Torku Jelifest

El işi tüfeğin son ustaları teknolojiye direniyor

  • Giriş Tarihi: 24.04.2016 13:12
  • Güncelleme Tarihi: 13:20
El işi tüfeğin son ustaları teknolojiye direniyor

Av tüfeği üretiminde 99 ülkeye ihracatla önemli merkezlerden biri olan Konya'nın Beyşehir ilçesinde, el sanatı işçiliği ile tüfek imal eden mesleğin son ustaları teknolojiye direniyor

Mutlu Akü

Konya’nın Beyşehir ilçesinde el sanatı işçiliği ile tüfek imal eden mesleğin son ustaları, teknolojiye direniyor.

Av tüfeği üretiminde 99 ülkeye ihracatla önemli merkezlerden biri olan Konya’nın Beyşehir ilçesi, bir asra yaklaşan süreçte adından söz ettiriyor.

İlçenin sektörde imalat, istihdam, ticaret ve ihracatta önemli konuma yükselen Huğlu ve Üzümlü mahallelerinde evlerin altındaki atölyelerde farklı tür ve modelde av tüfeği imal ediliyor. Kendine özgü tasarım ve estetiğiyle bilinen tüfekler yurt içi ve dışından rağbet görüyor.

Üzümlü Mahallesi’nde tüfek imalatında “kundak ustası” olarak çalışan 52 yaşındaki Ahmet Suvar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, küçük yaştan itibaren babasından öğrendiği mesleğini icra ettiğini söyledi.

Tüfek dipçikleri üzerine çalıştığını aktaran Suvar, “Cevizi keserek, işliyoruz. Sonra tesviye yaparak, nakış ve desenlerle modern görünümüne kavuşturuyoruz. Tüfeklerin diğer önemli parçası ‘kundak’ ve ‘kubuz’ bölümünü ahşaptan yapıyoruz. Nişan ayarını gerçekleştirdikten sonra kundakları tüfeğe takıp, müşteriye teslim ediyoruz.” diye konuştu.

– “CNC tezgahları çoğalınca bizim işimize ilgi kalmadı”

Suvar, yaptıkları işin uzun, zor ve zahmetli olduğunu anlatarak, şunları söyledi:

“Tüfekte el sanatı azalıyor. Makinelere ilgi var. Silah, kabza ve kundaklar, CNC tezgahlarında yapılıyor. Artık bizim yaptığımız işe rağbet yok. El işçiliği ile günde bir tane yapıyoruz. Makinede fazla üretim yapılıyor. Bazı müşteriler bizden özel sipariş istiyor. Mesleğimiz, kundak ve dipçik ustası olarak ifade ediliyor. CNC tezgahları çoğalınca bizim işimize ilgi kalmadı. Biz başka alana yönelmedik, işimizi seviyoruz. Son 20 yıla kadar ilgi vardı. Bugün ise bu işi yapan bir elin parmağını geçmez. Dipçik üzerine çalışıyoruz. Huğlu’da da meslektaşlarımız var ama sayıca çok az.”

– “Bu meslekte sonuna geldik, arkamızdan gelen yok”

Aynı atölyede çalışan Nevzat Özuslu (46) ise ağacı sanata dönüştürdüklerini ifade etti.

Tüfekte dipçik ve kundakların metalden yapılmaya başlandığını belirten Özuslu, “Bu meslekte sonuna geldik, arkamızdan gelen yok. Son ustaları biziz. Artık herkes makine ve basit işlerle uğraşmayı tercih ediyor. Çekirdekten gördüğümüz için mesleğimize devam ediyoruz. İki oğlum var, onlar bu işe heves etmiyor. Sektörde çalışmalarına rağmen daha kolay işlerle uğraşmak istiyorlar.” ifadelerini kullandı.

– Tüfeğe gravür işliyor

Mahallede dipçik ve kundağa gravür işleyen Bahadır Kutlu (46) da yaptığı işi mahallede sadece kendisinin gerçekleştirdiğini söyledi.

Ağaç üzerine kalemle çizdiği modeli, kabartarak özel şekiller çıkardığını anlatan Kutlu, şunları kaydetti:

“Özel, kendi icadım yakma kalemiyle, desenleri ağaca işliyorum. Kabartmanın ardından ortaya çıkardığım şekli renklendirerek modeli ortaya çıkarıyorum. Ahşabın dışında metale de işleme yapıyorum. Dipçiklere istenilen modelleri müşteri belirliyor. Türk bayrağı, Osmanlı tuğrası, av hayvanları ve futbol takımı logoları gibi modelleri tüfeğe işliyorum. İşçilik uzun sürüyor. Günde bir tane de yapıyorum, bir ay süren işlerim de oluyor. Bedeline gelince, ahşapta 30 liradan 400 liraya kadar fiyat aralığı var. Aylarca süren çalışmalar da oluyor. Türkiye’de metal işçiliği silah sanayisinde var. Ağaç işçiliği yapan sadece ben varım. Benden sonra da bunu yapan yok, son ustası benim.”

el-isi-tufegin-son-ustalari-teknolojiye-direniyor-1 el-isi-tufegin-son-ustalari-teknolojiye-direniyor-2

SAYFA 1 2 3


> Yeni Meram >Konya > El işi tüfeğin son ustaları teknolojiye direniyor
HABER YORUMLARI