Ruşeym Torku

Emekliye Kesinti Şoku

  • Giriş Tarihi: 11.07.2013 9:24
  • Güncelleme Tarihi: 23:18
Emekliye Kesinti Şoku

Çalışan emekliler, maaşlarında yapılan Sosyal Güvenlik Destek Primi kesintisinin şokunu yaşarken, emekliler yapılan bu uygulamadan geri dönülmesini istiyor.

Why Note!?

TÜRKİYE genelinde çalışan emeklilerin maaşlarına yapılan kesinti, emeklileri zor duruma soktu. Türkiye genelinde olduğu gibi Konya’da da çalışan emekliler için büyük bir yük haline gelen Sosyal Güvenlik Destek Primi ödemeleri çalışan emeklileri şoka uğrattı. Emekliliğe ayrıldıktan sonra, hayat şartlarından dolayı yeniden çalışmaya başlayan emekliler, maaşlarına yapılan kesintiye isyan etti. Konya’da durumu protesto eden taksiciler, kendilerine herhangi bir tebligat yapılmadan maaşlarının kesintiye uğramasının doğru olmadığını dile getirdi.

HİÇBİR TEBLİGAT YAPILMADI!

SGDP tarafından çalışan emeklilerin maaşlarından yapılan kesintilere tepki gösteren grup adına açıklama yapan Nihat Horasan, “Konya Büyükşehir statüsünde olmamıza rağmen, biz taksici küçük esnaflar olarak işlerimiz oldukça durgun geçmektedir. Normal vergimizi ödediğimiz halde SGDP maaşlarımızdan kesinti yapıyor. SGDP maaşımızın yüzde 15’ini kesiyor. 2003-2008 ve 2008-2013 tarihleri arasında oluşan 20 bin TL civarında borç para bizleri mağdur etmiştir. SGDP tarafından kesilen yüzde 15 maaş kesintisinin kaldırılmasını istiyoruz. Devlet bu parayı bizden neye dayanarak kesiyor ve neden bize herhangi bir tebliğ yapılmıyor. Bu soruların cevabını istiyoruz” dedi.

UYGULAMA DOĞRU DEĞİL

Mübarek Ramazan Ayı’nda çalışan emeklilerin mağduriyetinin giderilmesini istediklerini belirten Horasan, “Devlete vergimizi veriyoruz. Kimseye muhtaç olmadan ailemize ve çevremize katkı sağlıyoruz. Birde bunun üzerine ceza gibi yıllarca ödediğim primlerimin neması olan emekli maaşımdan kesinti yapılması doğru değil. Emeklilerden kesilen bu paralardan dolayı vicdanları sızlamıyor mu sormak istiyoruz. Bu kasintinin ve geçmiş dönem borcunun hiçbir anlamı yok. Ben yıllardır taksicilik yapıyorum, yerim yurdum belli. SGDP bugüne kadar neredeydi. Bu parayı neden maaşımızdan kesiyor. Hiçbir uyarı ve tebliğat yapılmadan alınan bu paradan dolayı devlet görevlilerini uyarıyoruz” diye konuştu.

YÜZDE 15 ORANINDA KESİNTİ

SGDP’nin açıklamasına göre ise, Emekli olduktan sonra işyeri açan, ya da bir başka firmada çalışan emeklilerin maaşlarından belli oranlarda kesinti yapılıyor. Bu oran yüzde 15’e kadar çıkabiliyor. Serbest çalıştığı halde, bunu SGK’ya bildirmeyen ve “emekli aylıklarından yüzde 15 Sosyal Güvenlik Destek Primi kesintisi yaptırmayanlar” ortaya çıktığı ve bunların yaklaşık 300 bininin takibe alındığı ve emekli aylıklarına, geriye dönük haciz uygulanarak aylıklarının 1/4’ünün kesilmesi işlemine başlandığı ifade edildi. Yine de çalışan emeklilerin maaşlarında herhangi bir açıklama ve bildirim yapılmadan yüzde 15 oranında kesinti yapılması akıllarda soru işaretleri bıraktı.

Yusuf ALPER


ETİKETLER

> Yeni Meram >Arşiv > Emekliye Kesinti Şoku
HABER YORUMLARI