YAZARLAR

Hani ne derler Allah’ın işi kulun gidişinedir. Konya’ya bir mümtaz Vali atandı ve kısa bir süre önce de o ulvi makama gelip hizmete başladı. Ona bu köşeden göreve başladığı günlerin başında “Hoş geldin sefalar getirdin sayın valimiz” diye hitap edip başarılar dilemiştik.

Randevu talep edip bizzat da ziyaret planlamıştık ki geçtiğimiz Çarşamba günü lütfedip davet ettiler ve koşup Valilik Makamına geldik. Sayın Valimiz Cumhuriyet döneminin 42. Valisi olarak bu ulvi makamdaydı. Konya’nın da Ulusal ve Uluslar arası nosu 42 oluyordu. Bunun tesadüf bir uğur, bir sürur, getirdiğine inanıyoruz ki Sayın Valimizin süliyetinde bir inancı, bir güveni ve bir azmi okuduğumuza inandığımızı Teyit etmekten mutlu olduk.

Sayın Valimizle Konya’nın Valiler tarihinde gezintiler yaptık. Her davranış ve faaliyetin bir ibadet derecesinde önem taşıdığı bu görevde Hazreti Ömer Adaletini tecelli ettirmeyi her baba yiğit de ne yazık ki yaratamaz. Bu Devlet-i Ali makamı, sabır ister, hoşgörü ister, kararlılık ister, Zaman ve mekan seçimi ister, hepsinden öteye adil olmayı ve adaletle hükmetmeyi ister. Maiyetindekileri iyi tanımayı, yeteneklerine göre verimliliklerini disipline etmeyi ister hülaseten gerçek anlamda fırsat eşitliği ister. Ve daha neler neler.

Sayın Valimiz Erol alın terini helal lokmayla bütünleştiren bir işçi çocuğu olmanın hasletlerini süliyetine kamufle ederken istenilen meziyetleri adeta bir bir dudaklarındaki fısıltı ile döküyor görünüyordu. Gözlerindeki bakışlar fırsat eşitliğine odaklanmış tebessümü samimi ve de umut vaat ediyordu.

Valiler tarihine altın harflerle adlarını yazdıran ve makberleri Konya’da olan Cennet Mekan İsmail İzzet Bey, ve yine merhum Fuat Tuksal ile Kazım Müfit Bey’in şahsında bu vilayete hizmet veren tüm valilerimizi rahmetle andık. Hele inançları ile bu yüce Vilayetin tüm insanlarına örnek olan ve sıkıyönetim nedeni ile ilaveten üslendiği Konya Belediye Başkanlığı makamından aldığı paraya el sürmeden Kızılay’a gönderen bir inanç abidesi Rebii Karatekin’i de özenle ve rahmetle andık.

İnanıyorum ki çok yakın bir zaman diliminde Musalla Mezarlığı’ndaki hiçbir ilde eşi ve örneği olmayan valiler makberini ziyaretle Sayın Valimiz bu aziz ve ebedi konuklarımızın ruhlarına fatiha okuyacaktır. Biz Sayın Valimle birlikteliğimizde hiç Cennet Mekan Avlonyalı Ferit Paşa gibi bir inanç abidesini unutur muyuz? O Konya Ovası’nın sulama şebekesini, İstanbul Bağdat Demir Yolu’nu yapan Alman Halisman şirketine bir emrivaki ile yaptıran Ferit Paşa Çayırbağlıları bir Cuma Hutbesi’nde ikna ile Konya’ya helal bir içme suyu şebekesi yaptıran ve Cuma namazı kıldıran,bir mümtaz vali özenle ve rahmetle yad edilmez mi?

Sayın Valimle sohbetimiz derinleştikçe akıp giden zaman başka ziyaretçilerin haklarını ihlal olacağından müsaade dileyip ayrıldım o makamdan.

Sayın Valimin beni karşılarken gösterdiği mütevazılığı ayrılırken de kat, kat fazlası ile lütfetmesi ahlaki güzelliğin tamamlanması gibi tecelli ediyordu.

Sayın Valimiz Muammer EROL’a takdim ettiğim Yüz Ünlü Konya Valisi, Konya Rehberi, Konya Belediye Başkanları ve de Konya Karaman Şehitlikleri ve Şehitleri isimli eserlerimi takdim etmemden mutlu oldular ki bir kare resimle bu anıyı ebedileştirme teklifi bendenizi ayrıca mutlu ve bahtiyar etti.

Sayın Valimiz Muammer Erol’a yürek dolusu sevgi ile başarı dileklerimizi sunarız…

> Yeni Meram >Yazarlar > EROL VALİMİZLE 42. SIRADAN 42 KONYA’YA ÖZLÜ BAKIŞ
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.