ndeki film tanıtımına Japonya’nın İstanbul Başkonsolosluğu Kültür Ataşesi Kaoru Saıki de katıldı.

Saıki, gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye ve Japonya arasında çok güzel ve derin dostluk ilişkilerinin olduğunu, bu sene onu daha çok pekiştirmek amacıyla Türk-Japon işbirliğiyle “Ertuğrul 1890” adlı filmin çekildiğini söyledi.

Filmin, bu yılın sonbaharına doğru vizyona girmesinin planlandığını belirten Saıki, bu etkinlikte özellikle yeni çekilen filmin tanıtılmasını amaçladıklarını ve “Ertuğrul 1890” filminin yönetmeninin iki eserinin de gösteriminin yapılacağını kaydetti.

Saıki, 2015 yılının önemine dikkati çekerek, şöyle konuştu:

“2015 yılı, Türkiye ve Japonya arasındaki dostluk ilişkileri için çok özel bir yıldır. İki neden vardır; birincisi Ertuğrul Fırkateyni’nin 1890 yılında batmasıyla facianın 125’inci yıl dönümündeyiz. İkincisi de 1985 yılında İran-Irak Savaşı sırasında, 200’den fazla Japon vatandaşı Tahran Hava Limanı’nda mağdur kalmışken, Türk Hava Yolları onları kurtarmak için bütün tehlikesine rağmen oraya uçmuş ve onları kurtarmıştı. Bu olayın da 30’uncu yılıdır.”

“Ertuğrul 1890” filmi

İkinci Abdülhamid tarafından, Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk dostluk ziyareti olarak Haziran 1890’da Japonya’ya gönderilen Ertuğrul Fırkateyni, dönüş yolunda 16 Eylül 1890 tarihinde Kushimoto bölgesi açıklarında tayfuna yakalanıp kayalıklara çarparak batmıştı. Faciada 587 denizci hayatını kaybetmiş, yerel halk tarafından kurtarılan 69 denizci iki askeri gemiyle İstanbul’a gönderilmişti.

Japonya ve Türkiye arasındaki dostluğun temeli sayılan olayı beyazperdeye taşıyan, Türk-Japon ortak yapımı olarak çekimleri devam eden “Ertuğrul 1890” adlı filmi, ünlü yönetmen Mitsutoshi Tanaka çekiyor. Filmin, bu yılın sonbaharında vizyona girmesi bekleniyor.



> Yeni Meram >Kültür-Sanat > “Ertuğrul 1890” filmi, Bursa’da tanıtıldı
HABER YORUMLARI