Torku Jelifest

Elvan: Vaatlerimizin geri kalanını yapacağız

  • Giriş Tarihi: 7.02.2016 14:18
  • Güncelleme Tarihi: 14:18
Elvan: Vaatlerimizin geri kalanını yapacağız

Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan, Mehmet Acet'in sunduğu 'Başkent Kulisi' programında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Mutlu Akü

Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan, Kanal 7’de yayınlanan Mehmet Acet’in sunduğu ‘Başkent Kulisi’ programına katıldı ve gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Vaatlerin ne kadarı gerçekleşti?

Elvan, “Seçimden önce millete verdiğiniz sözlerin ne kadarını yerine getirdiniz?” sorusu üzerine, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk kez reformlardan sorumlu Başbakan Yardımcılığı ve buna bağlı yapıların oluşturulduğunu belirtti.

Seçim döneminde vatandaşlara yönelik 44 vaatlerinin bulunduğunu ve bunu 3 ay içinde yapacaklarına söz verdiklerini ifade eden Elvan, “Şu an itibarıyla 1,5 aylık süreçte vaatlerimizin yüzde 66’sını yaptık. Geriye kalan yüzde 34’lük kısımını bu süreçte yapacağız” ifadesini kullandı.

Elvan, taşeronlara kadro meselesini de bu süre içinde tamamlamayı hedeflediklerini belirterek, “Biz neyin sözünü vermişsek, bunların her birini yerine getiriyoruz. Getirmeye de devam edeceğiz” değerlendirmesinde bulundu.

‘Türkiye cazibe merkezi’

“Türkiye, artık yatırım gelmeyen yerinde sayan bir ülke durumuna geldi mi?” sorusuna üzerine Elvan, küresel bazda ekonomik gelişmenin yavaşladığını ve ekonomik krizin halen etkisini gösterdiğini söyledi.

Türkiye’nin büyüme performansının iyi olduğunu ifade eden Elvan, ülkenin büyümeye ve gelişmeye devam edeceğini kaydetti. Türkiye’nin yatırımlar açısından cazibe merkezi olduğunun altını çizen Elvan, önümüzdeki dönemde yatırımları artırıcı tedbirleri alacaklarına işaret etti.

Elvan, Türkiye ekonomisinin iyiye gittiğini ifade ederek, ekonomik göstergelere bakıldığında Türkiye’nin gelişmiş ve gelişmekte olan çoğu ülkeden daha iyi durumda olduğunu belirtti.

Çoğu ülkenin büyüme rakamlarının dünya ekonomisindeki gelişmelere bağlı olarak revize edildiğine dikkati çeken Elvan, bu çerçevede dinamik bir süreçten geçildiğini kaydetti.

AR-GE çalışmaları

Ar-Ge harcamalarının milli gelire oranının yüzde 1’i geçtiğini belirten Elvan, “Bu, biz iktidara geldiğimizde binde 4 seviyesindeydi. Bu önemli bir gelişme. Önümüzdeki süreçte, ekonomimiz çok daha iyi noktalara gelecek, İnşaallah. Kimse tereddüt içinde olmasın. İnşaallah, Türkiye’miz daha da iyi noktalara gelecek” diye konuştu.

Elvan, konuşmasının sonunda, siyasetin finansmanı ve Siyasi Partiler Kanunu konularında da düzenlemelere gideceklerini kaydetti.> Yeni Meram >Politika > Elvan: Vaatlerimizin geri kalanını yapacağız
HABER YORUMLARI