YAZARLAR

Engellilere Engel Olmayalım - Abdullah Leblebici - Yeni Meram Gazetesi

Engelli vatandaşlarımızın yaşam standartlarını artırmak başta kamu kurumlarının olmak üzere toplumun her kesiminin öncelikli görevi olmalıdır.

Gerek fiziksel engelli gerekse görme engelli vatandaşlarımızın günlük yaşamlarını en sorunsuz bir şekilde sürdürebilmesi için çevre yerleşim birimlerine göre Seydişehir Belediyesi ve Kamu Kurumları oldukça başarılı.

Engelli vatandaşlarımızın ana ve ara yollardan kaldırımlara rahatça çıkabilmeleri için rampalar mevcut.

Kamu kurumlarından Kaymakamlık, Belediye ve Hastane de engelli asansörleri hizmet veriyor, bunun yanında diğer kamu kurumlarının birçoğunda da rampalar bulunmaktadır.

Tek sıkıntı bazı duyarsız vatandaşların kaldırımların çıkış ve inişlerinde bulunan rampaların önlerine araçlarını park etmeleri.

Bu duruma zaman zaman şahit oldum, hatta haber yaparak bu duyarsız vatandaşları uyarmak zorunda kaldım.

Her insanın engelli adayı olduğunu göz ardı etmeden rampaların iniş ve çıkışlarına araçlarımızı park etmeyelim, edenleri de mutlaka uyaralım.

ENGELLİLERE ENGEL OLMAYALIM

Seydişehir’de görme engelli vatandaşlarımız için kaldırımlara döşenen sarı renkli, “Kılavuz izli hissedilebilir yüzey – engelli yürüme yolu – görme engelli bantları” önemli bir hizmet olarak ön plana çıkıyor.

Kullanım amacı; Görme engelli bireylerin güvenli bir şekilde gidecekleri istikamete yönlendirilmelerini sağlamak olan bu bantlar son derece önemli.

Ancak gelin görün ki, Seydişehir’in ana caddelerinin tamamında bulunan bu sarı bantlar görme engelli vatandaşlarımıza faydadan çok zarar veriyor.

Hatta engelli olmayan vatandaşlarımız bile yağışlı havalarda bu bantlara bastığı sırada kayıyor, akabinde düşüyor ve ciddi anlamda yaralanmalar meydana geliyor.

Yaptığım inceleme ve araştırmaya göre bu bantların çok kaymasının sebebi plastik olması.

Plastik bantlar üzerine basıldığı anda kaydığı için son derece tehlikeli.

Büyük kentler ve gelişmiş ülkelerin çoğunda kullanılmıyor.

Peki, görme engelli bantları olmayacak mı? Elbette olacak.

Plastik bantların tehlikeli olduğunun anlaşılması üzerine “lastik-kauçuk ve taş karo” engelli bantları üretilmiş.

Artık, büyük kentlerde ve gelişmiş ülkelerin tamamında “lastik-kauçuk ve taş karo görme engelli bantları” kullanılıyor.

Seydişehir’ in caddelerinde bulunan engelli ve engelsiz vatandaşlarınızın günlük yaşamını ciddi anlamda olumsuz etkileyen plastik bantların sökülerek yerlerine “lastik-kauçuk ve taş karo” bantların döşenmesi vatandaşlarınızın sağlığı için son derece önemli.

Belediye’ den talebim plastik bantların bir an önce sökülerek değiştirilmesi.

Böylece, “Engelli vatandaşlarımıza da engel olmamış” oluruz.

> Yeni Meram >Yazarlar > Engellilere Engel Olmayalım;
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.