Ruşeym Torku

ELMİS Kongresi Akşehir’de Başladı

  • Giriş Tarihi: 20.06.2013 9:44
  • Güncelleme Tarihi: 23:18
ELMİS Kongresi Akşehir’de Başladı

ELMİS 2013 Uluslararası Özel Eğitim Kongresi; Akşehir Belediyesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi, Milli Eğitim Bakanlığı ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı katkılarıyla Konya’nın Akşehir ilçesinde başladı.

Why Note!?

Akşehir Kültür Merkezi’nde düzenlenen programa Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker, Akşehir Kaymakamı Ali Dursun, Akşehir Belediye Başkanı Abdülkadir Oğul, İl Milli Eğitim Müdürü Mukadder Gürsoy, Dilek Sabancı, çok sayıda yerli ve yabancı akademisyen ile dinleyiciler katıldı. Programda ilk olarak Akşehir’de bulunan özel eğitim kurumlarının öğrencileri tarafından şiirler okunarak tiyatro ve halk oyunları gösterileri sunuldu. Protokol konuşmaları kapsamında ilk konuşmayı Necmettin Erbakan Üniversitesi Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Bölüm Başkanı Doç. Dr. Hakan Sarı yaptı. Hakan Sarı’nın ardından konuşma yapmak üzere kürsüye gelen Akşehir Belediye Başkanı Abdülkadir Oğul, böyle uluslararası bir kongreye ev sahipliği yapmaktan onur duyduklarını belirtti. Başkan Oğul, “Kongremizde; bilgi ve tecrübelerini paylaşmak üzere, ülkemizden ve yurt dışından özel eğitim alanında çalışan akademisyenler ve uzmanları bir araya getirmeyi amaçladık. Şehrimizde ilk kez özel eğitim alanı ile ilgili böylesine kapsamlı bir çalışma düzenlenmekte olup, bu kongrenin Akşehir’de yapılmasında önemli roller üstlenen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi’ne en içten teşekkürlerimi sunuyorum. Kongremiz; ‘Özel Eğitim’de Liderlik, Eğitim ve Rehabilitasyon’ konularında önemli paylaşımlara fırsat sağlayacaktır. Şehrimiz Akşehir, binlerce yıllık geçmişinde önemli tarihi, kültürel olayları sinesinde barındırmış, birçok uygarlığa tanıklık etmiş, Türk halkının yetiştirdiği ender şahsiyetlerden Nasreddin Hoca’yı yetiştirmiştir. İstiklal Savaşımızda da Batı Cephesi Karargahı’na ev sahipliği yapan Akşehir, Büyük Taarruz hazırlıklarının tamamlanmasında çok önemli katkılar sağlamıştır. Zengin bir tarihi ve kültürel güzelliklere sahip Akşehir’de; kongremiz dolayısıyla, bu güzelliklerin görülmesi ve paylaşılmasına aracılık edeceğimizi umuyoruz” dedi.
Dilek Sabancı da yaptığı konuşmada Akşehir’de olmaktan ve bu kongreye katılmaktan onur duyduğunu belirterek, “Özel eğitim gerektiren bireylerin bakımı, eğitimi, sosyal hayata katılımları adına bugüne kadar Sakıp Sabancı ailesi ve Sabancı Vakfı olarak pek çok faaliyette bulunduk ve hizmet verdik. Bu çalışmalarımıza da uzun yıllar devam edeceğiz. Engelli bireylerin günümüzde en çok yaşadığı sorunlardan biri, kuşkusuz uyum becerisidir. Bu beceriyi kazandırabilmenin tek yolu, özel gereksinimli bireylerin eğitim ortamlarında yer almasının sağlanmasıdır. Bu alanlarda başarılı sonuçlar alınabilinmesi ve etkin politikaların geliştirilebilmesi için hedef kitlemizin farklı özellikleri, ihtiyaçları ve sayısal büyüklükleri hakkında veri tabanı oluşturulması birinci hedef olmalıdır. Bu konuda çok gerideyiz diyebilirim. Türkiye’de çok önemli çalışmalar, araştırmalar ve yeni uygulamalar gündemde iken ben de kişisel olarak ‘engelsiz Türkiye için yolun neresindeyiz’ diye bir araştırma projesine destek oldum. Bu kongrede olduğu gibi bir taraftan uluslararası düşünce ve uygulamaların tartışılması devam ederken, diğer taraftan da iyi örneklerin paylaşılarak geniş uygulama alanlarının oluşturulması süreci hızlandırılacaktır düşüncesindeyim. Unutulmamalıdır ki; bireysel farklılıklara saygılı bir toplum oluşturmanın en önemli koşulu engelli bireylerin toplumda aktif olarak yer almasıdır ve bunun da yolu eğitimden geçmektedir” şeklinde konuştu.
Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker ise, “Bu özel konu hepimizin çevresinde çoğu zaman fark ettiği ama kendisini güçsüz hissettiği bir alan. Bu özel alanda bir eğitim programı sahibi olarak Eğitim Fakültemiz özel bir çaba içerisinde ve son yıllarda bir hayli gayret gösteriyor” dedi.
Son olarak kürsüye gelen Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem ise, “Tüm çocuklarımızla birlikte özel eğitim ihtiyacı olan bireylerimizin eğitim haklarını uluslararası standartlarda kullanabilmeleri için Milli Eğitim Bakanlığımız çalışmaktadır. Gerek uygulama süreçlerindeki tecrübeler ve gerekse bilimsel araştırmalar engelli bireyler için en ideal eğitimin bütünleştirme yoluyla gerçekleştirileceğini göstermektedir. Bakanlığımızda özel eğitim ihtiyacı olan bireylerimizin kendi akranları ile bütünleştikleri bir eğitim alabilmeleri için politikalar geliştirilmekte ve uygulanmaktadır. Bu kapsamda akranları ile eğitim gören öğrencilerimizin sayısı hızla artmaktadır. Sadece son iki yıldaki gelişmeler incelendiğinde 2011 yılında 92 bin olan kaynaştırma öğrenci sayımız 2013 yılında 161 bin civarına ulaşarak çok önemli bir artış göstermiştir. Bakanlığımıza bağlı yaklaşık 1500 yaygın ve örgün eğitim kurumumuzda yine yaklaşık 90 bin özel eğitim ihtiyacı olan öğrencimize eğitim vermekteyiz. Kaynaştırma öğrencilerimizle birlikte toplamda 252 bin öğrencimiz çağdaş standartlarda eğitim ve öğretimini sürdürerek hayata hazırlanmaktadırlar. Yine özel yetenekli öğrencilerimiz için 66 bilim ve sanat merkezimizde 11 bin 268 üstün yetenekli çocuğumuza destek eğitimi verilmektedir. Bakanlığımız gerek ulusal kaynaklarımızı seferber etmek yoluyla ve gerekse finansmanı AB fonlarından sağlamış olduğu projelerle özel eğitim ihtiyacı duyan bireylerin eğitime erişmeleri ve toplumla bütünleşmelerini sağlamak için çalışmaktadır. Bu çalışmalarının bir sonucu olarak 2006 yılı resmi istatistiklerine göre ülkemizde 39 bin 520 olan özel eğitim öğrenci sayısı 6 yıl içerisinde 252 bine çıkmıştır” diye konuştu.
Yapılan konuşmaların ardından Akşehir Belediye Başkanı Abdülkadir Oğul, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker ve Dilek Sabancı’ya birer plaket verdi. Yine programa katılan yabancı ve yerli akademisyenlere de plaket verildi. Akşehir’de 3 gün sürecek olan ELMİS 2013 Uluslararası Özel Eğitim – Kongresinde, Özel eğitim gerektiren bireylerin eğitsel değerlendirme süreci, Özel eğitim gerektiren bireylerin eğitim ortamlarına yerleştirme süreci, Özel eğitim gerektiren bireylere yönelik programların geliştirilmesi, Özel eğitim alanında yönetim-teftiş ve sorunlar, Özel eğitim gerektiren bireylere yönelik bakım hizmetleri, Özel eğitim gerektiren bireylere yönelik rehabilitasyon hizmetleri, Erken çocukluk dönemi özel eğitimi, Özel eğitim gerektiren bireylerin ergenlik dönemi ve sorunlar, Özel eğitim gerektiren bireylerin yetişkinlik dönemi ve sorunlar, Özel eğitim gerektiren bireylerin yaşlılık dönemi ve sorunlar, Yaşam boyu eğitim sürecinde özel eğitim gerektiren bireylerin konumu, Özel eğitim alanında yöneltme ve yönlendirme, Erişilebilirlik ve Özel eğitim alanında yasal düzenlemeler ve uygulamalar gibi alt başlıklar ele alınacak.


ETİKETLER

> Yeni Meram >Arşiv > ELMİS Kongresi Akşehir’de Başladı
HABER YORUMLARI