Torku Jelifest

Ereğli’de Tarihi Uzun Çarşı yenileniyor

  • Giriş Tarihi: 7.06.2016 18:49
  • Güncelleme Tarihi: 18:49
Ereğli’de Tarihi Uzun Çarşı yenileniyor

Konya’nın Ereğli İlçe Belediye Başkanı Özkan Özgüven, tarihi uzun çarşıda yürütülen örnek proje çalışma alanını gezerek bilgi aldı.

Eski Kasaphane Caddesinden Hamamönüne kadar tüm sokakların ve binaların yenilenmesini sağlayacak olan yatırım alanını gezen Belediye Başkanı Özkan Özgüven, esnaflarla görüşerek tarihi Uzun Çarşıda kalıcı bir yatırım yapmayı amaçladıklarını dile getirdi. Başkan Özgüven, binaların dış yüzeylerinin tek tip kaplama yapılacağı, işyeri ve sokak isimlerinin de düzenli bir şekilde yer alacağı projenin model çalışmasının tamamlanmak üzere olduğunu kaydederek, uzun çarşı genelinde yapılması planlanan proje maliyetinin yaklaşık 4 milyon TL’yi bulacağını söyledi.
100 yıl garanti verilen andezit taşları ile sokakların kaplanacağını ifade eden Başkan Özgüven, “Konya Bedesten Çarşısı gibi düzenli bir projeyi hayata geçirmeyi amaçlıyoruz. Işıklandırma, yol ve kaldırım çalışmalarının tamamını belediye olarak biz gerçekleştireceğiz. Ancak binaların dış yüzey yalıtımları için dükkan sahiplerinden küçük bir katılım ücretini talep edeceğiz. Burada, son derece modern, estetik açıdan mükemmel bir bölge oluşacak. Yapılan çalışmalar ile hem bölgenin değeri artacak, hem de önemli bir ticaret merkezi olan Uzun Çarşı’ya yeni bir soluk vermiş olacağız. Ereğli’nin önemli ticaret merkezlerinden biri haline gelecek olan bu bölgede yer döşeme çalışmalarına doğalgaz boru döşemelerinin tamamlanmasından sonra başlayacağız. Projenin bitiş tarihide doğalgaz çalışmalarının tamamlanmasıyla doğru orantılı olacaktır” dedi.
Özgüven, projenin tamamlanmasıyla Uzun Çarşı’nın artık sabah 8, akşam 5’e kadar açık kalma kısırlığının da önüne geçileceğini sözlerine ekledi.> Yeni Meram >Konya > Ereğli’de Tarihi Uzun Çarşı yenileniyor
HABER YORUMLARI