Torku Jelifest

Ermenek’te ölen madencileri metan gazı öldürmüş

  • Giriş Tarihi: 28.11.2014 3:37
  • Güncelleme Tarihi: 18:12
Ermenek’te ölen madencileri metan gazı öldürmüş

Otopsi sonuçlarına göre; maden işçileri su baskınından kaçmayı başarmış. Ancak kurtarılmayı beklerken zehirlenerek ölmüşler

Karaman Ermenek’te ocaktan çıkarılan 10 maden işçisinin boğulmadığı, metan gazı ile zehirlendiği ortaya çıktı. Cenazesi çıkarılan madenciler üzerinde yapılan otopside işçilerin tırmandıkları tahkimat bölümünde 15 saat kurtarılmayı beklediği tespit edildi.

Pamuklu köyü yakınlarında Has Şekerler firmasına ait maden ocağında su basması sonucu mahsur kalan 8 işçiyi kurtarma çalışmaları 31. gününü geride bıraktı. Ocaktan bugüne kadar 10 işçinin cansız bedeni çıkarıldı. İşçilerin cansız bedenlerinde yapılan otopsiler acı gerçeği ortaya çıkardı. Yaklaşık 12 bin ton su basan ocakta 10 işçinin kaçmayı başardığı ortaya çıktı.

METAN GAZINDAN ÖLMÜŞLER

Facianın 10. gününde aynı yerde bulunan iki işçi ile 22. gününde birbirine sarılı vaziyetlerde bulunan 8 işçinin metan gazı zehirlenmesi sonucu hayatını kaybettiği belirlendi. İncelemelerde işçilerin suda boğulmadığı tespit edildi. 8 işçinin 3. yukarı baş denilen bacada tahkimat duvarının üzerine çıkarak kurtarılmayı beklediği öne sürüldü.

SORUMLULAR TESPİT EDİLSİN

Ermenek Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma için hazırlanan ön bilirkişi raporunda maden İşleri Genel müdürlüğü’nün kazada sorumlu olduğu belirtildi. Bu nedenle ikinci bir idari soruşturma başlatıldı. Enerji ve Tabii kaynaklar Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na kazada sorumluluğu bulunanların tespiti için yazı gönderildi.> Yeni Meram >Güncel > Ermenek’te ölen madencileri metan gazı öldürmüş
HABER YORUMLARI