YAZARLAR

Cömertlik güzeldir, fakat zenginlerde olursa daha güzel olur.

***

Hz. Mevlânâ, başkalarından bir şey istemeyi öğrencilerine yasaklar ve der ki;
“Başkasına el açıp bir şey isteyen, bizim öğrencimiz değildir. Ona dünyada da âhirette de şefâat etmeyiz; uzak dururuz.

Biz, öğrenicilerimize sürekli vermeyi, ihsân ve ikrâmlarda bulunmayı, herkese karşı alçak gönüllükte bulunmayı, tatlı sözlü, güler yüzlü olmayı tavsiye ediyoruz. El açıp istemek bizim yolumuzda yoktur.”

“Dünyâyı sevmek, Allah sevgisini kalpten götürür. Allahü Teâlâ’dan başkasından korkmak, Allah korkusunu kalpten çıkarır; Allah’tan başkasından istemek, Allahü Teâlâ’ya olan ümidi kalpten uzaklaştırır.
Sonuçta, Allahü Teâlâ’dan isteyen aziz, insanlardan isteyen ise zelil olur. Yahyâ bin Muâz-ı Râzî Hazretleri’nin buyurduğu gibi:
“İnsanı, Allahü Teâlâ’dan uzaklaştıran şeyleri istemekte zillet, âhireti istemekte ise izzet vardır.”
Allahü Teâlâ’ya imân eden, O’nun emirlerine boyun eğen, başını secdeye koyan, aziz olur. Kendi nefsine, kendisi gibi aciz olan insanlara boyun eğen, onların huzurunda eğilen, dünyalık ele geçirmek için onlara yaltaklık eden de, zelil, hakir olur.
Tezellül, bayağılık, kendini aşağı tutmak yani zillet demektir. Tezellül, kötü bir huydur ve haramdır. Bir günlük yiyeceği, içeceği olan bir kimsenin, başkalarından yiyecek, içecek, parası istemesi, dilenmesi, tezellül olur ve haramdır;
“Dünyayı kazanmakta nefisler için zillet, âhireti kazanmakta ise izzet vardır”

“Davet edilen yere gitmemek günahtır. Davet olunmadığı yere gitmek hırsızlık etmek olur.”
Fazla armağan almak için, az bir şeyi armağan olarak vermek, tezellüldür, bayağılıktır. Zaruret olmadan, herhangi bir kimseden bir şey istemek, dilenmek haramdır.

Hz. Resûlullah Hazreti Ömer’e armağan olarak bir şeyler göndermişti. Hz.Ömer ise, bunları almayıp geri gönderdi. Karşılaştıkları zaman Peygamber efendimiz sordu;
-Niçin almadın?

Hz. Ömer;
Yâ Resûlallah, buyurmuştunuz, bunun için almadım!

Hz. Ömer’in yanıtı üzerine Resûlullah efendimiz dedi ki;
-O sözüm, isteyip de almak içindi. İstemeden gelen şey, Allahü Teâlâ’nın gönderdiği rızıktır.

Bunun üzerine Hz. Ömer konuştu;
-Allahü Teâlâ’ya yemin ederim ki, kimseden bir şey istemeyeceğim ve istemeden gelen her şeyi alacağım.
“Aç olan veyâ bir şeye muhtaç olan, kimseden istemeyip, Allahü Teâlâ’dan beklerse, Allahü Teâlâ, ona bir yıllık rızık kapıları açar.”
Hz. Ebû Saîdi bir olay aktardı;
“Annem beni Resûlullah efendimizden bazı şey istemem için gönderdi. Mübarek yüzünü bana çevirerek dedi ki;
-Kim sahip olduğu şeye kanâat ederse, Allahü Teâlâ onu başkasına muhtaç etmez. Kim çirkin şeylerden sakınırsa, Allahü Teâlâ onu iffetli eyler. Kim sahip olduğu şey ile yetinirse, Allahü Teâlâ ona kâfidir. Kim bir ûkıyelik miktarında bir şeye sahip olduğu halde, başkasından bir şey isterse, devamlı isteyici olur buyurdu. Ben kendi kendime falan devemiz bir ûkıyeden daha iyidir dedim. Hiçbir şey istemeden Resûlullah efendimizin huzurundan kalkıp gittim.”

BİR DAMLA:

Cömertliğin ötesi başa kakmadır.

. Muhammed)

■ Helalinden kazanıp, fakirlere cömertlik ediniz.

Bizim yolumuz cömertliktir, vermektir. Kimseden bir şey istemek değildir.

> Yeni Meram >Yazarlar > EL AÇIP İSTEMEK
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.