Torku Jelifest

Emekliye ilave ikramiye

  • Giriş Tarihi: 7.06.2016 10:15
  • Güncelleme Tarihi: 10:15
Emekliye ilave ikramiye

Memur emeklilerine müjdeli haber geldi. Hükümet, 408 bin memur emeklisine toplam 2 milyar lira ilave ikramiye ödeyecek. Emekliler hayatını kaybettiyse yakınlarına ödeme yapılacak...

Mutlu Akü

Hükümet, yüz binlerce memur emeklisi ve yakınını ilgilendiren önemli bir düzenlemeyi Meclis’e sevk etti. Yasa tasarısı, memurların emekli ikramiyesinde esas alınan hizmet süresi hesabındaki 30 yıllık üst sınır nedeniyle hak kaybı olanlara yeni imkan getiriyor. Tasarıya göre, 7 Ocak 2015’ten önce emekli olan memurlara ve emekli ikramiyesi almadan hayatını kaybedenlerin dul ve yetimlerine ek ödeme yapılacak. Bu kapsamda olup çalışma süresi 30 yıldan fazla olanlar, fazladan çalıştıkları her yıl için ilave ikramiye alacak. Emekli ikramiyesinde esas alınan hizmet süresinde 30 yıllık üst sınırın kaldırılmasıyla yeni hak sahibi olanlar, yasanın yürürlüğe girmesinden sonraki bir yıl içinde başvuracak.

İLK AŞAMADA 7 BİN 500 LİRA
Hak sahibi olan memur emeklisi ve yakınlarına, 7 bin 500 liraya kadar olan ödemeler 3 ay içinde yapılacak. İkramiyenin 7 bin 500 lira üstündeki kısmı ise yasal faiziyle birlikte bir sonraki yılın aynı ayında ödenecek.

2 MİLYAR LİRAYI BULACAK
Bu kapsamdaki ödemeler, toplamda 2 milyar lirayı bulacak. Ödemenin 1.1 milyar lirası 2016’da, 900 milyon lira ana para ve 80 milyon lira faizi ise 2017’de tamamlanacak.

MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİNE ERTELEME
Tasarı, inşaat başta olmak üzere birçok sektörde çalışanlara getirilen “mesleki yeterlilik belgesi” zorunluluğunu da erteliyor. Mesleki yeterlilik belgesi olmayanların çalışmasını engelleyen düzenleme, 31 Aralık 2016’ya kadar erteleniyor. Bakanlar Kurulu’na, erteleme süresini bir yıl uzatma yetkisi de veriliyor…> Yeni Meram >Ekonomi > Emekliye ilave ikramiye
HABER YORUMLARI