Ruşeym Torku

Erdoğan’dan bir ilk

  • Giriş Tarihi: 19.11.2014 18:20
  • Güncelleme Tarihi: 18:21
Erdoğan’dan bir ilk

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan bir ilk
Erdoğan, Ekvator Ginesi’nin başkenti Malabo’da düzenlenecek 2.Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi’ne katılacak. Bu ziyarette bir ilk yaşanacak.

Türkiye-Afrika ilişkileri kurumsal yapıya kavuşturacak olan Ekvator Ginesi’nin başkenti Malabo’da düzenlenecek 2.Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi’nde siyaset, ekonomi, sağlık, barış ve güvenlik gibi birçok alanda işbirliği imkanlarının ele alınacak.

Afrika, Batılı ülkelerin yıllarca sömürgecilik faaliyetlerini yürüttüğü, vicdani değerlerden uzak, insanın maalesef elmas ve altından daha değersiz görüldüğü bir kıta.

Acının, açlığın, yoksulluğun kıtası Afrika, artık büyük bir ekonomik değişimden geçiyor.Tüketimde dünyanın diğer bölgeleriyle yarışır hale gelmesi beklenen Afrika’da tüketici harcamalarının 2020’de 1 trilyon dolarla Rusya ve Hindistan’a rakip olacağı öngörülüyor. Bölgenin büyüme potansiyeli birçok ülkenin iştahını kabartıyor.

EN FAZLA YARDIM YAPAN 3. ÜLKE TÜRKİYE

Türkiye’nin Kara Kıta’ya bakışı Batılı ülkelerden çok faklı…İnsani değerleri ön planda tutan Türkiye, ABD ve İngiltere’den sonra en fazla insani yardım yapan 3. ülke konumunda.
Buna bağlı olarak son 10 yılda Afrika kıtasıyla siyaset, ekonomi, sağlık ve eğitim gibi birçok alanda hızlı ilerleme sağlayan Türkiye, kıtadaki büyükelçilik sayısı ve ticaret hacmini de büyük ölçüde artırdı.

TİCARET HACMİMİZ 23,4 MİLYAR DOLARA ÇIKTI

Türkiye’nin ticaret hacmi 9 milyar dolardan 23,4 milyar dolara, Sahra Altı Afrika ile ticaret ise 750 milyon dolardan 7,5 milyar dolara çıktı. 2003 yılında Afrika açılımını başlatan Türkiye, Afrika ile olan ilişkilerinde diğer ülkelerin bir adım önüne geçti.
Türkiye bu yolda Ekvator Ginesi’nin başkenti Malabo’da düzenlenecek 2.Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi’ne katılacak. Afrika’da ilk kez düzenlenen zirveyle Türkiye-Afrika ilişkilerinin kurumsal bir yapıya kavuşması sağlanacak.

ERDOĞAN’DAN BİR İLK

Türkiye-Afrika ikili ilişkilerini ortaklık düzeyine çıkarmanın hedeflendiği bu zirvede bir ilk yaşanacak.Türkiye ilk defa Ekvator Ginesi’ne Cumhurbaşkanlığı düzeyinde ziyaret gerçekleştirecek.

Türkiye’den Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun yanı sıra iş dünyasından yaklaşık 200 kişi yer alacak.

Peki bu ziyaret ve yürütülen ilişkiler ne anlama geliyor?

Konuyla ilgili Haber7’ye konuşan SETA Dış Politikalar Araştırmacısı Dr. Mehmet Özkan, bu zirvenin diğer zirvelerden çok farklı olduğunu, artık Afrika ülkelerinin kafasında Türkiye’yle ilgili bir soru işareti kalmadığını ve bu ülkelerin Türkiye’yi son derece saygın ve işbirliği yapılabilecek bir ülke konumunda gördüklerini söyledi.

İşte Dış Politikalar Araştırmacısı Dr.Mehmet Özkan’ın açıklamaları:

Yapılan zirveler şunu gösteriyor artık Türkiye Afrika ilişkileri bir sisteme kavuşmuş durumda. Hem yapısal iletişim anlamında hem de karşılıklı güven verecek kurumsallaşma anlamında…

Bu aslında 2008’den beri atılan adımların ürünü. Atılan adımlar, karşılıklı ziyaretlerin ve taleplerin olması bu ilişkilerin derinliğini gösteriyor.

Önceden ilişkiler, ekonomi ve insani yardım üzerinden yürüyordu, ancak şimdi bu ilişkiler yavaş yavaş siyasal bir pozisyona kavuşuyor.
Bunu 2011 sonrası Somali üzerinde gördük. Türkiye artık güvenlik ve siyasal konulara da müdahil olmaya başladı. Bu Türkiye için de Afrikalılar için de yeni bir tecrübe.

Türkiye ekonomiyi ve yardımı aşarak, siyasal ve güvenlik konularında kıtaya katkı sağlayan bir ülke konumuna yükseldi. Türkiye’yi kıtaya yeni giren ülkelerden farklı kılan şey bu.

Bundan dolayı bu zirve 2008’deki zirveden çok faklı bir zirve. 2008’deki zirvede bir çok devlet başkanının kafası karışıktı ancak, bu zirvede bu tartışmalar tamamen geride kalmış durumda. Türkiye son dere saygın ve işbirliği yapılabilecek bir ülke olarak görülüyor. Türkiye Afrika ülkelerine güven veriyor.> Yeni Meram >Güncel > Erdoğan’dan bir ilk
HABER YORUMLARI