kapat
Ruşeym Torku

Ereğli İl Olmalı

  • Giriş Tarihi: 6.05.2013 10:08
  • Güncelleme Tarihi: 23:20
Ereğli İl Olmalı

Belkaya Kasabasında Büyükşehir Yasası konuşuldu.

EREĞLİ Belediye Başkanı Hüseyin Oprukçu, Kutören Belediye Başkanı Nurettin Karkın, Aziziye Belediye Başkanı Kemal Uzundere, Ereğli Belediye Başkan Yardımcıları ve MHP İl Genel Meclis Üyesi Nevzat Bayram, Belkaya Belediyesinde yapılan toplantıda bir araya geldiler.

Belkaya Belediye Başkanı Mehmet Şen’in ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıda, gündemde olan ve resmi gazetede yayınlanan Büyükşehir Yasasına bağlı olarak değerlendirmeler yapıldı.

Belkaya Belediye Başkanı Mehmet Şen, Ereğli Belediye Başkanı Oprukçu ve beraberindeki diğer Belde Belediye Başkanlarının gerçekleştirmiş oldukları bu ziyaretten dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirirken, Belkaya Belediye Başkanlık makamına yapılan ziyarete ilişkin Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Oprukçu ise şöyle konuştu ; “Bu bir çalışma ve bir tespit ziyareti niteliğindedir. Yaptığımız değerlendirmeler ışığında Konya Büyükşehir Belediyesinin, Ereğli’ye ve Ereğli’nin Beldelerine, köylerine hizmet götürmesinin imkansız olduğu ve hizmetin yerinde ve zamanında sağlıklı olarak yürütülmesinin mümkün olmadığı gerçeğini bütün siyasi partilerimizin meclis üyelerinin de idrak ettiği ve hem fikir olduğu bir çerçevede zor olduğunu tespit ettik ve Belediye Meclisinde ifade ettik.

Büyükşehir Yasasının Belkaya Beldesine neler getirip, götüreceği noktasında Oprukçu’nun açıklamaları şöyle idi ; “ Belkaya Beldemizin 8 mahallesi bulunmaktadır.8 mahalleye belde belediyesi olarak hizmet götürmektesiniz. Ancak, bu yasayla birlikte Belkaya’nın köy hüviyetinde ifade dilmesini de Ereğli Belediye Başkanı olarak şahsen içime sindiremiyorum. Çünkü Belkaya Konya’nın 31 tane ilçesinin en az 15 tanesinden büyük ve bir ilçe hüviyetinde olan bir beldemiz. Bu beldemizin köy statüsüne taşınmasına hatta köy statüsünün de ortadan kaldırılmak suretiyle mahalle statüsüne taşınmasının kabul edilmesinin mümkün olmadığını değerlendiriyorum “Belkaya’nın ve Aziziye’nin de ilçe olmasını istediğini de vurgulayan Oprukçu. Sonuç böyle tecelli ettiğinde bu bir hakkın teslimi de olacaktır. Konya’nın ötekisi olan Ereğli’nin bir mahallesi olmak yerine Belkaya’mızı vilayet Ereğli’nin bir ilçesi olarak görmek istiyoruz. Ancak, bu yasa yürürlükte kaldığı sürece de yasanın hükümleri uygulanmaya devam edecek. Seçim öncesi bu yasa ile ilgili herhangi bir düzenlemeye gidilmez ise seçimde Ereğli’nin Mahallesi hüviyetinde bir yol arkadaşlığımız olacak “ dedi. Belkaya Belediye Başkanlık makamında gerçekleşen toplantıda Oprukçu konuşmasına şöyle devam etti; “ Belkaya Belediyemizin Belediye Başkanına ve değerli meclis üyelerine seçim süresince de görev düşecek. Seçim sonrası da biz, değerli başkanlarımızla yol arkadaşlığını adı konmuş bir şekilde hukuki zeminde sürdürme azim ve kararlılığımız var. 4 yıldır Ereğli’den Belkaya’ya hizmet getirmenin mesafeden dolayı ne kadar zor olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu süreçte bir kader birliği yaşayacağız. Ya Vilayet Ereğli’nin bir ilçesi, ya da Ereğli’nin bir mahallesi Belkaya olarak bir kader birliği yaşayacağız.


ETİKETLER

> Yeni Meram >Arşiv > Ereğli İl Olmalı
HABER YORUMLARI