Torku Jelifest

Emlakçı ‘Yeminli ve Üniversiteli’ olacak

  • Giriş Tarihi: 8.06.2016 12:49
  • Güncelleme Tarihi: 12:55
Emlakçı ‘Yeminli ve Üniversiteli’ olacak

Konya Emlakçılar Odası Başkanı Sedat Altınay; “Uzun yıllar uğraş verdiğimiz meslek yasa tasarısı taslağının yasallaşması halinde Emlakçılar yeminli ve Üniversiteli olacak. Emlak danışmanlığı yasası emlakçılar geleceğini şekillendirecek. En büyük beklentimiz sektörün geleceğini güvence altına alacak yasanın bir an önce çıkmasıdır:”dedi.

En büyük beklentilerinin sektörün ihtiyaçları doğrultusunda gerekli değişikliklerin yapılarak hazırlanan “Emlak Danışmanlığı Yasası”nın bir an önce çıkarak hayata geçmesini gerektiğini vurgulayan Konya Emlakçılar Odası Başkanı Sedat Altınay; “ Gayrimenkul sektöründeki olası ekonomik kayıp ve kaçakların önlenmesi, emlak danışmanlarının ve emlak danışmanlığı mesleğinin hak ettiği kariyer ve unvanı kazanması için, Emlakçıların üzerinde mutabık olduğu, çok iyi hazırlanmış bir yasa ve yönetmenliğin yürürlüğe girmesinin tüm emlakçıların geleceği açısında önemli bir değişik ve gelişim olacaktır.

Meslek yasa tasarısı taslağının yasallaşması halinde sektörde birçok değişikliklerin gerçekleştirileceğini vurgulayan Konya Emlakçılar Odası Başkanı Sedat Altınay” Emlak Danışmanlığın Yasasının çıkmasıyla meslek AB standartlarına kavuşacak ve ‘bir masa bir kasa’ imajından kurtulacak. Emlakçılar üniversite mezunu olacak ve mesleğe yemin ederek adım atacak.
TBMM’nin yeni yasama döneminde ele alacağı ilk gündem maddelerinden biri olan Emlak Danışmanlığı Yasa Tasarısı’nın Eylül ayında yasalaşması bekleniyor. Avrupa Birliği’ne uyum çalışmaları çerçevesinde yer alan yasa çıkarsa, emlakçıların çalışma hayatında köklü değişiklikler olacak. Yasaya göre üniversite mezunu olmayanlar artık emlakçılık yapamayacak. Hatta üniversite mezunları bile emlakçılık yapmak isterlerse önce meslek kursunu bitirecek ardından merkezi sistemle ‘lisans’ sınavına girecek. Sınavı geçenlere lisans belgesi ve meslek kimliği verilecek. Lisanslı emlakçılar yemin ederek mesleğe adım atacak. Mesleği emlakçılık olanlar, başka bir iş yapamayacak.
Sektöre yeni girecek olanlara 3 ay teorik,3 ay pratik olmak üzere aylık eğitim ve staj zorunluluğu getirilecek. Sözleşme kullanılması zorunluluğu gelecek. Hizmet ücretleri Türkiye’nin her yerinde aynı olacak. Sektördeki en büyük sıkıntı olan ayakçılar ve kaçaklar ayıklanarak ciddi yaptırımlar ve cezalar getirilecek.
Beklentimiz ve umudumuz camiamızın ve tüm meslek kuruluşlarımızın bu taslağa sahip çıkmaları ve enerjilerini bu yönde harcamaları olmaları gerekmektedir.”dedi.> Yeni Meram >Konya > Emlakçı ‘Yeminli ve Üniversiteli’ olacak
HABER YORUMLARI