YAZARLAR

En Büyük Aşk İnsanın İnsanı Sevmesidir'- Rıdvan Bülbül - Yeni Meram Gazetesi

“ Eğer göğün yedi kat üstüne çıkmak ise
niyetin aşktan güzel merdiven bulamazsın.
Eğer aşkı bulmaksa niyetin aramadan duramazsın. ( Yunus Emre)
***
Herkes aynı soruyu merak ediyor;
“Aşk nedir?”
Franz Kafka’ya göre, yanıtı basittir;
“ Aşk; yaşamımızı artıran, genişleten ve zenginleştiren her şeydir. Tüm iniş ve çıkışlarıyla aşk; sorunsuz bir araç gibidir…
Sorunlu olan sadece direksiyon, yolcular ve yoldur.”

“ Aşk öğrenilmez, kendiliğinden doğar.”
(Sultan Veled)

Geçmişte bir kişi derin bir aşka yelken açmış.Aşkını genç kıza hep şiirlerle anlatmış, ancak ne var ki, kız onu aniden terk etmiş. Acı iyice katlanınca yazdıkları, tüm yüreklerde yer bulmuş, ünlendikçe, ünlenmiş. Ülkenin her yanından davet etmeye başlamışlar. Hayran kitleleri, uzayan imza günleri derken, günün birinde yolu onu terk eden kızın yaşadığı kente düşmüş. Ayakta alkışlanan şiir dinletisinden sonra, uğruna dizelere sarıldığı kadın, koluna girdiği eşi ile yanında belirmiş
“Tanıdın mı beni?”
Aşkıyla yanıp tutuşan şair yanıt vermiş;
“Hayır”
Kadın bozulmuş,
“Nasıl tanımazsın? Seni şair yapan kadınım.”
Adam her hangi birine bakar gibi, boş gözlerle baktıktan sonra konuşmuş;
“Keramet sizde olsaydı, kolunuza taktığınız beyefendinin de şair olması gerekmez miydi?”

M.Ö. 31. de Antony ve Cleopatra, öyle güçlü bir aşk yaşadılar ki ayrılmaları için savaş başlatıldı. Antony, Kleopatra’ya aşkı yüzünden eşi Octavia’dan ayrılınca erkek
kardeşi Octaivan Roma ordusunu onları yok etmek için Mısır’a getirdi. Fakat iki âşık ayrılmak yerine intihar etmeyi yeğlediler.

“Aşk bu kadar güzelse, kim bilir aşkı yaratan ne kadar güzeldir. Gönül kime söz vermişse aşk onda muhteşemdir. “ (Şems-i Tebrizi)

Juan Domingo ve Evita politik güce de sahip âşıklardı. Kendisini yoksul yaşamdan kurtarıp, Juan’ı baştan çıkaran Evita, tüm çabalarına karşın kendisini aşık olmaktan bir türlü kurtaramadı. Arjantin hükümetinin tüm etkinliklerini birlikte değiştirdiler ve dönemin en çok sevilen politik çiftlerinden birisi oldular. Büyük zaferlerinin birinin hemen ardından Evita trajedik bir şekilde kanserden öldü.Ünlü ” Don’t cry for me argentina” adlı şarkı Evita için bestelendi.

“Çiçeğin boyun eğmesi
Bütün aşklardan yücedir,
İnsanın, insanı sevmesi .” (Aşık Mahzuni)

Leyla ile Mecnun aşkların trajik bir yaşam öyküsüdür. Yüzyıllarca sürekli tekrarlanmış, anlatılmış öykü, halk yığınlarınca bilinir.
Leyla ve Mecnun okul yolunda birbirlerine âşık olurlar. Halk tarafından fark edilince birbirlerini görmeleri engellenir. Mecnun üzüntüden kendini çöllere atar hayvanlarla beraber yaşar, yemeden içmeden uzak durur. Bu yüzden Mecnun’a herkes deli gözüyle bakar. Çölde para karşılığında kendisini Leyla’ya götüreceğini söyleyen bir bedevi ile arkadaş olur. Leyla’yı babası başkası ile evlendirmişti. Leyla’nın eşi ölünce bedevi Leyla ile Mecnun’un görüşmesine yardım eder. İki âşık öbür dünyada bir araya gelirler.

■ Sordum: Aşk’ın sırrı nedir?
Dedi: Yar’da yok olmaktır…
Sordu: Yarın isteği nedir?
Dedi: Samimi olmaktır..
Sordum: samimiyet nedir?
Dedi :Hep yare bakmaktır..
Sordum: Bu nasıl olacak?
Dedi: Nefsi bırakmaktır..
Sen ve ben gafletini aşıp,
“Biz” olanların rızkıdır aşk..
(Hz. Mevlana)

Babil İmparatorluğunda en yakışıklı erkek Pyramus, en güzel kız da Thisbe idi. Komşu ve çocukluk arkadaşı oldukları için aileleri tarafından evlenmeleri yasaklanmıştı. Bir gece, buluşup kaçmayı planlıyorlardı. Ama bir gün bir dağ aslanı Thisbe’ye saldırdı. Kız kaçarken aslan peçesini kapmıştı. Pyramus aslanın ağzında kızın kanlı peçesini görünce, öldürüldüğüne inandı ve kendisini kılıcı ile öldürdü. Thisbe de Pyramus’un öldüğünü görünce kılıcı yerden alıp o da canına kıydı.

Aşk ile yürüyen sırtında dünyayı taşır!
Aşksız yürüyen, beden diye ceset taşır!
(Tapduk Emre)

Olay Hindistan da geçer;
Prens Khurrum (daha sonra Shah Jahan olan) genç, zarif Arjumand Banu Begum’a (Sonra Mumtaz Mahal olarak adlandırılan) 14 yaşında iken âşık oldu; iki karısı olmasına karşın Mumtaz Mahal prensin hayatının aşkı idi. Birlikte gezdiler Mumtaz 14. çocuklarını doğururken ölünce, Shah Jahan dünyaca ünlü Taj Mahal’in onun anısına yaptırdı.

“ Aşk kâl ile olmaz, ona hâlet gerek
Aşk rivayet ile olmaz aşığa âyet gerek.”
(Sinan Paşa)


Hz. Mevlana’ya sormuşlar;
“Aşk nedir?”
Yanıt vermiş;
“Ben ol ki bilesin!”

Âşık Veysel’e sormuşlar;
“Aşk nedir?”
Yanıt vermiş;
Seversen kavuşamazsan aşk olur.”
“Seversen kavuşursan vuslat olur

Bana “Aşk nedir? “ diye sorsalardı, yanıtım şu olurdu;
“ Aşk böyledir işte
Seversin yol üstü,
Ağlarsın dönüşte…”

> Yeni Meram >Yazarlar > En Büyük Aşk İnsanın İnsanı Sevmesidir’
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.